ΕΘΑ 71-82 ΑΠΟΕΛ, 6η αγ. «Δώρο γενεθλίων 2η σερί νίκη στη καλαθόσφαιρα»

ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΕΘΑ (08/11/2020

Τη δεύτερη διαδοχική του επιτυχία κατέγραψε ο ΑΠΟΕΛ, που πήρε το πρώτο του διπλό στη φετινή σεζόν, επικρατώντας στην Έγκωμη της ΕΘΑ με 82-71, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τη συμπλήρωση των 94ων γενεθλίων του σωματείου.

Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Λάντεν Λούκας με 18 πόντους (14 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Γιόρτασε τα γενέθλια στο… «Ελευθερία» 08/11/2020

Δώρο γενεθλίων από την καλαθοσφαιρική μας ομάδα, η οποία το βράδυ της Κυριακής γιόρτασε τα 94α γενέθλια του Σωματείου μας με εκτός έδρας νίκη επί της ΕΘΑ, 71-82, στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία».

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΕΘΑ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, με την ομάδα μας να πανηγυρίζει τη δεύτερη συναπτή νίκη της, έχοντας ως κορυφαίους τους Κούνα και Lucas, που σημείωσαν από 18 πόντους.

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά που προηγήθηκε με 0-7 και 2-10. Ο αντίπαλος απάντησε με δικό του σερί και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 11-10, αλλά οι γαλαζοκίτρινοι επανάκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 13-15.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε το ίδιο καλά και αύξησε τη διαφορά στο +8 (15-23), ωστόσο είδε και πάλι την ΕΘΑ να επιστρέφει στον πόντο (22-23). Ακολούθησε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την ομάδα μας στο τελευταίο λεπτό να παρουσιάζεται συγκεντρωμένη και εύστοχη και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ 33-38 υπέρ της.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας είχε συνεχώς το προβάδισμα, αλλά με αυξομειώσεις. Άνοιγε τη διαφορά (39-46, 50-57) και ο αντίπαλος την έκλεινε (43-46, 55-57), με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην τελευταία και πιο σημαντική περίοδο με πλεονέκτημα τριών πόντων, 57-60.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Με σερί 7-0 εκτόξευσε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (57-67) και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα για τη 2η διαδοχική νίκη.

Η ΕΘΑ πλησίασε στο -4 (69-73), αλλά οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να επαναφέρουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και να πάρουν το φύλλο αγώνος με 71-82.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 15, Γαβριήλ Κοιλαράς 8, Emmanuel Gilbert 15, Χρίστος Λοϊζίδης, Julian Norfleet 5,  Βίκτωρας Ιερωνυμίδης, Βασίλης Κούνας 18, Πέτρος Παπαμιχαήλ, Χρίστος Παναγιώτου, Χρίστος Χατζηκώστας 3, Allen Lucas 18.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 33-38, 57-60, 71-82