LIVE: ΑΠΟΕΛ 0-0 ΟΜΟΝΟΙΑ #22η «Νέα γκέλα του ΑΠΟΕΛ, ισόπαλο το Λευκωσιάτικο ντέρμπι»

«Ισόπαλο 0-0 έληξε το ντέρμπι της Λευκωσίας μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική της Α' φάσης του παγκύπριου πρωταθλήματος της ΚΟΠ. Η ομάδα του Μ.Ουζουνίδη, που αγωνίστηκε χωρίς καθαρόαιμο ΦΟΡ για 80 λεπτά, ξεχώρισε μόνο στα πρώτο μισάωρο αλλά χωρίς να σκοράρει».

LIVEFEED FROM APOELGROUP TWITTER

Τηλεοπτική μετάδοση: CABLENET / PRIMETEL
Περιγραφή: APOELGROUP TEAM

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Εφραίμ, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Βούρος, Μερκής, Γένσεν, Ιωάννου, Σάβιτς, Μιχαήλοβιτς, Άλεφ
ΠΑΓΚΟΣ: Βάτερμαν, Χαλένιους, Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Μακρής, Γουήλερ, Αλωνεύτης, Σιέλης, Γέφτοβιτς

ΟΜΟΝΟΙΑ: ΠANTIΛIMON, ΛANΓK, ΛOYΦTNEP, MAYPIAΣ, ΛETΣIAKΣ, KOYΣOYΛOΣ, ΓKOMEΘ, TIAΓKO, MΠOTEAK, AKINTOΛA, NTAPMΠIΣAIAP
ΠΑΓΚΟΣ: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Μανρίκε, Στυλιανού, Βίτορ, Τζιωνής, Λοίζου, Κακουλής, Μίκου

Υπάρχει πολυκοσμία έξω τόσο στα εκδοτήρια, όσο και στη κάρτα φιλάθλου
Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Λίγο περισσότεροι από 10 χιλιάδες οι φίλοι των δύο ομάδων στις κερκίδες του ΓΣΠ, με 2,200 πράσινους και πέραν των 8,000+ "πορτοκαλιούς".
Ο Βόσνιος διαιτητής Peljto Irfan σφυρίζει την έναρξη του αγώνα στο ΓΣΠ.
Στην σέντρα η Ομόνοια.
Ντε Βινσέντι και Τάμαρι στην κορυφή της επίθεσης σε σύστημα 4-4-2.
«Έντονο κυνηγητό, πίεση και τρέξιμο από τους παίκτες του Μ.Ουζουνίδη από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο».
4' πρώτη σέντρα του Τάμαρι, διώχνει η πράσινη άμυνα.
5' πρώτο σουτ και πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ. Το σουτ από τον Τάμαρι με το αριστερό, αποκρούει ο Παντίλιμον.
5' νέα επίθεση και νέο σουτ για την ομάδα μας με τον Εφραίμ, μετά την πάσα του Νικόλα, το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Ρουμάνος τερματοφύλακας.
6' τρίτη τελική προσπάθεια ο ΑΠΟΕΛ με το σουτ από τον Ντε Βινσέντι, από την πάσα του Νικόλα και νέα απόκρουση από τον Παντιλίμον που διώχνει σε κόρνερ.
6' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙΣ, διώχνει η άμυνα της ομόνοιας μέχρι τον Μερκή που κάνει την κεφαλιά μέχρι τον Σάβιτς... κακή η προσπάθεια του Σάβιτς που καταφέρνει να μην σκοράρει - περισσότερο λειτούργησε σαν αμυντικός και την "έδιωξε".
8' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ.
9' και τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για τους γαλαζοκίτρινους.
«Τρελό τρίλεπτο για το ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως το γκολ».
14' πρώτη τελική φάση για την ομόνοια στο παιγνίδι.
16' πρώτη κίτρινη στο παιγνίδι, σε παίκτη της Ομόνοιας .
16' φάουλ εκτελεί ο Ντε Βινσέντι (που γλιστρά), χάνει την έξοδο ο Παντίλιμον, σέντρα ο ΑΛΕΦ, κοντρόλ με το στήθος και σουτ από τον Σάβιτς... απελπιστικά ψηλά, κάπου βρίσκει η μπάλα και πάει σε κόρνερ το οποίο δεν κοστίζει στην Ομόνοια.
17' αφεντικό του αγώνα μέχρι τώρα ο ΑΠΟΕΛ, χωρίς όμως να σκοράρει, παρά την μεγάλη πίεση που άσκησε μέχρι τώρα.
18' σέντρα ο Μιχαήλοβιτς - προσποίηση και σουτ από τον ΑΛΕΦ, ψηλά εκτός εστίας.
19' έφοδος του Τάμαρι που κάνει το σουτ... άχρωμο, άοσμο κι αδύνατο, αποκρούει εύκολα ο τερματοφύλακας.
20' χωρίς απειλή για την εστία του Μπέλετς ο αγώνας μέχρι την ώρα.
20' κόρνερ για την Ομόνοια (το πρώτο).
24' φάουλ παραχωρεί ο Σάβιτς
Μπαλιά του Νικόλα για τον Εφραίμ....
26' διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, πρώτα με τον Ντε Βινσέντι και στη συνέχεια με τον Γιώργο Εφραίμ.
«Η καλύτερη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ ήταν το σουτ του ΝΤΕΒΙ».
28' σουτ από τον ΑΛΕΦ, αποκρούει με το χέρι μέσα στη περιοχή παίκτης των πρασίνων - πέναλτι που δεν δίνεται. Καθαρό το πέναλτι που δεν τολμά ο Βόσνιος ρεφερί να σφυρίξει.
«ΑΝ έγινε το χέρι... αμφισβητά τη φάση ο βλάκας σκαλιώτης σχολιαστής της τηλεόρασης της Cablenet ο λεγόμενος και ππούνιος.»
29' προσπάθεια της Ομόνοιας με τον Αγκιντόλε.
29' κεφαλιά ο Ντάρμπισαιρ.
«κόρνερ για την Ομόνοια παραχωρεί ο Σάβιτς»
30' Ξεχωρίζει ο Παντίλιμον με τις σταθερές αποκρούσεις του στο μισάωρο.
«Οχτώ τελικές για τον ΑΠΟΕΛ στο μισάωρο».
«63% η κατοχή για το ΑΠΟΕΛ στο μισάωρο».
32' σουτ ο Εφραίμ με το αριστερό, πάνω από την εστία.
«Βούρος και Τιάγκο παρατηρούνται από τον διαιτητή για την μεταξύ τους αψιμαχία».
36' ευκαιρία για την Ομόνοια... σώζει ο ΜΕΡΚΗΣ.
37' σουτ η Ομόνοια, ψηλά πάνω από την εστία.
40' μένουν ακόμα 5 λεπτά.
42' μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, από την φαρμακερή σέντρα του Ακιντόλα και το κοντινό πλασέ του Ντάρμπισιαρ, δώρο της άμυνας μας, ευτυχώς ο ΜΠΕΛΕΤΣ είναι σε ετοιμότητα και αποκρούει.
45' ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.
45+1' τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΠΟΕΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ 0-0 #22η

«Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο της πολύ σπουδαίας αναμέτρησης μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας».

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο - Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.
46' σουτ ο Τάμαρι - πρώτη προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ στο Β' μέρος.
48' φάουλ για την Ομόνοια - επιθετικό φάουλ σφυρίζει στη συνέχεια της φάσης ο Βόσνιος διαιτητής.
49' φάουλ κερδίζει ο ΕΦΡΑΙΜ.
«Χυδαίες βρισιές εν χωρώ, από τους Ομονοιάτες στην κερκίδα, σε βάρος της μητέρας του Εφραίμ».
50' έπεσε ο ρυθμός του ντέρμπι - καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο.
54' Τεράστια ευκαιρία για τους "γαλαζοκιτρίνους", με τον Γιώργο Εφραίμ - Το φάουλ του Εφραίμ πάει μόλις έξω!
56' νέο πέναλτι ζητά το ΑΠΟΕΛ από το σουτ του Βούρου, το οποίο αποκρούει με το χέρι ο Λανγκ... ΟΧΙ λέει ο άμπαλος Βόσνιος βλαξ.
57' αλλαγή για την Ομόνοια.
58' ξεσηκωμός από τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ.
58' σουτ η Ομόνοια - αποκρούει ο Βούρος.
58' κόρνερ κερδίζει η Ομόνοια, με μεγάλη δυσκολία αποκρούει ο ΜΠΕΛΕΤΣ την απευθείας εκτέλεση του κόρνερ.
59' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για την Ομόνοια - αποκρούει ο Γιένσεν.
61' μακρινό σουτ ο ΑΛΕΦ - μόλις πάνω από την εστία.
63' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Γέφτοβιτς / εκτός ο Εφραίμ.
«Φάουλ κερδίζει ο ΝΤΕΒΙ - Επιθετικό φάουλ του καταλογίζεται στη συνέχεια».
70' Αλλαγή για την Ομόνοια.
71' κόρνερ για την Ομόνοια.
71' φεύγει μόνος στην αντεπίθεση ο Τάμαρι, ανατρέπεται λίγο πριν την μεγάλη περιοχή - φάουλ που δεν σφυρίζει ο Βόσνιος.
72' κίτρινη κάρτα στον Ντέβι.
72' κίτρινη και στον Μπόατεκ.
73' ευκαιρία για την Ομόνοια από το κόρνερ, αποκρούει με γροθιές ο Μπέλετς.
75' κίτρινη στον Νικόλα Ιωάννου.
77' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ - Μέσα ο Αλωνεύτης / έξω ο Μιχαήλοβιτς.
77' κίτρινη στον Σάβιτς.
77' σουτ η Ομόνοια - μεγάλη απόκρουση από τον Μπέλετς - ήταν η πιο σοβαρή απειλή από τους πράσινους.
80' κίτρινη στην Αλωνεύτη.
84' χέρι ο Βούρος - φάουλ για την Ομόνοια.
84' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Ο Παύλοβιτς εντός / ο Ντε Βινσέντι εκτός.
84' φάουλ η Ομόνοια - αποκρούει με γροθιές ο Μπέλετς.
87' σέντρα του Τάμαρι, στρώνει ο Μερκής, σώζει την υστάτη η άμυνα της ομόνοιας.
88' αντεπίθεση για την Ομόνοια με τον Ακιντόλα, σουτ ο Ακιντόλας, κόντρα και κατάληξη στον Κούσουλο που κάνει το σουτ από πλάγια και πάει έξω.
90' το τελευταίο σουτ ανήκει στον  Τάμαρι.
90' δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+2 τέλος του αγώνα.
ΑΠΟΕΛ 0-0 ΟΜΟΝΟΙΑ #22Η.

«ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο 0-0 στον τελευταίο αγώνα της α' φάσης του πρωταθλήματος. 2ο σερί ντέρμπι "αιωνίων" χωρίς γκολ. Η Ομόνοια ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας».