LIVE: Ανόρθωση 1-0 ΑΠΟΕΛ #16η, «Πιο μηδέν δεν γινόταν για το ΑΠΟΕΛ»

«Απίστευτα κακό παιγνίδι από τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ με μηδέν ευκαιρίες, μηδέν σουτ, μηδέν προσπάθειες, μηδέν... - ΜΗΔΕΝ ΣΕ ΟΛΑ - Ούτε ένα σουττ στην αντίπαλη εστία πέραν της κεφαλιάς του Παύλοβιτς. Ανόρθωση 1-0 ΑΠΟΕΛ και η κυρία πάει για φουλ του τίτλου. Η ομάδα της Αμμοχώστου εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και πήρε αυτό που ήθελε. Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με τις προσδοκίες...»

Στον πάγκο για την Ανόρθωση:
Παπαδόπουλος, Παναγιώτης Αρτυματάς, Εγγλέζου, Βασιλακάκης, Ντούρις, Σαντίκ, Μανθάτης, Χατζηβασίλης

Στον πάγκο για τον ΑΠΟΕΛ:
Βάτερμαν, Γκέντσογλου, Χαλένιους, Μάτιτς, Γιάκολις, Μακρής, Αλωνεύτης, Σιέλης, Μπέζιακ.

Δεν ανακοινώθηκε SOLD OUT στο ΠΑΠ, πέραν από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ που είναι πλήρης. Το γήπεδο πάντως είναι γεμάτο, μπορεί και να κρύβει εισιτήρια ο Χαμπουλλάς.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του ΠΑΠ
Σίντελφελτν και Εφραίμ οι δύο αρχηγοί, δίνουν τα χέρια στην σέντρα.
Ο διαιτητής Γιώργος Νικολάου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα
Πίεση από το ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά
3' οφσάιντ ο Κατσαράβα
10' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ που εκτελείται από τον Ντε Βινσέντι και αποκρούεται από τον Λόρια.
13' Κίτρινη κάρτα στον Γιώργο Εφραίμ
Ήταν η πρώτη κίτρινη στο ντέρμπι για ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ (μπορούσε να ήταν και κόκκινη)
Παρατηρήσεις και προς στον Χατζηλούκα πρώην προπονητή της Δόξας
15' κόρνερ η Ανόρθωση
17' πάει να φύγει μόνος στην επίθεση ο ΝΤΕΒΙ, χάνεται η μπάλα κι αυτός κάνει σκόπιμο φάουλ στον αντίπαλο αμυντικό.
18' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ σε πολύ καλό σημείο κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ
Ο Εφραίμ εκτελεί, ο διαιτητής όμως σφυρίζει επιθετικό φάουλ κι ευκαιρία χάνεται.
Αχρείαστο χέρι από τον Παύλοβιτς στην προηγούμενη φάση.
22' επίθεση από τον Νικόλα, φθάνει στο ύψος της μεγάλης περιοχής... δεν κάνει το σουτ και προτιμά να δώσει δίπλα στον Τάμαρι
23' κακό το κοντρόλ από τον Τάμαρι κι η ευκαιρία χάνεται
Καλύτερη η Ανόρθωση μέχρι τώρα
Τραυματισμός του ΡΑΓΙΟΣ και διακοπή
27΄κόρνερ η Ανόρθωση
28' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για την Ανόρθωση παραχωρεί ο Ιωάννου
30' φάουλ παραχωρεί ο Νικόλας Ιωάννου
Το 0-0 παραμένει στο μισάωρο
Ανόρθωση 0-0 ΑΠΟΕΛ #16η.
35' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ, το πρώτο του στο παιγνίδι
39' Αναγκαστική αλλαγή η Ανόρθωση. Εκτός ο ΡΑΓΙΟΣ, μέσα ο Βασιλακάκης
42' Σουτ ο Αρτυματάς
43' Κόρνερ υπέρ της Ανόρθωσης
44' Νέο κόρνερ για την Ανόρθωση
45' ένα λεπτό οι καθυστερήσεις
ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου

«Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ας ελπίσουμε ότι θα δούμε κάτι καλύτερο στην επανάληψη. »

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Άρχισε το 2ο ημίχρονο
46' Αλλαγή για την κυρία
47' σκληρό φάουλ του Αρτυματά πάνω στον Μερκή.
Κίτρινη στον Κωστάκη που έπρεπε να ήταν κόκκινη (όπως και του Εφραίμ στο πρώτο).
50' φάουλ για την Ανόρθωση
54' πρώτη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ στο παιγνίδι με τον Παύλοβιτς, η κεφαλιά του όμως πάει μόλις άουτ
Μακάρι να ήταν το ξύπνημα που ψάχνουμε
59' διακοπή του αγώνα από την σύγκρουση 2 παικτών της κυρίας
62' φάουλ παραχωρεί ο ΝτεΒι
63' γκολ για την Ανόρθωση από παιδαριώδες λάθος της άμυνας μας. Κοιμήθηκαν όλοι για να μπει το γκολ.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-0 ΑΠΟΕΛ
65' κίτρινη στον πολύ κακό σήμερα ΑΛΕΦ
74' Σουτ η Ανόρθωση
Χέρι ο Σόουζα
Άλλο ένα χέρι του Σόουζα που καταστρέφει άλλη μια επιθετική ενέργεια
Πλησιάζουμε στο 80 κι ο Ινγκεμπρίτσεν δεν έχει κάνει ακόμα αλλαγή
2 Αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ
77' Μέσα οι Χαλένιους και Μάτιτς / Εκτός οι Πάβλοβιτς και Ντε Βινσέντι
78' χέρι του Βούρο εντός περιοχής. Μπορούσε και για πέναλτι
82' κόρνερ η Ανόρθωση
83' ευκαιρία για την Ανόρθωση
84'  και νέα ευκαιρία για την κυρία που μπορούσε και για 3-0
87' Αλλαγή η Ανόρθωση
90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις