LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-0 ΔΟΞΑ 5η αγωνιστική «Αυτή τη νίκη τη χρειαζόταν όσο καμία άλλη!»

«Επιτέλους νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, επιτέλους γκολ κι ας είναι από αμυντικό!

Την πρώτη του νίκη έπειτα από έξι σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ, καθώς πάτησε "γερά το γκάζι" και επιβλήθηκε 2-0 της Δόξας Κατωκοπιάς, στον εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Ζαχίτ να επιστρέφει στα γκολ από το σημείο του πέναλτι, ενώ το σκορ είχε ανοίξει προηγουμένως ο Γιώργος Μερκής με καρφωτή κεφαλιά, από την εκτέλεση φάουλ του Ζαχίτ. Αυτή τη νίκη τη χρειαζόταν όσο καμία άλλη!».

ΔΟΞΑ (Σακκάς):

Shishkovski, Pantić, Mouhtaris, Economides, Trajchevski, Karamoko, Sadik, Luis Carlos, Englezou, Mesca, Kévin Oliveira.

Εκτός αποστολής οι Nsue, Ανουάρ, Γουίλερ και Ντε Βινσέντι.

Διαιτητής ο Χριστοφή Τιμόθεος

Α' Βοηθός Διαιτητής ο Σωτηρίου Μιχάλης και Β' Βοηθός Διαιτητής ο Καλογήρου Μάριος.

4ος Διαιτητής ο Νεοκλέους Νικόλας και Παρατηρητής Διαιτησίας ο Καπουθκιότης Μάριος Τσαγγάρης.

Έναρξη του εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική.

ΑΠΟΕΛ 0-0 ΔΟΞΑ 5η αγ.

Στην σέντρα η ομάδα η ομάδα της Δόξας.

Απείλησε με μακρινό σουτ η Δόξα.

Αρκετά λάθη από τον Ζαχίτ.

10' το 0-0 παραμένει

12' σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά, κανείς από τους Νουχίου - Ατζίλι, δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα. Τι εν τούτοι ρεεε??? Ούτε τα βασικά δεν μπορούν να κάνουν, οι άχρηστοι.

Καλύτερη η Δόξα.

16' κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ατζίλι που απλά "πασάρει" στον αντίπαλο.

18 Άστοχο μακρινό σουτ του Γιένσεν. Καταγράφεται ως η πρώτη τελική.

Είναι να μην σου πάρει τον αέρα ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Πρώτος στα επιθετικά φάουλ, για το ΑΠΟΕΛ, ο Νουχίου . Να τον χαιρόμαστε.

21' Κοντά στο γκολ η Δόξα, με κέρδος 1 κόρνερ.

27' σκόπιμο χέρι του Σιέλη, δεν τιμωρείται με κίτρινη.

Ένα από τα ίδια για το ΑΠΟΕΛ.

Απίστευτο σουτ από τον Ατζίλι... τόσο ψηλά και εκτός γηπέδου. Αυτή είναι η ποιότητα μας.

Να μας αφήσουν μόνους μας... πάλι δεν θα το βάλουμε ... ούτε και τώρα ο Εντονγκαλά το γκολ.

37' Χάνει τελικά τον Σαντίκ η Δόξα με αναγκαστική αλλαγή.

42' φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Διαμαρτύρεται ο Εντονγκαλά που δεν δίνεται και δέχεται κίτρινη κάρτα!!.

3 λεπτά οι καθυστερήσεις.

Πηδηματάκι για κεφαλιά από τον Κοσσοβάρο.

Η ομάδα των Κίκα, Σακκά, Οικονομίδη, Μουχτάρη, Εγγλέζου κλπ κρατάνε γερά το 0 στην άμυνα.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Επιστρέφει πανέτοιμη η ομάδα για το δεύτερο ημίχρονο.

Έτοιμη να βάλει πλώρη για το πρώτο τρίποντο του κ. Μακάρθι στο Κυπριακό πρωτάθλημα.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Έφοδος του Κλωναρίδη από τη δεξιά πλευρά, Πανηγυρίζει ο σπίκερ της cablenet που βγήκε η μπάλα έξω από τον Κλωναρίδη.

Τι εν τούτη η διαιτησία ρεεε??

Φάουλ υπέρ του Κλωναρίδη το δίνει υπέρ του Μουχτάρη. Σκληρό μαρκάρισμα και κτύπημα στον Εντονγκαλά κσι απλά διακόπτη το παιγνίδι για τις πρώτες βοήθειες... ούτε Φάουλ ούτε κάρτα.

Κέρδισε κόρνερ ο Νουχίου που έφυγε ανεκμετάλλευτο.

53' κίτρινη κάρτα στον Σιέλη.

Απίστευτο τι έχασε και πάλι ο Εντονγκαλά. Μέσα από την περιοχή, πάσαρε σε αντίπαλο αντί να σκοράρει.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ - Μην ρωτάτε ποιος το έβαλε. Δεν είναι επιθετικός είναι ο ΜΕΡΚΑΤΣΟΣΣΣ

56' Φάουλ εκτελεί από τα δεξιά ο Ζαχίτ, στο δεύτερο δοκάρι. Ανεβαίνει ο Μερκής και με καρφωτή κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την ομάδα μας, θυμίζοντας σε όλους τα περσινά του τέρματα από τις στατικές εκτελέσεις του Μάτιτς.

57‘ - GOAL! 1-0 με τον Μερκή.

Συνεχίζονται τα φάουλ από μεριάς ΑΠΟΕΛ στον αντίπαλο.

Συνεχώς στήνουμε την Δόξα στην περιοχή μας.

Νέο φάουλ για την Καραβίδας εΦ.Σι. σε δύσκολο σημείο.

Ασταθής απόκρουση του Σίλβα. Τι απόκρουση είναι αυτή ρεεε?? Λίγο έλειψε να το φάει ο Σίλβα.

Ανατροπή του Ζαχίτ εντός περιοχής. Καθαρό πέναλτι που δεν μπορεί να αρνηθεί αυτή τη φορά ο βλάκας αντιΑΠΟΕΛίστας διαιτητής. Το πέναλτι θα εκτελέσει ο ίδιος ο Γκαγιάς.

65‘  GOAL! 2-0 με εκτέλεση πέναλτι από τον Zahid

69' κίτρινη στον Πάντιτς της Δόξας

71‘ - Αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

Μέσα ο Sahar / έξω ο Κλωναρίδης.

78‘ - Αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

Μέσα ο Lundemo / έξω ο Zahid.

Ούτε και τώρα το γκολ ο Εντονγκαλά, Ούτε από το τετ α τετ.

84‘ - Αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

Μέσα ο Γαβριήλ / έξω ο Ndongala.

90' ⏱ 3‘ χρόνος καθυστερήσεων.