Χάθηκε στις λεπτομέρειες το διπλό στη καλαθόσφαιρα (ΑΠΟΛΛΩΝ 63-59 ΑΠΟΕΛ, 1η αγ.)

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket League, που ξεκίνησε το Σάββατο.

Το ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε τον Απόλλωνα στη Λεμεσό, χάνοντας στις λεπτομέρειες με 63-59. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, με την ομάδα μας να διατηρεί το προβάδισμα σε αρκετά σημεία του αγώνα.

Παρά την ήττα, το ΑΠΟΕΛ έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα για τη συνέχεια, αφού παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό και έδειξε με την αγωνιστική του παρουσία πως διαθέτει τις δυνάμεις για να επιτύχει τους φετινούς του στόχους.

Ο αγώνας

Πιο δυνατά μπήκε στο παρκέ το ΑΠΟΕΛ, που προηγήθηκε με 5 πόντους (2-7), ωστόσο από τα μέσα και μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου βρισκόταν πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν πλεονέκτημα 7 πόντων (18-11), αλλά η ομάδα μας πλησίασε(18-17) και έκλεισε τη διαφορά στο -3, 22-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν καλύτερη, είχε στενή επαφή με το σκορ και πέντε λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε σε 26-26. Οι γαλαζοκίτρινοι του κ. Φραγκιά συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 33-36 υπέρ τους.

Στην 3η περίοδο η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά, βρέθηκε στο -4 (46-42) όμως, αντέδρασε άμεσα και με σερί 7-0, ανέκτησε το προβάδισμα με 46-47.

Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ εμφανίστηκε άστοχος και έδωσε το δικαίωμα στον Απόλλωνα που ήταν πιο εύστοχος να κερδίσει με 63-59.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας, ο Βασίλης Κούννας με 15 πόντους (Μαραγκός 7, Ιερωνυμίδης 2, Κούννας 15 (1), Παπαμιχαήλ 5 (1), Γκίλμπερτ 3 (1), Χατζηκώστα 11 (3), Κοιλαράς 1, Χ. Παναγιώτου, Λοϊζίδης 8).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 33-36, 46-47, 63-59

Το ερχόμενο Σάββατο 10 Οκτωβρίου το ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στο Λευκόθεο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.