LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΠΟΛΛΩΝ 9η αγ. «Με την ψυχή στο στόμα»

«Το βαθμό της ισοπαλίας έσωσε ο ΑΠΟΕΛ.

Δέχθηκε πολύ δύσκολα το γκολ στο 60' από τους Λεμεσιανούς, μετά από αλλεπάλληλα σουτ, δύο αποκρούσεις του Σίλβα και στο τέλος δοκάρι μέσα κι όλα αυτά σε μια φάση που της έλειπε μόνο το VAR.

Στη συνέχεια κυνήγησε την ισοφάριση και την πέτυχε με τον Ντονγκαλά στο 74', από την ασίστ του Ενσούε. Το 1-1 του δίνει κάποιες ελπίδες για τη δύσκολη συνέχεια παρά τους 11 βαθμούς που τον χωρίζουν από την κορυφή.

Ευτυχώς που στον πάγκο δεν θα είναι πια ο ΛΧ"Λ κι όσο πιο σύντομα φύγει από τον "Αρχάγγελο", τόσο το καλύτερο για την ομάδα».

LIVE:  ΑΠΟΕΛ - Απόλλωνας Λεμεσού

Παγκύπριο Πρωτάθλημα CYTA (Α’ Φάση-9η Αγωνιστική) 🏟 Στάδιο ΓΣΠ Λευκωσία, 18:30, 31/10/2020

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή):

Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Αγκίρε, Χάμπος, Σακέτι, Ντένιτς, Ντιγκινί, Πίττας, Μπένσοπ

Στο ΓΣΠ βρίσκεται και ο Μακάρθι ο οποίος αναμένεται να είναι ο νέος προπονητής του ΑΠΟΕΛ.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος και Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης και Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

Άρχισε ο αγώνας.

Στην σέντρα ήταν ο Απόλλωνας.

2' Πρώτη επίθεση με Κλωναρίδη, που έφυγε μπροστά πέρασε και τον τερματοφύλακα Δημητρίου, αλλά πλάγια. Αφού άνοιξε πολύ την μπάλα, στη συνέχεια γλίστρησε (*) και την έδιωξε σε κόρνερ ο αντίπαλος αμυντικός. (*) δεν είδε ότι ήταν "σφουγγαρισμένα"; έλεος!

(πιο άχρηστος πεθαίνεις)

3' κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Εκτελεί ο Ζαχίτ, κεφαλιά ο Μερκής και άουτ η μπάλα.

10' Χωρίς γκολ το παιγνίδι στο 10λεπτο

8' κόρνερ για την ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή

21' κίτρινη στον Σακέτι

27΄ απόκρουση του Σίλβα σε σουτ του Ντιγκινί

30' συντριπτική η υπεροχή για τον Απόλλωνα. 35% - 65% η κατοχή μπάλας.

ΝΟΥΧΙΟΥ: Όσες φορές περάσαμε το κέντρο (από τις πολύ λίγες) χάσαμε τη μπάλα από φάουλ του Νουχίου στους αντιπάλους.

37' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην αντίπαλη περιοχή ο Κλωναρίδης.... δεν πρόσεξε ότι ήταν σφουγγαρισμένα και γλίστρησε ... πάει κι αυτή η ευκαιρία.

40' Στα 40 ο αγώνας. Και κάπου εδώ ξεκινήσαμε να σκοράρουμε με την ΠΑΕΕΚ.

41' Κίτρινη στον Ανουάρ Τουχαμί.

Όφσαϊντ ο Απόλλωνας.

Παίκτες στο payroll

Πατάτες στο γήπεδο @taras7777

45' ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

Κρατάμε γερά το 0 στην άμυνα.

Τέλος Α ημιχρόνου.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Έναρξη του δευτέρου μέρους.

46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Χάμπος / Μέσα ο Μάρκοβιτς

Ο Ζόρζε κτύπησε στον αέρα με τον συμπαίκτη του Ανουάρ και τραυματίστηκε.

Δεν μπορεί να συνεχίσει.

50' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Ο Ζόρζε μένει εκτός / Μέσα ο Σιέλης

Και να το γκολ για τον Απόλλωνα με αρκετή δόση τύχης, δοκάρι και μέσα, ενώ είχαν προηγηθεί δύο αποκρούσεις του Σίλβα.

60' 0-1 Για τον Απόλλωνα με τον Μάρκοβιτς (η χρυσή αλλαγή του προπονητή Αυγουστή).

ΤΑΡΑΣ: «Και νομίζεις πως είμαστε μόνο καμιά 10αριά περιθωριακοί λογαριασμοί στο τουίτερ (όπως είπες)».

ΤΑΡΑΣ: «Πέρσι το έδωσες στην ομόνοια / φέτος σειρά παίρνει ο απόλλωνας».

Στη φάση του γκολ, θέλαμε VAR or GLT. Διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ότι η μπάλα δεν πέρασε την τελική γραμμή της εστίας του Σίλβα.

63' Κίτρινη κάρτα στον ΜΕΡΚΗ

65' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: Έξω ο Ζαχίντ στην θέση του ο νεαρός Γαβριήλ

Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

Απίστευτο τι έχασε η πατάτα ο ΝΟΥΧΙΟΥ  (άσχετα αν ήταν επιθετικό φάουλ).

74' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Μπεν Σαχάρ / Έξω ο Κλωναρίδης.

Αυτή θα έπρεπε να ήταν αλλαγή από το ημίχρονο. Αλλά που ξέρει από προπονητική ο ΛΧ'Λ. Κρίμα είναι τα χρήματα του ΑΠΟΕΛ.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ (κατά λάθος ή κόντρα στη ροή του αγώνα;)

75' 1-1 ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Ντογνκαλά.

Ο Ενσούε έδωσε την κάθετη μπαλιά στον Ντονγκαλά, ο οποίος μπήκε μόνος στην περιοχή του Δημητρίου και με άψογο πλασέ έκανε το 1-1 .

Bell

ΤΑΡΑΣ: «φταίει ο Απόλλωνα που δεν τέλειωσε πιο νωρίς το παιγνίδι».

77' αλλαγή ο Απόλλωνας: Μέσα ο Gakpe / Έξω ο Roberge

80' Κίτρινη στον Πίττα - και πολύ άργησε.

84' κίτρινη στον Μπένσιοπ.

85' Αλλαγή ο Απόλλων: Μέσα ο Σιάλλαϊ / Έξω ο Πίττας.

88' φωνάζουν για πέναλτι οι Λεμεσιανοί, αντί για επιθετικό φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

90' τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

94'+ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα με την εκπνοή του αγώνα. Μόνος ο Αγκίρε έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά μόλις έξω.