LIVE: ΑΠΟΛΛΩΝ 1-1 ΑΠΟΕΛ (#23η) «Ισόπαλο έληξε το μεγάλο ντέρμπι»

«Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι στο Τσίρειο ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ για την 1η αγωνιστική των πλέϊοφς (#23η). Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Ενσούε στο 13' κι ο Γένσεν ισοφάρισε στο 63' για το ΑΠΟΕΛ. Ευνοϊκό αποτέλεσμα για Ομόνοια και Ανόρθωση που είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 6 βαθμούς διαφορά από το ΑΠΟΕΛ και 7 από τους Λεμεσιανούς».

LIVEFEED FROM APOELGROUP TWITTER

Τηλεοπτική μετάδοση: CYTAVISION
Περιγραφή: TEAM APOELGROUP

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Ενσούε, Σακέτι, Πέδρο, Αγκίρε, Ντένιτς, Παπουλής, Μπένσοπ, Σάλαι, Γιούστε, Σαρδινέρο
ΑΠΟΕΛ: Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα του Μ.Ουζουνίδη

Είσοδος στον αγωνιστικό χώρο των γηπεδούχων και των φιλοξενουμένων ποδοσφαιριστών μαζί με τους Πορτογάλλους διαιτητές.
1' Έναρξη του αγώνα
1' Παράλληλη μπαλιά του Τάμαρι με την εστία, δεν πρόλαβε ο Ντε Βινσέντι να την σπρώξει στα δίκτυα.
«Καλός οιωνός η πρώτη φάση»
3' Μόνο παρατηρήσεις στον Szalai από τον διαιτητή που έπρεπε να τον κιτρινίση για το φάουλ.
9' ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μπέλετς αποκρούει προ του Μπένσιοπ.
12' χάνει την μπάλα στο χώρο του κέντρου ο ΑΠΟΕΛ, επιτίθεται ο Απόλλωνας.... βγαίνει η σέντρα από τα δεξιά... κι ο Νσούε με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.
13' το γκολ του Απόλλωνα ο Νσούε που νίκησε στον αέρα τον Μερκή - αρνείται να πανηγυρίσει το γκολ.
ΑΠΟΛΛΩΝ 1-0 ΑΠΟΕΛ #23
14' κίτρινη στον Σάλαϊ του Απόλλωνα.
15' Σουτ ο Μιχαήλοβιτς, εκτός εστίας.
17' μοιάζει με παιδική χαρά η άμυνα μας
TARAS
19' δεύτερο γκολ πετυχαίνει ο Απόλλωνας, με τον Νσούε, που ακυρώνεται ως όφσαϊντ.
21' σουτ ο Παμπουλής.
22' τραγικός και πάλι ο ΑΠΟΕΛ.
28' Ο Γένσεν δίνει στον Εφραίμ, ο Γιώργος γυρίζει και βγάζει τη σέντρα στον Ντε Βινσέντι, κακή η κεφαλιά από τον Ντέβι κι η ευκαιρία κάνει φτερά.
31' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.
32' κίτρινη στον Σάβιτς.
32' ούτε και μόνοι μας δεν μπορούμε να σκοράρουμε.
33' φάουλ για τον Απόλλωνα - το εκτελεί ο Πέδρο πάνω στο τοίχος.
36' νέο σουτ ο Απόλλωνας, αποκρούει ο Μπέλετς.
37' μπαλιά του Ιωάννου στον Τάμαρι... ο Ιορδανός δεν προλαβαίνει να την στείλει στα δίκτυα (κοινώς εσαντανώθηκε) κι όμως το έχασε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
45' ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
45+1' τελευταία ευκαιρία για τον Γένσεν που αποκρούεται από τον νεαρό Δημητρίου.
Τέλος Α' ημιχρόνου.

«Ο ΑΠΟΕΛ δεν έχει καταφέρει να γυρίσει κανένα παιγνίδι φέτος.»

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Μια μικρή καθυστέρηση η έναρξη στο Β' ημίχρονο αφού ο Εφραίμ ξέχασε το περιβραχιόνιο στα αποδυτήρια και το έφερε ο ΜΟΡΦΗΣ.
46' Έναρξη του Β μέρους, χωρίς αλλαγές.
«Χωρίς αλλαγή άρχισε το ημίχρονο ο Μ.Ουζουνίδης, πως θα γυρίσεις κύριε το παιγνίδι???»
51' παρολίγον αυτογκόλ από τον Σάβιτς, ευτυχώς την πρόλαβε με διπλή προσπάθεια κυριολεκτικά την υστάτη ο Μπέλετς, πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος.
57' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω οι Εφραίμ και Μιχαϊλοβιτς / Μέσα οι Μάτιτς και Πάβλοβιτς.
57' Κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον ΝΤΕΒΙ να εκτελεί - η κεφαλιά του Ιωάννου πάει έξω.
Το σύστημα έχει αλλάξει και έχει γίνει 4-3-3.
62' πέναλτι κερδίζει το ΑΠΟΕΛ από την ανατροπή του Τάμαρι από τον Δημητρίου.
«ΟΧΙ να το εκτελέσει ο ΝΤΕΒΙ - Όχιιι!!!»
63' ο Γένσεν παίρνει φόρα.. κοντοστέκεται και συνεχίζει το λάκτισμα - εύκολη υπόθεση για το νεαρό Δημητρίου που το αποκρούει, ασταθώς όμως, με αποτέλεσμα η μπάλα να επιστρέψει στον Γένσεν που αυτή τη φορά δεν αστοχεί και πετυχαίνει την ισοφάριση για τους γαλαζοκίτρινους.
«ΑΠΟΛΛΩΝ 1-1 ΑΠΟΕΛ #23»
63' κόρνερ κερδίζει ο Απόλλωνας.
64' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τους Λεμεσιανούς.
65' κεφαλιά του Μπένσοπ, εκτός εστίας.
67' φάουλ για τον Απόλλωνα - κοντά στο γκολ ο Νσούε - σώζει τη τελευταία στιγμή ο Μερκής.
68' νέο σουτ ο Απόλλωνας.
75' αλλαγή Απόλλωνα.
76' κίτρινη στον πολύ κακό σήμερα (και όχι) Ντε Βινσέντι.
82' καλό σουτ από τον Ντε Βινσέντι που πάει ψηλά και εκτός εστίας.
84' νέα απόκρουση από τον Μπέλετς από την προσπάθεια του Απόλλωνα για το δεύτερο γκολ.
85' αλλαγή ο Απόλλωνας.
86' σουτ ο Μάτιτς.
86' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.
87' κίτρινη στον Σακέτι.
88' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Αλωνεύτης / Εκτός ο Ντε Βινσέντι.
«Ωχ τι να σου κάνει καημένε ο Στάθης??? - Για αλλαγή με Χαλλένιους από την έναρξη του β μέρους, ούτε λόγος».
88' αλλαγή κι ο Απόλλωνας.
«Εμονικοί προπονητές»
90' τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+3' πέρασαν 93 λεπτά για να κάνουμε σουτ στον στόχο - το σουτ ο Πάβλοβιτς, χωρίς επιτυχία.
90+4' τέλος β ημιχρόνου.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.
ΑΠΟΛΛΩΝ 1-1 ΑΠΟΕΛ.

«Κάποια φιλικά σφυρίγματα, με το γάντι, τα πήρε ο Απόλλωνας από τον Πορτογάλο διαιτητή.»