Η ΑΕΚ "άλωσε" το Λευκόθεο (ΑΠΟΕΛ 56-80 ΑΕΚ)

Δεν ξεκίνησε καλά το 2020, δεν μπήκε με το "δεξί" όπως επιθυμούσαν όλοι στον καλαθοσφαιρικό ΑΠΟΕΛ, αφού η εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ με 56-80 τους προσγείωσε στην ωμή πραγματικότητα, αυτής των παθογενειών του φετινού συνόλου της ομάδας.

«Με το αριστερό ξεκίνησε το 2020 η καλαθοσφαιρική ομάδα του ΑΠΟΕΛ, η οποία έχασε στο Λευκόθεο από την ΑΕΚ με 80-56 για τη 13η αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Την Κυριακή 12 Ιανουαρίου οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΛ στη Λεμεσό για το θεσμό του πρωταθλήματος.

Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε ελαφρώς καλύτερα και προηγήθηκε με 17-10, αλλά μέχρι το τέλος η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 19-19.

Στη 2η περίοδο, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο προς το τέλος ο αντίπαλος πήρε προβάδισμα 7 πόντων και πήγε στα αποδυτήρια με το 32-39.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπήκε καλά στο 3ο δεκάλεπτο και είδε τη διαφορά να ανεβαίνει στους 17 πόντους (49-32) και τελικά να κλείνει στους 14 (44-58), ενώ λίγο προηγουμένως κατέβηκε και σε μονοψήφιο αριθμό (40-49).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας παρουσιάστηκε εμφανώς επηρεασμένη από την εξέλιξη του αγώνα και ηττήθηκε με 56-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 32-39, 44-58, 56-80

Νικόλας Παπαδόπουλος: Garrett 10, Dendy 11, Γιανναράς 4, Cuffee 12, Κοιλαράς 5, Friday 21, Κούνας 2, Λοϊζίδης 4, Graves 3»