LIVE: ΑΠΟΕΛ 4-1 ΑΠΟΛΛΩΝ #20η «"Τρικούβερτο Γλέντι" του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, με τεσσάρα επί του Απόλλωνα»

«ΑΠΟΕΛ και Απόλλων σε ένα πολύ σπουδαίο ντέρμπι. Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν στο ΓΣΠ για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με μεγάλο νικητή τον ΑΠΟΕΛ και τελικό σκορ 4-1.
Σε πάρτι μετέτρεψε ο ΑΠΟΕΛ το ντέρμπι με τον Απόλλωνα, τον οποίο διέλυσε με το ευρύ σκορ 4-1. Δύο τέρματα πέτυχε ο Μούσα Αλ Ταμάρι και από ένα πέτυχαν οι Ντε Βινσέντι και Χαλλένιους».

Πίττας

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ.
Ντεμπούτο του Μαρίνου Ουζουνίδη στον "γαλαζοκίτρινο" πάγκο κι όλοι του ευχόμαστε καλή επιτυχία.
Όλα έτοιμα για το εναρκτήριο λάκτισμα.
0' Ο Σλοβένος Διαιτητής Rade Obrenovic σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.
«Αναγνωριστικά τα πρώτα στάδια του αγώνα».
6' Χέρι του Μπέσοπ που δεν καταλογίζεται, από τη συνέχει της φάσης απόκτησε πλεονέκτημα ο Παπουλής...
7' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή, καλή ευκαιρία για γκολ, δύσκολη στιγμή για Μπέλετς.
8' το πρώτο κόρνερ στον αγώνα το κερδίζει ο Απόλλωνας.
«Λίγο περισσότεροι από τις 5,000 χιλιάδες ο κόσμος στις κερκίδες».
«Με συνθήματα ζεσταίνουν την ατμόσφαιρα οι λιγοστοί στην ΝΟΤΙΑ, ακολουθούν κι οι υπόλοιποι στο γήπεδο».
10' «Μας έκλεισε στα καρέ μας το τελευταίο τρίλεπτο ο Απόλλωνας»
11' πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γέφτοβιτς να φεύγει μόνος στην επίθεση, μετά την κάθετη του Παύλοβιτς, κάνει το πλασέ από τα αριστερά, με τον ΜΟΛΛ όμως να τον "ψαρεύει", να του κλείνει το πεδίο και να αποκρούει.
13' Σουτ ο Γιένσεν, κοντράρει η μπάλα και καταλήγει πλάγια δεξιά στον Γιάκολις, βγάζει τη σέντρα, κεφαλιά ο ΝΤΕΒΙ, μόλις άουτ η μπάλα. Καλή στιγμή για τον ΘΡΥΛΟ.
«Δύο καλές διαδοχικές ευκαιρίες για την ομάδα μας, η πρώτη με τον Γέφτοβιτς κι η δεύτερη με τον ΝΤΕΒΙ».
19' κίτρινη στον Βασιλείου για χέρι.
20' φάουλ εκτελεί ο ΝΤΕBΙ, αποκρούει η άμυνα του Απόλλωνα.
22' ευκαιρία για τον Απόλλωνα από κόντρα κεφαλιά (ατυχία) της άμυνας μας.
28' φάουλ κερδίζει ο Γουίλερ.
30' Στο μισάωρο το 0-0 παραμένει.
31' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ.
Το Γκολ ο Ντε Βινσέντι. Ήταν η οργανωμένη επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Γιένσεν να δίνει δεξιά στον Γιάκολις που βγάζει τη σέντρα, πισινή κεφαλιά ο αμυντικός προς στο 2ο δοκάρι όπου βρίσκεται ο Γέφτοβιτς, την στοπάρει με το στήθος και κάνει αμέσως την παράλληλη σέντρα / σουτ με τον ΝΤΕΒΙ που βρίσκεται στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα και καραδοκεί να την στέλλει στα δίκτυα με κεφαλιά εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.
ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΠΟΛΛΩΝ #20Η.
35' κεφαλιά ο Γιάκολις.
39' φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ σε καλή θέση, εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, διώχνει η Μπίσοπ του Απόλλωνα.
44' κίτρινη στον Γιούστε του Απόλλωνα.
45' ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου

«Αρκετά βελτιωμένος ο ΑΠΟΕΛ μέχρι τώρα, σε σχέση με προηγούμενους αγώνες. Περιμένουμε ακόμα περισσότερα πράγματα, ιδιαίτερα από τον Παύλοβιτς που συνεχίζει να παραπαίει. Όαση ο Ντέβι, πολύ καλός ο Γιένσεν».

45' Άρχισε το 2ο ημίχρονο.
ΑΠΟΕΛ 1-0 Απόλλωνας #20η
46' Διπλή αλλαγή ο Απόλλων: Μέσα οι Αγκίρε και Ματέι / Εκτός οι Βασιλείου και Ντένιτς.
49' φάουλ για τον Απόλλωνα
52' Σουτ ο Απόλλωνας, πάνω από την εστία μας.
«Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ και πιο οργανωμένος».
58' φάουλ εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, διώχνει σε κόρνερ ο κήπερ του Απόλλωνα.
Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ
59' κίτρινη δέχεται ο Γιάκολις.
60' χέρι του Ματέϊ, παίκτη του Απόλλωνα εντός περιοχής. Αν υπήρξε παράβαση θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι.
63' κόρνερ παραχωρεί ο Βούρος.
Έφτασε πολύ κοντά στο γκολ ο Απόλλωνας, από την εκτέλεση του κόρνερ.
65' κίτρινη στον Σακέτι.
66' νέο φάουλ από τον Σακέτι, έπρεπε να τιμωρηθεί με 2η κίτρινη κάρτα και κόκκινη. ΟΧΙ λέει ο ξένος διαιτητής.
Οι έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του ΑΠΟΕΛ είχαν ως αποτέλεσμα την άδικη τιμωρία του Βούρου με κίτρινη κάρτα.
67' το φάουλ του ΝΤΕΒΙ κτυπά στο τοίχος του Απόλλωνα και πάει κόρνερ.
68' Σουτ του Γέφτοβιτς από την εκτέλεση κόρνερ, κοντράρι σε αντίπαλο και απομακρύνεται.
70' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Τάμαρι / Έξω ο Γέφτοβιτς.
71' γκολ ο Απόλλωνας με τον Σακέτι, από την πάσα του Παπουλί, που δεν έπρεπε να ήταν στο παιγνίδι, αφού έπρεπε να είχε τιμωρηθεί με κόκκινη κάρτα από τον ξένο διαιτητή.
«Όμορφο γκολ από τον παίκτη του Απόλλωνα»
ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΠΟΛΛΩΝ #20Η
«Όλα στα ίσα πια...»
76' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι σε τετ α τετ με τον Μόλλ, το πλασέ του Ιορδανού  αποκρούει σωτήρια ο Μόλλ.
77' Αλλαγή ο Απόλλωνας: Μέσα ο Σαρδινέρο, εκτός ο Μπέσοπ.
78' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Χαλλένιους / Έξω ο Παύλοβιτς.
79' Φάουλ εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ.
80' Μεγάλη ευκαιρία με τον Σάβιτς που όμως αστοχεί σχεδόν εξ επαφής. Ο Γιάκολις έβγαλε τη σέντρα, η πρώτη κεφαλιά από τον Άλεφ κι η δεύτερη από τον Σάβιτς, με τη μπάλα να περνάει μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του ΜΟΛΛ και εκτός εστίας. Άτυχη στιγμή για τον Σέρβο.
«Μικρή διακοπή από τον τραυματισμό του ΜΟΛΛ».
81' Πάσα του Γουίλερ στον Χαλλένιους, γυρνάει το σώμα το Σουηδός και κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενο και πάει κόρνερ.
82΄ Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.
82' Νέα μακρυνή μπαλιά του Γουίλερ στον Χαλλένιους που από πολύ πλάγια δοκιμάζει ένα σουτ, παράλληλα με την εστία και πάει άουτ.
83' Σέντρα ο ΝΤΕΒΙ, η μπάλα δεν απομακρύνεται κι ο Βούρος γίνεται κάτοχος της εντός περιοχής, δοκιμάζει το πλασέ υπό πίεση, μόλις άουτ η μπάλα.
85' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Βιντιγκάλ / Εκτός ο Γιάκολις.
86' Μεγάλη ευκαιρία με τον Χαλλένιους που πάει χαμένη. Ο Σουηδός ΦΟΡ δέχεται τη μπαλιά του Βίντιγκαλ, σε θέση τετ α τετ με τον ΜΟΛΛ, προσπάθει να την στείλει στα δίκτυα με το στήθος και χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-1, με τον Μολ να αποκρούει... σχεδόν "μέσα" από τα δίκτυα.
«Ούτε και τώρα το γκολ»
88' Νέα ευκαιρία με τον ΝΤΕΒΙ που εκτελεί ένα φάουλ στο γάμμα της εστίας του Απόλλωνα με τον ΜΟΛΛ να λέει όχι και να την διώχνει σε κόρνερ με μια μοναδική απόκρουση.
89' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.
90' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
Γκολ ο ΑΠΟΕΛ με την χρυσή αλλαγή του Μαρίνου Ουζουνίδη, Μούσα Αλ Ταμάρι.
Ήταν η πολύ όμορφη σέντρα του Γουίλερ από την αριστερή μεριά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Τάμαρι στο 2ο δοκάρι, κοντρολάρι ο Μούσα, κάνει στροφή 180 μοιρών και με άψογο αριστερό σουτ / πλασέ (μπανάνα σουτ), στέλλει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει ΜΟΛΛ, δοκάρι και γκολλλλ. 2-1 και γερό προβάδισμα για το ΑΠΟΕΛ.
«Μερικά ακόμα λεπτά για τη λήξη».
ΑΠΟΕΛ 2-1 ΑΠΟΛΛΩΝ #20Η.
«Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων»
90+2' κίτρινη κάρτα στον Μερκή.
90+4' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
Ήταν η σέντρα του ΜΠΕΛΕΤΣ από τη μικρή περιοχή της εστίας του με παραλήπτη τον ΝΤΕΒΙ, στρώνει με το κεφάλι ο ΝΤΕΒΙΣ στον Χαλλένιους, θέλει ο Σουηδός να περάσει πλάγια στον Τάμαρι όμως αυτή κοντράρη στο πόδι του Σακέτι και επιστρέφει στον Σουηδό που ξεχύνεται στην επίθεση και από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνει ένα δυνατό συρτό σουτ/πλασέ και καταλήγει στα δίκτυα του ΜΟΛΛ για το 3-1 εν μέσω αποθέωσης.
ΑΠΟΕΛ 3-1 ΑΠΟΛΛΩΝ #20Η.
90+5' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί κι ο Χαλλένιους δέχεται νέα μπαλιά από τον ΝΤΕΒΙ, αυτός σερβίρει με κάθετη μπαλιά εντός περιοχής, τον Τάμαρι που κάνει το συρτό πλασέ με το δεξί και ανάμεσα από τα πόδια του ΜΟΛΛ για το 4-1, που έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού με την επίτευξη του γκολ, ο Σλοβένος διαιτητής σφυρίζει ταυτόχρονα και τη λήξη του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ 4-1 ΑΠΟΛΛΩΝ #20Η.
ΑΠΟΕΛ 4-1 Απόλλωνας (Α' Φάση-20η Αγωνιστική) ⚽️ De Vincenti 31’, Tamari 90’ 90’+5, Hallenius 90’+3 | Sachetti 71’