LIVE: ΑΠΟΕΛ 0-0 ΑΝΟΡΘΩΣΗ #5η «Στο "μηδέν" το ντέρμπι του ΓΣΠ»

«Στο "μηδέν" έμειναν ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση στο ΓΣΠ, στο εξ αναβολής ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής, του α΄γύρου, του Κυπριακού πρωταθλήματος της ΚΟΠ.
Ένα μέτριο ματς, όπως και το αντίστοιχο του β΄ γύρου που είχε ολοκληρωθεί με νίκη της "κυρίας".
Οι δύο «μεγάλες ομάδες» του Κυπριακού ποδοσφαίρου προέρχονταν από μέτριες αλλά νικηφόρες εμφανίσεις κόντρα σε Σαλαμίνα και Δόξα αντίστοιχα και ήθελαν να κολλήσουν συνεχόμενες νίκες για μεν τη "κυρία" να ξεφύγει στους 8 βαθμούς, για δε το ΑΠΟΕΛ να μειώσει στους 2. Στο τέλος η ισοπαλία 0-0 διατήρησε τη διαφορά των δυο ομάδων στους 5 βαθμούς.
Ο Λόρια κατάφερε να κρατήσει μακρυά τους επιθετικούς του ΑΠΟΕΛ εκτός από τα τελευταία 8-10 λεπτά όπου οι γαλαζοκίτρινοι άσκησαν μεγάλη πίεση, χωρίς όμως να έρχεται το γκολ».

ΑΝΟΡΘΩΣΗ:
Λόρια, Γκαλίτσιο, Σελίν, Βργκοτς, Σίλτενφελντ, Κ.Αρτυματά, Νταουσβίλι, Βασιλακάκη, Μανθάτη, Καλτσά και Ράγιος.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στο αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ εισέρχονται οι δυο ομάδες φορώντας άσπρα μπλουζάκια για την παγκόσμια μέρα κατά του καρκίνου.
Στην σέντρα είναι ο ΑΠΟΕΛ
Ο Βαρωσιώτης διαιτητής Βασίλης Δημητρίου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.
Λίγο περισσότεροι από 7,000 οι φίλαθλοι στις κερκίδες.
1' Άρχισε το μεγάλο ντέρμπι
5' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ, χωρίς να μπορέσει να εκμεταλλευτεί την φάση στη συνέχεια.
Επιθετικό φαουλ παραχωρεί ο Άλεφ.
8' Σέντρα από τον Ιωάννου στα χέρια του Λόρια η μπάλα.
12' Κόρνερ για την Ανόρθωση - Διώχνει ο Μπέλετς.
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Αποχώρησαν από τον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου οι "πορτοκαλί" αρνούμενοι να μαντριστούν και να υποβληθούν σε σωματική έρευνα από τους μπάτσους του κουμπάρου Υπουργού του Προέδρου.
Φάουλ και κίτρινη για τον Κ. Αρτυματά.
Φάουλ παραχωρεί ο Σόουζα.
16' Φάουλ κοντά στο σημείο του κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ - Διώχνουν οι αμυντικοί της Ανόρθωσης.
17' Φάουλ για την Ανόρθωση.
18' Εκτελεί ο Καλτσάς διώχνει σε κόρνερ ο Μερκής.
Κόρνερ η Ανόρθωση.
19' Σουτ από την Ανόρθωση λίγο έξω η μπάλα - αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα.
20' Φάουλ του Μακρή πάνω στον Γκαλίτσιο - Πρώτη κίτρινη στο ντέρμπι για τον Ανδρέα.
Δύο κίτρινες από τον διαιτητή, από 1 σε Μερκή και Λόρια.
25' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ - Κίτρινη σε παίκτη της Κυρίας.
Ο Γιάκολις εκτέλεσε η μπάλα απευθείας έξω.
70%-30% ανούσια κατοχή για τον ΑΠΟΕΛ
Μόνο δύναμη και πολλά φάουλ μέχρι τώρα το παιγνίδι τίποτα άλλο, με τέσσερις κίτρινες σε πέντε λεπτά!
35' Σέντρα του Γιάκολις διώχνουν οι παίκτες της Κυρίας.
38' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για σκληρό φάουλ πάνω στον Μάτιτς.
41' Σουτ από πλάγια θέση ο Χαλένιους, με την μπάλα να περνά έξω.
45' Δύο λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
ΑΠΟΕΛ 0-0 Ανόρθωση

«Μόλις μια τελική στο πρώτο ημίχρονο κι αυτή για την Ανόρθωση. Πολλά φάουλ με κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν. Κακό το πρώτο μέρος, με μεγάλη υπεροχή στην κατοχή από το ΑΠΟΕΛ.
ΑΠΟΕΛ 0-0 Ανόρθωση».

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
46' Χωρίς αλλαγές από τις δυο ομάδες.
48' Κόρνερ για την Ανόρθωση - Διώχνει ο Μπέλετς.
48' Πέναλτι ζητά η Ανόρθωση σε πτώση θέατρο του Καλτσά.
Δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση - Χωρίς τιμωρία από τον Β. Δημητρίου για το θέατρο ο ηθοποιός.
55' Αλλαγή ετοιμάζει ο ΑΠΟΕΛ.
Φάουλ για την Ανόρθωση
56' Κόρνερ η Ανόρθωση.
57' Και δεύτερο συνεχόμενο για την Ανόρθωση
Ίσως το χειρότερο ντέρμπι των τελευταίων χρόνων!
58' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Εκτός ο Άλεφ / μέσα ο Ντε Βινσέντι.
ΣΗΜ: Ο Καλτσάς δεν πήρε 2η κίτρινη για θέατρο που θα ήταν κόκκινη, τον προστάτεψε ο Β.Δημητρίου.
60' Κίτρινη στον Αρτυματά
62'
63' Δεύτερη αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Εκτός ο Γιάκολις / Μέσα ο Βιντιγκάλ. (δύο σουτ χρειάζεται ο Βίντιγκολ, το ένα θα είναι γκολ).
64' Σουτ του Μάτιτς η μπάλα πολύ ψηλά.
Φτάσαμε στο 64 για να έχουμε την πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στον αγώνα.
66' Αλλαγή η Ανόρθωση.
Για δυο λανθασμένες υποδείξεις οφ-σαιντ από τον βοηθό σε παίκτη της Ανόρθωσης κάνουν λόγο (ΔΕΝ ήταν καλυμμένος, ακολουθεί το σχετικό βίντεο).
ΒΙΝΤΕΟ:
69' Σουτ του Βιντιγκόλ και πάλι η μπάλα πάνω από το δοκάρια
71' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Εκτός ο Χαλένιους, στην θέση του ο Πάβλοβιτς.
Πέναλτι ζητά η Ανόρθωση σε χέρι του Σάβιτς. Η μπάλα κτυπά καθαρά στο χέρι του Σέρβου και θα έπρεπε να δοθεί η παράβαση
73' Νέο πέναλτι ζητά η Κυρία σε ανατροπή του Ντούρις... Ποιά αντροπή? ποια αντροπή? ¨ηταν διεκδίκηση ώμο με ώμο. Έλεος.
Κίτρινη στον Βασιλακάκη για διαμαρτυρίες που έπρεπε να ήταν η 2η και να φύγει με κόκκινη ο αλήτης.
Κίτρινη και στον Πάβλοβιτς.
79' Αλλαγή για την Ανόρθωση
84' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με την κεφαλιά του Πάβλοβιτς να περνά μόλις έξω.
Ήταν η καλύτερη φάση στον αγώνα και η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ.
Τον λένε χασογκόλι και είναι.
Έχει 8 αγώνες να σκοράρει ο Χαλλένιους και 9 ο Παύλοβιτς.
Απομένουν πέντε λεπτά στο ντέρμπι, χωρίς τις όποιες καθυστερήσεις.
87' Προσπάθεια από την Ανόρθωση.
88' Επιθετικό φάουλ στον θεατράνθρωπο Λόρια, που μένει κάτω... μέχρι να λήξη το παιγνίδι αφού ο στόχος του πόντιου ήταν η ισοπαλία.
Συμπληρώθηκε το 90λεπτο, ο τερματοφύλακας είναι είναι ακόμα στο έδαφος.
Όντως υπάρχει σκίσιμο στο πρόσωπο από το κατα λάθος κτύπημα του Παύλοβιτς γι αυτό και η μεγάλη καθυστέρηση σχεδόν 5 λεπτά.
6 λεπτά καθυστερήσεις δείχνει ο 4ος, ο Λόρια και μένει κάτω.
Ο διαιτητής λέει πως θα μετρήσουν οι καθυστερήσεις όταν θα ξαναρχίσει ο αγώνας.
Εδώ και 6-7 λεπτά δεν υπάρχει παιχνίδι. Σηκώνεται ο Λόρια και  επαναρχίζει το ντέρμπι.
95' Αλλαγή σκοπιμότητας από τον πόντιο προπονητή.
ΔΟΚΑΡΙ Ο ΑΠΟΕΛ
96' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, με τον Λόρια να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Μερκή κι αφού βρήκε και στο δοκάρι.
ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΔΟΚΑΡΙ
96' Κι άλλη τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με το σουτ του Βίντιγκαλ να καταλήγει και πάλι στο δοκάρι.
Μεγάλη τύχη της Ανόρθωσης.
Πιέζει περισσότερο ο ΑΠΟΕΛ με συνεχόμενες σέντρες μέσα στα καρέ.
Δυο πολύ μεγάλες φάσεις για τους γαλαζοκίτρινους με τον Μερκή και Βιντιγκάλ να σημαδεύουν τα δοκάρια της Ανόρθωσης, που δεν κρατά μπάλα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ πιέζει ακόμη περισσότερο.
98' Νέο σουτ του Βιντιγκάλ