Νίκη στο "Λευκόθεο" για τον καλαθοσφαιρικό ΑΠΟΕΛ επί του ΑΠΟΠ με 83-68 #7η αγ.

Την τρίτη του νίκη πήρε ο ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας στο Λευκόθεο με 83-68 τον ΑΠΟΠ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βίνσεντ Νόρφλιτ με 25 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασσίστ).

ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟΘΕΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΠ (12/11/2020)

Καθάρισε και βλέπει ΑΕΛ...

Η νικηφόρα πορεία του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας συνεχίστηκε. Η ομάδα μας κέρδισε τον ΑΠΟΠ στο Λευκόθεο με 83-68 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και πανηγύρισε την 3η σερί νίκη της. Επιπρόσθετα, απέκτησε επιπλέον ψυχολογική ώθηση ενόψει του κυριακάτικου εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕΛ στη Λεμεσό. Πρώτος σκόρερ για τους γαλαζοκίτρινους ο Norfleet με 25 πόντους και ακολούθησαν οι Κοιλαράς και Gilbert με 13.

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην 3η περίοδο και στο ξεκίνημα της 4ης το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τους καλαθοσφαιριστές μας να παρουσιάζονται πιο ψύχραιμοι, εύστοχοι και αποτελεσματικοί και να παίρνουν τη νίκη με σχετική ευκολία στο τέλος.

Το παιχνίδι

Δυνατά και με στόχο να δημιουργήσει τις βάσεις για τη νέα νίκη, μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας επέβαλλε τον ρυθμό της, δημιούργησε διαφορά 12 πόντων (17-5) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το 18-14, υπέρ της.

Στη 2η περίοδο, οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και άνοιξαν εκ νέου τη ψαλίδα στους εννέα πόντους (32-23), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και προτού πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, έκλεισαν τη διαφορά στους τρεις, 36-33.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ έχασε για πρώτη φορά το προβάδισμα (36-37), το επανέκτησε, αλλά μέχρι το τέλος της περιόδου, οι δυο ομάδες είχαν πολύ στενή επαφή στο σκορ και την έκλεισαν με ισοπαλία, 54-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ (54-56), αλλά ανασυντάχθηκε, πήρε εκ νέου κεφάλι (61-58) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Αντιθέτως, μεγάλωνε συνεχώς τη διαφορά και έφτασε με σχετική ευκολία στη νίκη με 83-68.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 10, Γαβριήλ Κοιλαράς 13, Emmanuel Gilbert 13, Χρίστος Λοϊζίδης 2, Julian Norfleet 25,  Βίκτωρας Ιερωνυμίδης 6, Πέτρος Παπαμιχαήλ 4, Χρίστος Χατζηκώστας 1, Allen Lucas 10.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 36-33, 54-54, 83-68