Καλαθόσφαιρα: ΑΠΟΠ 78-66 ΑΠΟΕΛ 15η αγ. «Mε το δεξί μπήκε στο 2021... ο ΑΠΟΠ »

ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΑΠΟΠ, ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ (03/01/2021).

Mε το δεξί μπήκε στο 2021 ο ΑΠΟΠ κερδίζοντας εντός έδρας, με 78-66 τον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Για τους νικητές ήταν το πέμπτο ροζ φύλλο σε 14 αγώνες και έφθασαν τους 19 βαθμούς, ισοβαθμώντας πλέον με το συγκρότημα της Λευκωσίας, με τις δύο ομάδες να καταλαμβάνουν την πέμπτη και την έκτη θέση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κούρτνεϊ Πίγκραμ με 28 πόντους (7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Εξαιρετική εμφάνιση για τον ΑΠΟΠ πραγματοποίησαν, επίσης, οι Άθως Δημητρίου (19 πόντοι, 2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασσίτ) και ο Γουάλεϊ Τρίστιν (14 πόντους, 2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ και 4 ασσίστ).

Όχι με τον ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΑΠΟΕΛ το 2021, καθότι η ομάδα μας γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής την ήττα από τον ΑΠΟΠ στην Πάφο με 78-66.

Πέραν της απουσίας του Landen Lucas, η ομάδα μας αναγκάστηκε να αγωνιστεί και χωρίς τον κορυφαίο στους τελευταίους της αγώνες καλαθοσφαιριστή της Στέφανο Ηλιάδη, ο οποίος τραυματίστηκε στην προθέρμανση.

Κομβική για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχθηκε η τρίτη περίοδος, κατά την οποία με ένα σερί 11-0 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Leonard Pigram, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο μέχρι το τέλος, παίρνοντας τελικά και τη νίκη.

Το παιχνίδι

Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές ήταν το 1ο δεκάλεπτο. Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι (0-4), ωστόσο οι γηπεδούχοι στα μέσα της περιόδου προηγούνταν με +4 (15-11). Η ομάδα μας ανέβηκε προς το τέλος και πέρασε μπροστά στο σκορ με 19-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά είχαν τον έλεγχο. Αν εξαιρεθεί το 26-24, σε όλο το υπόλοιπο του παιχνιδιού είχε το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το +5, 32-37.

Στην 3η περίοδο η ομάδα μας υπέπεσε σε αρκετά λάθη σε επίθεση και άμυνα και με το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας, επέτρεψε στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στα μέσα του δεκαλέπτου με 44-43 και να δημιουργήσει διαφορά οχτώ πόντων, 57-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι, παρά την προσπάθεια τους και τη μείωση στο -4 (59-55, 62-58), δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και ηττήθηκαν με 78-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 32-37, 57-49, 78-66