LIVE: ΔΟΞΑ 0-3 ΑΠΟΕΛ #17η «3 γκολ.. χωρίς να ιδρώσει»

«Χωρίς να ιδρώσει και με 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ του Κόρε Ινγκέμπρικτσεν, έφτασε στην εύκολη νίκη επί της Δόξας Κατωκοπιάς με σκορ 0-3 μέσα στο Μακάρειο και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα γκολ των γαλαζοκιτρίνων πέτυχαν, δύο ο ΝΤΕΒΙ, το ένα με πέναλτι και ένα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Γιώργος Μερκής.
Οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν στους 31 βαθμούς, 2 περισσότερους από τον Απόλλωνα και ένα λιγότερο από την Ομόνοια οι οποίοι αγωνίζονται αύριο με Εθνικό και Ανόρθωση αντίστοιχα».

LIVEFEED FROM APOELGROUP TWITTER

Τηλεοπτική μετάδοση: Cytavision Sports1HD
Περιγραφή: team APOELGROUP

Δόξα: Γκράτσα, Μιντίκκης, Χριστοφή, Ντερβίτ, Μπόλιεβιτς, Παπαφώτης, Τραϊτσέβσκι, Ασαμόα, Γιούτριτς, Μέσκα και Ζορζίνιο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαήλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου (), Μάτιτς, Σόουζα, Τάμαρι, Γιάκολις, Ντε Βινσέντι και Παύλοβιτς.

Στον αγωνιστικό χώρο του Μακαρείου, οι δυο ομάδες
Στην σέντρα οι γαλαζοκίτρινοι.
Ο διαιτητής Βασίλης Δημητρίου σφυρίζει την έναρξη της συνάντησης.
Χωρίς ενίσχυση από τις νεες  μεταγραφές η αρχική ενδεκάδα.
3' πρώτη καλή ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με το πολύ δυνατό σουτ του Πάβλοβιτς να πηγαίνει πάνω από την εστία του Γκράτσα.... στόχος οι προβολείς του σταδίου!!
6' Επικίνδυνη φάση για την Δόξα που καταλήγει σε κόρνερ.
7' Κόρνερ η Δόξα.
8' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για την ομάδα του Καραβίδα.
11' Νέα καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με το σουτ του Γιάκολις να πηγαίνει δίπλα από την εστία του Γκράτσα.
13' σουτ για το Δόξα και απόκρουση από τον Μπέλετς
16' Απειλεί και πάλι η Δόξα με τον Ζοαρζίνιο.
17' Τετ α τετ του Σόουζα και δεν μπορεί να σκοράρει. Οφσάιντ στη συνέχεια
17' κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ
18' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ
20' ανατροπή του Μιχαήλοβιτς εντός περιοχής. Πέναλτι που σφυρίζει αμέσως ο Βασίλης Δημητρίου.
Εκτελεστής ο Τόμας Ντε Βινσέντι.
22' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ από την εκτέλεση του ΝΤΕΒΙ στο δεξί κάτω μέρος της εστίας του Γκράτσα που έπεσε στη σωστή γωνία χωρίς ομώς να μπορέσει να το αποκρούσει.
ΔΟΞΑ 0-1 ΑΠΟΕΛ. Έσπασε η αφλογιστία σε μετά από 3 συνεχόμενα παιγνίδια.
25' Πέναλτι ζητά η Δόξα.
29' νέα ευκαιρία για τη Δόξα με τον δαιμόνιο Ζοαεζίνιο
30' ευκαιρία ξανά για τη Δόξα. Μεγάλη κλασσική ευκαιρία. Γλυτώσαμε ως δια μαγείας.
33' φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ.
34' κίτρινη στη Δόξα για σκληρό φάουλ πάνω στον Γιώργο Μερκή
37' Ο Γιάκολις έβγαλε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά στην περιοχή της Δόξας και με έξυπνη προβολή ο Αργεντινός ΝΤΕΒΙ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της προσφυγικής ομάδας για το 0-2.
ΔΟΞΑ 0-2 ΑΠΟΕΛ
Νταμπλ γκολ για τον Αρχηγό.
Δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ακούγεται καλός σεφτές.
41' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ
42' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ
43' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ με δυνατό σουτ από τον ΜΕΡΚΗ, μέσα από την περιοχή.
ΔΟΞΑ 0-3 ΑΠΟΕΛ.
Με τρία γκολ κλείνει το πρώτο ημίχρονο.
ΤΕΛΟΣ Α ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

«Θέλουμε άλλα τρία γκολάκια για την επανάληψη. Αναμένουμε τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα να πάρουν χρόνο συμμετοχής στο δεύτερο ημίχρονο».

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τη Δόξα στην σέντρα.
46' Χωρίς αλλαγές στο Β ημίχρονο οι δυο ομάδες.
50' κίτρινη κάρτα στον Χριστοφή της Δόξας.
55΄ κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.
57' σουτ με πλασέ η Δόξα.
60' Αλλαγή η Δόξα.
61' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Ο Γιέφτοβιτς αντί του καλού σήμερα Γιάκολις
62' Ευκαιρία για τον Ντε Βινσέντι για το χατ-τρικ που όμως χάνεται.
Έχει ρίξει ρυθμούς ο ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη.
63' Γκολ πετυχαίνει ο Σάβιτς.. από θέση όφσαϊντ λέει ο Διαιτητής.
67' Τραγικό..... Τραυματισμός του Τάμαρι. Φαίνεται άσχημα ο παίκτης
70' δυστυχώς έχουμε τα χειρότερα... αναγκαστική αλλαγή ο Τάμαρι. Στη θέση του περνά ο Βίντιγκαλ. Μακάρι να μην είναι κάτι το σοβαρό.
72' Κόρνερ για την ομάδα μας.
73' Ανάποδο ψαλιδάκι από τον Παύλοβιτς, χωρίς επιτυχία.
Ήταν η πρώτη καλή φάση του ΑΠΟΕΛ στο Β μέρος μετά από μισή ώρα.
81' σουτ του Βίντιγκαλ
Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Γένσεν που παίρνει τη θέση του πολυτιμότερου για σήμερα ποδοσφαιριστή, του Αρχηγού Τόμας Ντε Βινσέντι.
85' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ
86' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ
86' σουτ με πλασέ από τον Βίντιγκαλ
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Τελικό αποτέλεσμα στο Μακάρειο.
Δόξα Κατωκοπιάς 0-3 ΑΠΟΕΛ (Α' Φάση-17η Αγωνιστική) ⚽️ De Vincenti 21’πεν. 37’, Μερκής 43’