Πρωτιά για τον ΑΠΟΕΛ που τρελαίνει κόσμο ► SHAKHTAR 1-1 ΑΠΟΕΛ #2 (ρετρό)

Συνεχίζουμε την "μάχη" κατά του κορωναϊού, από το καταφύγιο μας, με την δεύτερη παρουσία του ΑΠΟΕΛ, στην ιστορία του, στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αγωνιστική περίοδος 2011/2012, 7ος όμιλος, 2ος αντίπαλος η πρωταθλήτρια Ουκρανίας, Σαχτάρ Ντόνεσκ.

Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο ο ΑΠΟΕΛ...
 - Εκπληκτικός για ακόμα μια φορά ο ΑΠΟΕΛ, προηγήθηκε με 0-1 μέσα στο Ντόνεσκ της Ουκρανικής Σαχτάρ με γκολ του Trichkovski στο 61' λεπτό από την ασίστ του Κωνσταντίνου Χαραλαμπίδη. Ο Σκοπιανός σταρ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και δεν λάθεψε.
 - Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη καθώς μόλις τρία λεπτά μετά που προηγήθηκε, ήρθε η ισοφάριση από τον Ζάντσον στο 64' (Jádson) σε 1-1.
 - Στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ πήρε πανάξιο βαθμό στο Ντόνετσκ (1-1), και παρέμεινε 1ος στον 7ο όμιλο.
 - Μαγκιά και πρωτιά από τους ποδοσφαιριστές του Γιοβάνοβιτς που τώρα πια βλέπουν πιο ρεαλιστικό το όραμα της πρόκρισης.
 - Εξαιρετική η τακτική από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς καθώς και η προσήλωση των ποδοσφαιριστών του στο στόχο.

28/09/2011 UCL SHAKHTAR DONETSK 1-1 APOEL FC

Περίπου 50 χιλιάδες θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα στο στάδιο Donbass Arena του Donets'k (47,500 τα επίσημα εισιτήρια).