Η ΕΝΠ "εκτέλεσε" τον καλαθοσφαιρικό ΑΠΟΕΛ με 80-70 (17η αγωνιστική)

Οι ξένοι της ΕΝΠ ‘γάζωσαν’ τον ΑΠΟΕΛ - EΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ, ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ (13/01/2021)

Στις νίκες επέστρεψε η Remedica ENΠ, κερδίζοντας στην «Αίθουσα Παραλιμνίου» τον ΑΠΟΕΛ με 80-70, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «βυσσινί», που είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας, έφθασαν τους 24 βαθμούς κι αύξησαν τη διαφορά τους από τον ΑΠΟΕΛ, που με 20 βαθμούς είναι στο έκτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τίτους Ρόμπινσον με 23 πόντους (12 ριμπάουντ).

Στένεψαν τα περιθώρια λάθους... 13/01/2021

Στους δύο αγώνες που του απομένουν για να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League θα προσπαθήσει ο ΑΠΟΕΛ να διατηρήσει επαφή με την τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ώστε να κρατήσει ακέραιες τις ελπίδες του για είσοδο στην ημιτελική φάση των play offs μέσω των πέντε αγώνων που θα κληθεί να δώσει κατά τη διάρκεια της δεύτερης φάσης.

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε στον σημερινό της αγώνα στο Παραλίμνι απέναντι στην ΕΝΠ, γνωρίζοντας την ήττα με 80-70 και βλέποντας τη ψαλίδα που την χωρίζει από την τέταρτη θέση να ανοίγει περισσότερο και τα περιθώρια λάθους απ’ εδώ και πέρα να στενεύουν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σήμερα, ο ΑΠΟΕΛ ουσιαστικά πλήρωσε με ήττα το κακό πρώτο δεκάλεπτο του σημερινού αγώνα, χωρίς να καταφέρει ποτέ-παρά την προσπάθεια που κατέβαλε- να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο παρκέ, προηγήθηκε με 0-5, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Η ομάδα μας υστέρησε επιθετικά και με κάποια αμυντικά λάθη, κυρίως στο τελευταίο τρίλεπτο του 1ου δεκαλέπτου (9-7), έδωσαν δικαίωμα στους γηπεδούχους να αποκτήσουν προβάδισμα με 17-11.

Στη 2η περίοδο η ομάδα μας βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ, με τη μέγιστη διαφορά να φθάνει στους 14 πόντους (37-23) και τη μικρότερη στους 5 (21-16). Εν τέλει, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε προς το τέλος να μειώσει ελαφρώς και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το -9, 37-28.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι δεν υστέρησαν, αλλά ούτε και υπερτέρησαν του αντιπάλου. Το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο, με το σκορ σε πιο χαμηλά επίπεδα σε σχέση με την προηγούμενη περίοδο και την ομάδα μας να μειώνει κατά έναν πόντο, 51-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν καλύτερος, με την ομάδα μας να μειώνει στους εφτά (53-46), αλλά γρήγορα να χάνει επαφή με το σκορ, αφού οι γηπεδούχοι πήγαν στο +14 (63-49). Το παιχνίδι κύλησε έτσι μέχρι τέλους, με τον ΑΠΟΕΛ να χάνει από την ΕΝΠ με 80-70.

Την ερχόμενη Κυριακή(17:00μ.μ.), στο πλαίσιο της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, η ομάδα μας θα φιλοξενήσει στο Λευκόθεο τον Απόλλωνα, ενώ ο αναβληθέντας αγώνας της 16ης αγωνιστικής με την ΑΕΛ, επίσης εντός έδρας, έχει οριστεί και θα διεξαχθεί την μεθεπόμενη Κυριακή 24 Ιανουαρίου(17:00μ.μ.).

Οι σκόρερ της ομάδας μας στον σημερινό αγώνα απέναντι στην ΕΝΠ: Στέφανος Ηλιάδης 4, Γαβριήλ Κοιλαράς 20, Emmanuel Gilbert 11, Χρίστος Λοϊζίδης 3, Vincent Norfleet 15, Κυπριανός Μαραγκός, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης 3, Βασίλης Κούνας 12, Χρίστος Παναγιώτου 2.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 37-28, 51-43, 80-70