ΑΠΟΕΛ : Νίκη με ανατροπή «ΑΠΟΕΛ 100-94 ΑΠΟΛΛΩΝ 18η αγωνιστική»

Η εκδίκηση του Ηλιάδη πανηγυρίστηκε έξαλα.

Ο Στέφανος Ηλιάδης «τιμώρησε» τον Απόλλωνα και οδήγησε το ΑΠΟΕΛ στη μεγάλη νίκη.

Ο γκαρντ του ΑΠΟΕΛ πήρε την εκδίκησή του από την πρώην ομάδα του, τον Απόλλωνα και τη «σκότωσε» με προσωπικές ενέργειες.

Η θέλησή του για νίκη ήταν μεγάλη καθώς στο ματς του πρώτου γύρου δεν αγωνίστηκε μιας και δεν μπορούσε να πάρει το δελτίο του από τον Απόλλωνα.

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝ Ο ΑΠΟΕΛ (17/01/2021)

Κάνοντας την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΑΠΟΕΛ πήρε την έβδομη του νίκη, κερδίζοντας στο Λευκόθεο τον Απόλλων Century 21 με 100-94, στο πλαίσιο της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής για την κανονική διάρκεια της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «γαλαζοκίτρινοι», μετά από 15 αγώνες, έφθασαν τους 22 βαθμούς και είναι στην πέμπτη θέση, ενώ οι «γαλάζιοι», έχοντας δώσει 16 παιχνίδια, με 27 βαθμούς είναι στο τρίτο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέφανος Ηλιάδης, ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Ο καλαθοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ πέτυχε 29 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει

Σπουδαία νίκη που τον κρατά ζωντανό στην μάχη για είσοδο στην τετράδα πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής ο ΑΠΟΕΛ, κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 100-94 και δείχνοντας πως δεν είπε την τελευταία του λέξη όσον αφορά την διεκδίκηση και υλοποίηση των φετινών του στόχων.

Η ομάδα μας επανήλθε στις νίκες πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση, αφού καταθέτοντας ψύχη στο παρκέ κατάφερε να ανατρέψει όχι μόνο τα αρνητικά δεδομένα που διαμόρφωσαν οι προηγούμενες ήττες αλλά και την εξέλιξη του σημερινού παιχνιδιού, αφού σε μεγάλα χρονικά διάστημα βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Οι καλαθοσφαιριστές μας επέδειξαν τεράστια ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα, με τους Emmanuel Gilbert και Στέφανο Ηλιάδη να πετυχαίνουν 34 και 29 πόντους, αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μέτρια και με λάθη ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γαλαζοκίτρινοι, που μέχρι τη συμπλήρωση έξι λεπτών είχαν μειονέκτημα 13 πόντων (6-19). Ακολούθησε μια μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να μειωθεί η διαφορά, όπως και έγινε, αφού το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε στο -3 (21-24).

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος επιθετικά, όμως, αμυντικά δέχθηκε 33 πόντους, είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται τρεις φορές στους 12 πόντους (35-47, 37-49, 40-52) και τελικά να σταματά στους 10 (47-57), με το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν καλύτερη του αντιπάλου. Έδειχνε αποφασισμένη, αλλά από το 25’ και μετά βελτιώθηκε και η αμυντική λειτουργία, με αποτέλεσμα η απόσταση να μειώνεται συνεχώς (75-77) και να κλείνει στο τρίποντο (75-78).

Ο ΑΠΟΕΛ πήγε με καλή ψυχολογία στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός πως ο αντίπαλος με σερί πέντε πόντων επανάφερε τη διαφορά στο +8 (75-83), ανασυντάχθηκε άμεσα και επέστρεψε δυναμικά στη διεκδίκηση του αγώνα. Η ομάδα μας ροκάνιζε συνεχώς τη διαφορά και για πρώτη φορά (μετά το 2-0) πέρασε μπροστά στο σκορ με 89-88, έξι λεπτά πριν από το τέλος. Στο αμέσως επόμενο λεπτό το παιχνίδι ήταν στο 90-90 και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν από την ίδια αφετηρία στην τελική ευθεία.

Ακολούθησε μεγάλο και αμφίρροπο παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (95-90), το οποίο έχασε αμέσως (95-94). Ωστόσο η ομάδα μας, δεν άφησε αυτή την τεράστια προσπάθεια και ευκαιρία να πάει χαμένη. Με συγκέντρωση και καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση, αύξησε εκ νέου τη διαφορά και κατέκτησε τη νίκη με 100-94.

Οι σκόρερ της ομάδας μας στον σημερινό αγώνα: Στέφανος Ηλιάδης 29, Γαβριήλ Κοιλαράς 7, Emmanuel Gilbert 34, Χρίστος Παναγιώτου, Vincent Norfleet 13, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης 5, Βασίλης Κούνας 12, Πέτρος Παπαμιχαήλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 47-57, 75-78, 100-94