Ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα με 82-72 από τον ΚΕΡΑΥΝΟ στο «Κώστας Παπαέλληνας» 3η αγ.

Την πρώτη του νίκη στη φετινή ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε ο Κεραυνός, επικρατώντας εντός έδρας με 82-72 του ΑΠΟΕΛ, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπράντον Ροζέλ με 29 πόντους (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ)».

Ομάδα με προοπτική και μέλλον (16/10/2020)

Η πίστη πως ο φετινός καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ είναι ομάδα με μεγάλη  προοπτική και μέλλον, επιβεβαιώθηκε και στον αποψινό της αγώνα απέναντι στον Κεραυνό, στον Στρόβολο. Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να γνώρισε την ήττα με 82-72 στο «Κώστας Παπαέλληνας», ωστόσο κοίταξε στα μάτια και έβαλε δύσκολα σε μια αγωνιστικά πιο έτοιμη ομάδα.

Η παρουσία του Julian Norfleet έδωσε δυναμική στην ομάδα μας, η οποία αναμένεται να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο με την πλήρη αγωνιστική ενσωμάτωση και του Landen Lucas.

Οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά παρουσιάστηκαν ακόμη πιο βελτιωμένοι σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, πάλεψαν τον αγώνα και ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και δυο λεπτά πριν από το τέλος.

Στο σημερινό παιχνίδι, η ομάδα μας ήταν από την αρχή πίσω στο σκορ. Ο Κεραυνός προηγήθηκε 12-3, οι γαλαζοκίτρινοι απάντησαν με δικό τους σερί και μείωσαν 12-9, ωστόσο ο αντίπαλος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +7 (16-9).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας είδε το προβάδισμα του Κεραυνού να ανοίγει στους 12 πόντους (32-20), αλλά ανασυντάχθηκε και με μεγάλη προσπάθεια ροκάνισε τη διαφορά στους 4 (37-33), ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -8, 41-33.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο, αιφνιδίασε τον Κεραυνό και ψαλίδισε τη διαφορά στο -2 (43-41). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+13, 57-44) όμως, η ομάδα μας δεν αποπροσανατολίστηκε και επέστρεψε δυναμικά. Με σερί 11-0, μείωσε στο τρίποντο (57-54) και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το 60-57 κατά της.

Οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά συνέχισαν τη μεγάλη τους προσπάθεια και έξι λεπτά πριν από το τέλος συνέχισαν να έχουν στενή επαφή στο σκορ (65-62). Ο Κεραυνός πήγε να ξεφύγει (73-65), κάτι που απέτρεψε η ομάδα μας (73-70), η οποία παρέμεινε στη διεκδίκηση του αγώνα μέχρι και δυο λεπτά πριν από το τέλος.

Ακολουθεί δεκαπενθήμερη διακοπή για την ομάδα μας, κάτι που αναμένεται να λειτουργήσει ευεργετικά για ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση, καθώς θα δοθεί η ευκαιρία στον κ. Φραγκιά να δουλέψει για πρώτη φορά με όλους τους καλαθοσφαιριστές και να τους προετοιμάσει για το τοπικό ντέρμπι με την Ομόνοια.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 16, Γαβριήλ Κοιλαράς 5, Emmanuel Gilbert 10, Χρίστος Λοϊζίδης 2, Julian Norfleet 10, Κυπριανός Μαραγκός 9, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης, Βασίλης Κούνας 17, Χρίστος Χατζηκώστας 3.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9, 41-33, 60-57, 82-72