LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΣΑΛΑΜΙΝΑ #18η «Συγχαρητήρια για τη ΝΙΚΗ»

«Μετά τον τραγικό αποκλεισμό από το κύπελλο, από τον Απόλλωνα, οι γαλαζοκίτρινοι επέστρεψαν στις επιτυχίες, καταβάλλοντας δύσκολα τη Νέα Σαλαμίνα με σκορ 2-1, μέσα στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 3η θέση με 34 βαθμούς. Το πρώτο γκολ του ΑΠΟΕΛ ήρθε με αυτογκόλ από τον Λαμπότ, η Σαλαμίνα ισοφάρισε με τον νεαρό Σιαθά μετά το λάθος του Μιχαήλοβιτς και κλείδωσε τη νίκη με την κεφαλιά του Λούκας Σόουζα στο 79'.»

LIVEFEED FROM APOELGROUP TWITTER

Μετάδοση: CABLENET / PRIMETEL
Περιγραφή: APOELGROUP TEAM

Ενδεκάδες:
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Γένσεν, Μάτιτς, Γέφτοβιτς, Εφραίμ, Ντε Βινσέντι, Πάβλοβιτς

Σιγκούρνταρσον και Βιντιγκάλ έχουν μείνει εκτός αποστολής

Σαλαμίνα: Κίσσας, Σαν Ρομάν, Φουστάρ, Λαμπό, Κορέια, Ελουντού, Νουρ, Μαριάνοβιτς, Σιαθάς, Κωστή, Κίνγκσλεϊ.

Δηλώσεις Ε.Τ.
Βάσος Ηλιάδης: «Είναι σημαντικοί οι 3 βαθμοί σήμερα.. με το δίκιο του ο κόσμος να έχει παράπονο».

Δημήτρης Λάζος: «Δεν χρειάζεται συστάσεις ο ΑΠΟΕΛ, αν και είναι στην 4η θέση ο ΑΠΟΕΛ είναι ΑΠΟΕΛ».

Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ

Μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του του αθλητοπατέρα, Ουράνιου Ιωαννίδη.
Ο Πάφιος διαιτητής Γιάννης Αναστασίου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα, για πρώτη φορά φέτος σε αγώνα του ΑΠΟΕΛ.
5' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ με τον ΝΤΕΒΙ
- Στο Τσίρειο έχουμε τελικό αποτέλεσμα, ΑΕΛ-Απόλλων 2-0, κι αυτό φορτώνει περισσότερο άγχος τους γαλαζοκίτρινους ποδοσφαιριστές αφού ήδη γνωρίζουν τα "ευχάριστα" από την Λεμεσό.
9' πολύ καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με σουτ ανάποδο - γυριστό από τον Γιώργο Εφραίμ, αφού πρώτο κατέβασε και στόπαρε την μπάλα, το σουτ λίγο έξω όμως.
13' κάθετη μπαλιά ο Γιένσεν, μόνος ο Εφραίμ, δεν προλαβαίνει να σκοράρει.
14' νέο καλό σουτ ο Γένσεν, μόλις άουτ η μπάλα.
16' φάουλ εκτελεί ο Μάτιτς από τα αριστερά, η μπάλα μετά από κόντρες καταλήγει στον Σάβιτς, που κάνει το σουτ πάνω από τα δοκάρια.
24' μακρινό σουτ η Σαλαμίνα με Ελουντού
26' νέο σουτ η Σαλαμίνα
26' κόρνερ η Σαλαμίνα. Επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο διαιτητής.
29' αποχωρεί τραυματίας ο Εφραίμ.
Το περιβραχιόνιο του Αρχηγού στον ΝΤΕΒΙ.
Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει με 10.
31' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Ο Γιάκολις περνά στον αγώνα στη θέση του Εφραίμ.
35' καλή σέντρα από τον Γιάκολις
36' άστοχο σουτ από τον Μάτιτς
39' νέο σουτ ο Γιένσεν
40' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ
40' απαλό σουτ, από τον Γέφτοβιτς στα χέρια του Κίσσα
43' νέο σουτ ο Γιένσεν.. πολύ αδύναμο
3 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων
45+2 σουτ από πολύ πλάγια ο απαρατήρητος Παύλοβιτς, μόλις εκτός εστίας, αν ήταν πιο ψύχραιμος θα το έβαζε το γκολ.
4,002 οι θεατές στο παιγνίδι.
ΑΠΟΕΛ 0-0 ΣΑΛΑΜΙΝΑ #18Η
ΤΕΛΟΣ Α' ημιχρόνου.

«Πολύ αργό, στατικό και πολύ προβλεπτό το παιγνίδι του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρους».

46' και νέα αναγκαστική αλλαγή.
Εκτός ο τραυματίας Νικόλας Ιωάννου, τη θέση του παίρνει το νέο μεταγραφικό απόκτημα Χρίστος Γουίλερ.
Ντεμπούτο για τον Γουίλερ με τα γαλαζοκίτρινα της Λευκωσίας.
48' γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή από τον Παύλοβιτς, χωρίς αποτέλεσμα
Πιο ορεξάτο και πιο δυναμικό παρουσιάζεται το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος
50' Προσπάθεια του κόσμου να εμψυχώσει την ομάδα.
ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
50' Σέντρα του Γιάκολις από τα δεξιά και εντός εστίας, πισινή κεφαλιά του ΝΤΕΒΙ, η μπάλα κοντράρη στο πόδι του Λάμποτ της Νέας Σαλαμίνας και καταλήγει στα δίκτυα του Κίσσα, το γκολ καταγράφεται ως αυτογκόλ.
ΑΠΟΕΛ 1-0 ΣΑΛΑΜΙΝΑ #18Η
Προβάδισμα στο σκορ για το ΑΠΟΕΛ.
55' σουτ από τον Σιαθά της Νέας Σαλαμίνας
56' γυριστό, άστοχο σουτ από τον ΝΤΕΒΙ... πολύ μεγάλη ευκαιρία που πάει χαμένη.
59' σουτ ο Γέφτοβιτς
60' σουτ ο Μάτιτς, μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι.... άλλη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία (υποψία για χέρι και πέναλτι)
61' δοκιμάζει το δυνατό μακρινό σουτ ο Χρίστος Γουίλερ από τη γωνία της επανορθωτικής γραμμής, η μπάλα αποκρούεται από τον Κίσσα σε κόρνερ. Καλή προσπάθεια από τον νεαρό.
61' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ
63' κόρνερ η Σαλαμίνα
64' Η απόκρουση του αγώνα από τον Μπέλετς που σώζει την εστία του από βέβαιη παραβίαση.
67' γκολ η Σαλαμίνα με τον Σιαθά, από το τρομακτικό λάθος του Μιχαήλοβιτς που γύρισε την μπάλα από την περιοχή του κόρνερ στην μεγάλη περιοχή και παράλληλα με την εστία μας, αδυνατεί να διώξει η άμυνα... ποιά άμυνα, ο Σάβιτς τρέχει ακόμα να προλάβει.. μάταια όμως κι ο Σιαθάς σκοράρει και ευχαριστεί για το δώρο.
ΑΠΟΕΛ 1-1 ΣΑΛΑΜΙΝΑ #18Η
 70' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Σόουζα / έξω ο Ντέβι.
Αρχηγός τώρα ο Μερκής.
72' καλή σέντρα από τον Μιχαήλοβιτς, εύκολα μαζεύει ο Κίσσας.
74' νέο δυνατό σουτ από τον Γουίλερ, σχεδόν από το ίδιο σημείο με το προηγούμενο, αυτή τη φορά στην αντίθετη μεριά της εστίας, η μπάλα και πάλι δεν του κάνει το χατήρι και πάει μόλις άουτ.
Ένα γκολ το αξίζει ο πολύ καλός νεαρός.
75' Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ με τον Μάτιτς
77' αλλαγή η Σαλαμίνα
ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

78' Γκολ ο ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του προωθημένου ΣΟΟΥΖΑ, που κατέβηκε σε ρόλο φορ, μετά την άψογη σέντρα του καλύτερου παίκτη σήμερα ΓΙΕΝΣΕΝ.
ΑΠΟΕΛ 2-1 ΣΑΛΑΜΙΝΑ #18Η
Επιτέλους αντίδραση από τον ήρεμο κύριο Ινγκεμπρίκτσεν που χοροπηδά πάνω - κάτω από τη χάρα του... επιτέλους ΚΟΟΥΤΣ να σε δούμε να αφήνεις το ήρεμο ύφος.
82' ευκαιρία για τη Σαλαμίνα που λίγο έλειψε να κάνει και πάλι τη ζημιά.
84' Αλλαγή η Σαλαμίνα, που τρέχει τώρα και δεν φτάνει..
90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
90+1 διπλή ευκαιρία με τον Παύλοβιτς και τον Σόουζα...
Πρώτος βγαίνει σε τετ α τετ από τη σέντρα του Γιάκολις, ο Παύλοβιτς, που αργεί να πλασάρει τον Κίσσα, κάνει το σουτ πολύ αργά, αποκρούεται και καταλήγει στον Σόουζα που πηδά για να σκοράρει. Δέχεται όμως κλωτσιά κεφαλοκλείδωμα από αντίπαλο αμυντικό και τραυματίζεται. Η μπάλα πάει εκτός.
Το κτύπημα στον Λούκας ήταν ΚΑΘΑΡΟ πέναλτι που δεν τολμά να δώσει ο βλάκας/δειλός Πάφιος διαιτητής Γιάννης Αναστασίου.
Δεν χάνεται τέτοια ευκαιρία κύριε Παύλοβιτς!!! Οποία απογοήτευση για τον Σέρβο με την συνολική παρουσία του.
ΤΕΛΟΣ του αγώνα.

Τελικό σκορ: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΣΑΛΑΜΙΝΑ #18Η

1:
Δύο νέα πέναλτι ζήτησε ο ΑΠΟΕΛ, πεντακάθαρα σιόνη που τα έκανα γαργάρα τα κοράκια με τα μαύρα.