Λευκωσιάτικο… το γαλαζοκίτρινο ντέρμπι και σημαντικό διπλό του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΛ! (ΑΕΛ 63-69 ΑΠΟΕΛ)

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής του γαλαζοκίτρινου ντέρμπι με την ΑΕΛ αφού επικράτησε μέσα στο “Νίκος Σολομωνίδης” με 63-69. Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια πανηγύρισε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.

- Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΛ με 63-69 στο «Νίκος Σολομωνίδης» και επέστρεψε στις επιτυχίες. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας και πολυτιμότερος του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Γιανναράς, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Την ερχόμενη Κυριακή 19 Ιανουαρίου ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει τον Κεραυνό για τη 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League (15:00).

Μα σχετική ευκολία πέρασε από τη Λεμεσό η ομάδα του κ. Νικόλα Παπαδόπουλου. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατέκτησαν τη νίκη με διαφορά 9 πόντων.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 2-12, αλλά ο αντίπαλος απάντησε με δικό του σερί και μείωσε στο καλάθι. Ωστόσο μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου η ομάδα μας απέκτησε διαφορά 5 πόντων (15-20) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Στη 2η περίοδο η ομάδα μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ της, 26-38.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ πατούσε και πάλι καλύτερτα, ανέβασε το προβάδισμα του στους 17 πόντους (34-51), αλλά οι γηπεδούχοι με δικό τους σερί το κατέβασαν στους 7, 46-53.

Η ΑΕΛ μείωσε στους 3 (50-53) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ωστόσο η ομάδα μας ανασυντάχθηκε άμεσα και ξέφυγε εκ νέου στο σκορ με 50-59. Η διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος και οι γαλαζοκίτρινοι επέστρεψαν στη Λευκωσία με τη νίκη, 63-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 26-38, 46-53, 63-69