Νίκη της Κύπρου επί του Λουξεμβούργου με 2-1 «Είχε Κάστανο»

Με ηγέτη στα μετόπισθεν τον κεντρικό αμυντικό του ΑΠΟΕΛ, Χρίστο Σιέλη, και στην επίθεση τον παίκτη της Γιουβέντους, Κάστανο, η Εθνική ομάδα της Κύπρου πέτυχε την πρώτη της νίκη στον 1ο όμιλο της Γ' Κατηγορίας του Nations League.

Νίκησε με 2-1 το Λουξεμβούργο και ανέβηκε στους τέσσερις βαθμούς ενώ το Λουξεμβούργο έμεινε στους εννέα.

Πολύ καλή εμφάνιση από την Εθνική μας, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Το Λουξεμβούργο άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό όταν από σουτ του Μουράτοβιτς, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Κούσουλου και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Κάστανος με πέναλτι στο 34' ισοφάρισε σε 1-1. Το πέναλτι το κέρδισε ο Μάριος Ηλία σε ανατροπή του από το Σελίμοβιτς ο οποίος στη φάση αυτή αποβλήθηκε. Ο Κάστανος στο 71' με ιδανικό πλασέ μετά από πάσα του Μάριου Ηλία διαμόρφωσε το τελικό 2-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο του τέρμα στον αγώνα.

Κύπρος (Γ. Βάλεμ): Δημητρίου, Ηλία, Σιέλης, Ν. Ιωάννου, Αντωνίου (82' Χάρης. Κυριάκου), Κούσουλος (62' Χάμπος Κυριάκου) Αρτυματάς, Λαϊφης, Κάστανος (82' Παπαφώτης), Τζιωνής (62' Θ. Ιωάννου), Πίττας.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Φινλανδός Mattias Gestranius.