LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-2 ΑΠΟΛΛΩΝ [1-3] coca cola cup «Με δεύτερη ήττα.. έκανε φτερά η πρόκριση»

«Ο Απόλλωνας κέρδισε και στο ΓΣΠ τον ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά με 2-1 και με συνολικό σκορ 3-1, πήρε το εισιτήριο για τους «8» κι ο ΑΠΟΕΛ το εισιτήριο της φάπας. Ο Παπουλής άνοιξε το σκορ σε 0-1 στο 25' κι ο Σάβιτς ισοφάρισε στο 79' σε 1-1, για να ολοκληρώσει την νέα τραγική ήττα του ΑΠΟΕΛ, ο Πίττας, στο 90+5' με το τελικό 1-2, (1-3 στο σύνολο). Καταστροφική, για τον ΑΠΟΕΛ,  αποδείχτηκε η απόφαση του διαιτητή Τιμόθεου Χριστοφή να μην σφυρίξει πεντακάθαρο πέναλτι στο 7' της συνάντησης. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο ο Απόλλωνας βρήκε μία και μοναδική ευκαιρία και σκόραρε. Γκολ δώρο του Εφραίμ και ολόκληρης της αμυντικής γραμμής.
Μετά το γκολ του Απόλλωνα ο ρυθμός έπεσε και ο κάθε παίκτης του ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να πετύχει κάτι... από μόνος του κάνοντας του κεφαλιού του.

Η προπονητική ομάδα της Δόξας Κατωκοπιάς δεν μπόρεσε να βοηθήσει, για ακόμα μια φορά, τον Κόρερ Ιγκεμπρικσεν, που φαντάζει ο αδύναμος κρίκος στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Δεν θα είναι έκπληξη αν στο τέλος (αν αντέξει μέχρι τότε) η Διοίκηση του Πετρίδη του τα φορτώσει όλα για να την βγάλει και πάλι "καθαρή"».

PAVLOVIC
Πάλι με τις μαύρες στολές ο ΑΠΟΕΛ. Η νυν διοίκηση έχει σχεδόν "καταργήσει" το κίτρινο με το μπλε, χρώματα που προκαλούν δέος και τρομοκρατία στους αντιπάλους!
Γράφει ο Μιχάλης...
Την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης σφυρίζει ο διαιτητής Τιμόθεος Χριστοφή.
Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ
01' ΑΠΟΕΛ 0-0 Απόλλωνας [agg. 0-1]
3' σέντρα ο Γέφτοβιτς από τα δεξιά, κεφαλιά ο Παύλοβιτς, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
13' ευκαιρία για τον Απόλλωνα, μαζεύει εύκολα ο Βάτερμαν.
14' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ με τον ΝΤΕΒΙ σε καλή θέση. Εκτελεί, η μπάλα φτάνει μετά από κόντρα στον Σόουζα, κάνει το σουτ κοντράρει όμως πάνω στα πόδια του Νικόλα και πάει εκτός εστίας αντί στα δίκτυα. Ατυχία για τον ΑΠΟΕΛ και τον Σόουζα.
19' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ με τον ΝΤΕΒΙ, η κεφαλιά του Νικόλα Ιωάννου όμως πάει έξω.
20' μέχρι τα πρώτα 20 λεπτά είδαμε το καλύτερο φετινό ΑΠΟΕΛ
25' έξω από το ΓΣΠ ουρές ο κόσμος στα ταμεία... εικοσιπέντε λεπτά μετά την έναρξη.
25' Γκολ για τον Απόλλωνα με σκόρερ τον Παπουλή μετά από τρομερό λάθος του Εφραίμ και αδράνεια της αμυντικής γραμμής της ομάδας.
Βραβείο αμυντικής λειτουργίας του ΑΠΟΕΛ, το γκολ του Απόλλωνα.
27' φάουλ με τον ΝΤΕΒΙ λίγο έξω από τα καρέ, η κεφαλιά του ΑΛΕΦ μόλις δίπλα από το δοκάρι του ΜΟΛΛ και εκτός εστίας.
30' Κάθε επίθεση του Απόλλωνα μυρίζει γκολ. Δεν έχουμε άμυνα.
30' σε θέση για γκολ ο Νσούε που δεν σκοράρει.
34' κόρνερ με τον Εφραίμ, αλλεπάλληλα σουτ και εξίσου αλλεπάλληλες κόντρες (σε δικά μας πόδια) μέσα στην περιοχή... ούτε και τώρα το γκολ.
35' δεύτερο πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ με τον Γέφτοβιτς, που δεν δίνεται. Αν κάποιος διαιτητής έπαιζε έδρα ίσως και να το έδινε.
37' ετοιμάζεται ο Σιγκούρτανσον
37' χαμένη ευκαιρία με τον Παύλοβιτς
37' σε συνέχεια της φάσης, σουτ ο Εφραίμ, εκτός εστίας.
45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου. ΑΠΟΕΛ 0-1 Απόλλωνας, ⚽️ Παπουλής 25'.

Άρχισε το 2ο μέρος.
46' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Sigurdarson / Έξω ο πολύ αδύναμος Pavlović.
52' μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλων
56' Κίτρινη κάρτα στον Νικόλα Ιωάννου
56' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Matić / Έξω ο φιλότιμος Tomas De Vincenti
57' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Vidigal / Έξω ο Milan Jevtovic
59' σουτ πλασέ ο Εφραίμ μέσα από την περιοχή, αδύναμο και εύκολη απόκρουση από τον ΜΟΛΛ.
62' κλέψιμο του ΑΛΕΦ, δίνει στον Μάτιτς,, κάνει το σουτ ο Σέρβος, αποκρούει ο ΜΟΛΛ.
64' Κίτρινη κάρτα στον Mihajlović.
67' Κίτρινη κάρτα στον Savic
75' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ, η μπάλα καταλήγει στον Μιχαήλοβιτς που κάνει το σουτ πάνω από την εστία του Απόλλωνα.
76' νέο κλέψιμο από τους παίκτες μας, τελικός αποδέκτης ο Εφραίμ μετά την πάσα του Μάτιτς, κάνει το τεχνικό πλασέ μ΄σε από την περιοχή, εκπληκτική απόκρουση από τον ΜΟΛΛ που λέει όχι.
79' GOAL!
Γκολ για το ΑΠΟΕΛ με τον Savic που ισοφαρίζει σε 1-1. Ήταν η βαθιά σέντρα του Μάτιτς από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι του ΜΟΛΛ, εκεί όπου πετάγεται ο Σέρβος και με κεφαλιά στέλλει την μπάλα στο εσωτερικό κάθετο δοκάρι και στα δίκτυα.
Το γκολ πανηγύρισε ο Σάβιτς με στρατιωτικό χαιρετισμό.
85' φάουλ με τον Μάτιτς από δεξιά, αποκρούει ο ΜΟΛΛ με γροθιές
90' ⏱ 5' λεπτά χρόνος των καθυστερήσεων.
92' πεδίον Δόξας λαμπρόν
94' φάουλ εκτός περιοχής με τον Μάτιτς, κακή η εκτέλεση κι ο Απόλλων φεύγει στην αντεπίθεση με τον Ντένιτς...
90+4 δεύτερο γκολ για τον Απόλλωνα που κλέβει τη νίκη με τον Πίτα στο 90φεύγα.
Μια πρόκριση που κρίθηκε σε διαιτητικές αποφάσεις, πέναλτι και κόκκινη (ίσως και 2) στην Λεμεσό, πέναλτι και σήμερα.
90+5' ΤΕΛΟΣ του αγώνα
Ο Σιγκούρτανσον που πέρασε σαν αλλαγή στο 46' δεν φάνηκε καθόλου στο παιγνίδι, σχεδόν δεν άγγιξε την μπάλα.