LIVE: BASEL 1-0 APOEL [4-0agg.] UEL «Ο αγώνας χάθηκε στη Λευκωσία»

«Στην Βασιλεία της Ελβετίας και στο στάδιο "Πάρκο Άγιος Ιάκωβος"» έπεσε η αυλαία της παρουσίας του ΑΠΟΕΛ, στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της περιόδου 2019/2020. Μετά το 3-0 του ΓΣΠ οι "γαλαζοκίτρινοι" ηττήθηκαν και στην Ελβετία με 1-0 από την Βασιλεία και με συνολικό σκορ 4-0, αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ. Το γκολ της αναμέτρησης επετεύχθη με πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε από τον διαιτητή κατόπιν χρήσης του VAR. Πέναλτι κέρδισε κι ο ΑΠΟΕΛ με τον Ιωάννου, όμως ο Ντε Βινσέντι έστειλε την μπάλα εκτός εστίας, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση και 280 χιλιάδες ευρώ από το πριμ της ισοπαλίας».

LIVEFEED from APOELGROUP TWITTER

Τηλεοπτική μετάδοση: CYTAVISION
Περιγραφή: APOELGROUP team

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του St. Jakob-Park
Σε ένα άδειο γήπεδο των 38 χιλιάδων θεατών δεν υπάρχουν ούτε καν 10χ.
Ο Τσέχος διαιτητής Pavel Královec σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.
Καλή επιτυχία στην ομάδα μας και στο Κυπριακό ποδόσφαιρο για τους πολύτιμους βαθμούς.
Ξεκάθαρος ο σχηματισμός σε 4-2-3-1 με τον Μούσα μόνο στην κορυφή της επίθεσης
6' κόρνερ κερδίζει η Βασιλεία, το πρώτο του αγώνα.
10' πρώτο σουτ από την Βασιλεία και πρώτη απόκρουση από τον Μπόϊ Βάτερμαν.
«Εννά φάμεν να στήσουμε σήμερα με τόσα λάθη στην άμυνα και τόσα πουλήματα της μπάλας»
12' Κινδυνεύει το ΑΠΟΕΛ από τις λάθος μεταβιβάσεις της άμυνας που κάνουν το λάθος από την πίεση της Βασιλείας, ιδιαίτερα ο Μερκής. Αυτή τη φορά η ομάδα σώζεται από υπόδειξη όφσαϊντ του αντιπάλου.
Διπλή απόκρουση του Βάτερμαν σε 2 διαδοχικά σουτ.
13' Νέο σουτ η Βασιλεία, διώχνει ο Σάβιτς.
13' Νέο όφσαϊντ για τη Βασιλεία.
16' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Μάτιτς.
Κεφαλιά ο Νικόλας Ιωάννου.
22' Σουτ από την Βασιλεία.
22' Φάουλ παραχωρεί ο Μάτιτς και δέχεται κίτρινη κάρτα - πρώτη κάρτα στον αγώνα.
25' Ο ΑΠΟΕΛ έχει οχυρωθεί στο μισό του γήπεδο και προς στην εστία του, αφήνοντας την Βασιλεία να έχει τον έλεγχο.
30' Σουτ από τους Ελβετούς πάνω από την εστία του ΜΠΟΪ.
31' φάουλ κερδίζει ο Μιχαήλοβιτς.
32' Φάουλ κερδίζει ο Γιάκολις.
32' Αναγκαστική αλλαγή της Βασιλείας, λόγω τραυματισμού.
Μέσα ο Cabral / έξω ο Ademi.
33' Ο Σάβιτς από καλή θέση αστοχεί.
33' Φάουλ παραχωρεί ο Γιένσεν.
35' Οι Ελβετοί διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.
36' Απρόσεκτο παίξιμο από τον Νικόλα Ιωάννου που κάνει φάουλ σε αντίπαλο μέσα στην περιοχή.
Ο Τσέχος διαιτητής συμβουλεύεται το ΒΑΡ και παραχωρεί το πέναλτι στους Ελβετούς.
Ο Frei εκτελεί και στέλνει την μπάλα στην αντίθετη πλευρά του Βάτερμαν.
ΒΑΣΙΛΕΙΑ 1-0 ΑΠΟΕΛ [4-0συν.]
43' φάουλ κερδίζει ο Μιχαήλοβιτς.
44' Φάουλ παραχωρεί ο Βούρος.
45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
45+1' φάουλ παραχωρεί ο Βούρος.
45+2 Ο Μιχαήλοβιτς κερδίζει φάουλ από τον Φρέϊ.
45+2 Το φάουλ εκτελεί ο Γιάκολις χωρίς επιτυχία.
Τέλος πρώτο ημιχρόνου.
Ποσοστό κατοχής μπάλας: Βασιλεία 68% - 22% ΑΠΟΕΛ

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Με δύο αλλαγές άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, μια για κάθε ομάδα.
46' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο De Vincenti / έξω ο Jakoliš
46' Αλλαγή Βασιλείας: Μέσα ο Zhegrova / έξω ο Petretta.
46' Φάουλ παραχωρεί ο Μάτιτς
47' Φάουλ κερδίζει ο Σάβιτς
48' ο Βάτερμαν εκτελεί το φάουλ
50' Ευκαιρία για την Βασιλεία με τον Στόκερ με την μπάλα να πηγαίνει εκτός εστίας
51' φάουλ παραχωρεί ο Σάβιτς
54' φάουλ παραχωρεί ο Γιένσεν και δέχεται την κίτρινη κάρτα από τον Τσέχο διαιτητή.
60' Συνεχίζει η Βασιλεία να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.
«Ελάχιστα σημάδια βελτίωσης από τον ΑΠΟΕΛ»
62' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Ο Εφραίμ μπαίνει στον αγώνα και στη θέση του Στάθη.
62' Με το καλημέρα στο παιγνίδι, ο Εφραίμ δέχεται κίτρινη κάρτα για κτύπημα σε αντίπαλο.
65' προσπάθεια των Ελβετών για γκολ - απόκρουση του Βάτερμαν που διώχνει την μπάλα πάνω από την εστία του.
66' κόρνερ κερδίζει η Βασιλεία.
«Το σουτ των Ελβετών διώχνει ο Γένσεν».
67' όφσαϊντ η Βασιλεία.
70' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ - Τρίτη και τελευταία. Ο Πάβλοβιτς στη θέση του Τάμαρι.
70' Αλλαγή και για την Βασιλεία. Μέσα ο Ramires / έξω ο Frei.
71' Φάουλ κερδίζει ο Σάβιτς.
72' Φάουλ παραχωρεί ο Μιχαήλοβιτς.
73' Πέναλτι κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ από την ανατροπή του Νικόλα Ιωάννου πάνω στην γραμμή της περιοχής.
74' Το ΒΑΡ επιβεβαιώνει το πέναλτι.
74' Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο.... ΟΧΙ ο Ντε Βισνέντι... δυστυχώς αυτός και το χάνει.
Πολύ κακή εκτέλεση - άσχημη η ψυχολογία του - κι η μπάλα πάει έξω.
75' φάουλ παραχωρεί ο Σάβιτς.
76' φάουλ παραχωρεί ο Βούρος και δέχεται την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.
77' φάουλ κερδίζει ο Μάτιτς.
80' κοντά στο γκολ ο Ramires που αστοχεί από καλή θέση.
81' φάουλ κερδίζει ο Πάβλοβιτς.
«Κίτρινη σε παίκτη της Βασιλείας για το μαρκάρισμα πάνω στον Σέρβο φορ του ΑΠΟΕΛ»
83' φάουλ παραχωρεί ο Μάτιτς
84' Επιτέλους ένα σουτ από τον ΑΠΟΕΛ με τον Μιχαήλοβιτς, το οποίο αποκρούει ο τερματοφύλακας Νίκολιτς.
85' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι.
85' δεύτερο σουτ από το ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά με τον Γένσεν, χωρίς επιτυχία.
85' προσπάθεια του Νικόλα για γκολ μέσα από την περιοχή - όφσαϊντ λέει ο βλάκας Τσέχος διαιτητής.
85΄ φάουλ παραχωρεί ο Νετ Βινσέντι και δέχεται την κίτρινη κάρτα (η βλακεία στο φόρτε της).
90' δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+2' ΤΕΛΟΣ του αγώνα.
BASEL 1-0 APOEL [4-0agg.] UEL

«Η σκληρή δουλειά για την Βασιλεία έγινε στη Λευκωσία. Σήμερα δεν κουράστηκε, ούτε ίδρωσε. Σε αυτό συνέβαλε κι ο ΑΠΟΕΛ, που είχε το νου του στην Ομόνοια».
ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ / ΑΛΛΑΓΕΣ:
ΒΑΣΙΛΕΙΑ (4-2-3-1): Νίκολιτς - Ισούφι, Τζέμερτ, Μπέργκστρεμ, Ριβέρος - Τζάκα, Φράι (70’ Ραμίρες) - Στόκερ, Κάμπο, Πετρέτα (46’ Ζεγκρόβα) - Αντέμι (32’ Καμπράλ).

ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Βάτερμαν - Βούρος, Σάβιτς, Μερκής, Ιωάννου - Μιχαΐλοβιτς, Γένσεν - Γιάκολις (46’ ντε Βινσέντι), Μάτιτς, Αλωνεύτης (62’ Εφραίμ) - Τάμαρι (70’ Πάβλοβιτς).