LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΛ #3η αγ. «Ο Μούσα "έδωσε" το πρώτο τρίποντο»

«Τεράστιας σημασίας νίκη, πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, για χίλιους δύο λόγους. Με κορυφαίους τους Ντέβι - Ζαχίντ - Ανουάρ και σκόρερ τον Μούσα Αλ-Τάμαρι μετά από κόντρα στον Μεντόγεβιτς (γράφουν για αυτογκόλ του Μεντόγεβιτς στην ΚΟΠ), ο ΑΠΟΕΛ πήρε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, έχοντας δοκάρι, χαμένο πέναλτι και αρκετές χαμένες ευκαιρίες.»

ΣΑΧΑΡ

Στον πάγκο για τον ΑΠΟΕΛ οι Πρινιωτάκης, Ντίας, Ζόρζε, Λουντέμο, Τάμαρι, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Ατζίλι και Ζεράλδες.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Εουλέρ, Ράσο, Μπουνόζα, Ζνταβκόφσκι, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Τόρες, Αβραάμ, Μαέ.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Χωριστή είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο χωρίς το καθιερωμένο τελετουργικό, σύμφωνα με το πρωτόκολλο της ΚΟΠ για τον .covid-19.

Ο γκαντέμης αντιαποελίστας διαιτητής, Λουκάς Σωτηρίου, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Στην σέντρα ήταν η ΑΕΛ.

5' Πεντακάθαρο πέναλτι ζητά ο Κλωναρίδης σε χέρι του Κυριάκου. Ο διαιτητής λέει όχι. Τεράστιο λάθος, εύχομαι να μην κοστίσει.

Λεχρίτης ο διαιτητής

9' πρώτο κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

Στο 10λεπτο στο ΓΣΠ / ΑΠΟΕΛ 0-0 ΑΕΛ

11' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

12' Μοναδική χαμένη ευκαιρία σε τετ α τετ του Ντέβι

Νέα κλασική ευκαιρία και νέο χαμένο τετ α τετ, αυτή τη φορά με τον Σαχάρ

Ύποπτα σφυρίγματα από τον διαιτητή

22' κίτρινη κάρτα στον Ndongala.

Ποτέ ξανά Λούκας Σωτηρίου σε αγώνα του ΑΠΟΕΛ

30' Στο μισάωρο ΑΠΟΕΛ 0-0 ΑΕΛ

33' σουτ ο Ντογκάλα, μόλις αουτ.

35' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

37' Νέο πέναλτι που δεν δίνεται από τον ανεκδιήγητο διαιτητή, πανίβλακα Σωτηρίου.

39' Άστοχο σουτ ο Κλωναρίδης

40' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

45' σουτ από τον Γουίλερ από πολύ πλάγια, έφθασε πολύ κοντά στο γκολ ο νεαρός.

4 λεπτά στο δεύτερο μέρος 2 ευκαιρίες η ΑΕΛ, η μια στο δοκάρι ΑΠΟΕΛ 0-0 ΑΕΛ

50' κίτρινη σε αντίπαλο παίκτη ( η πρώτη!!! για την ΑΕΛ)

Μας έκλεισε στα καρέ μας η ΑΕΛ στα 10 λεπτά του β ημιχρόνου

57' Είσοδος του Τάμαρι στο παιχνίδι στη θέση του Ντονγκαλά

60' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

62' Χωρίς επίθεση το δεύτερο μέρος

62' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ από το σουτ μοιρογνωμόνιο από τον Ζαχίτ, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Αυτή ήταν η πρώτη απειλή στο β μέρος

65' Η ΑΕΛ έχει στρατοπεδεύσει στα καρέ μας

Νέα ευκαιρία με τον Τάμαρι, αποκρούει ο τερματοφύλακας

Σέντρα σουτ ο ΕΝσούε, αποκρούει ο τερματοφύλακας

71' Σφύριξε πέναλτι υπέρ της ομάδας μας ο διαιτητής (πολύ παράξενο).

Αναλαμβάνει την εκτέλεση του ο Μπεν Σαχάρ. Αδύνατο, χλιαρό και εύκολο για τον αντίπαλο τερματοφύλακα να το αποκρούσει.

Το τέταρτο χαμένο πέναλτι.... βραβείο ασχετοσύνης στους υπεύθυνους.

72‘ - Κίτρινη κάρτα στον Anuar. Ήταν η 3η σε ποδοσφαιριστής μας στον αγωωνα.

76‘ - Αλλαγή: Μέσα ο Geraldes / έξω ο Σιέλης

85‘ - GOAL! 1-0 για την ομάδα μας με αυτογκόλ

Γκολλλλλλλ Γκολλλλλλλ

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΛ Σκόρερ ο Τάμαρι με τη βοήθεια κόντρας από αντίπαλο. Πιστώνουμε το γκολ στον Ιορδανό, δυστυχώς η ΚΟΠ το δίνει στον Μεντόγεβιτς.