ΑΠΟΕΛ 86-73 ΑΕΛ «Το καθήκον του στο ακέραιο έκανε ο ΑΠΟΕΛ» (16η αγωνιστική - εξ αναβολής)

OΓΔΟΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΑΕΛ (24/01/2021)

Την όγδοη του νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας στο Λευκόθεο της AEΛ με 86-73, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας έφθασαν στους 24 βαθμούς και ισοβαθμούν στην πέμπτη θέση με την Remedica ΕΝΠ, η οποία έχει αγώνα λιγότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού είναι στην τελευταία θέση παραμένοντας χωρίς νίκη μετά από 14 παιχνίδια.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέβιον Μπέρι με 24 πόντους (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Το καθήκον του με πρωταγωνιστή τον Μπέρι (24/01/2021)

Το καθήκον του στο ακέραιο έκανε ο ΑΠΟΕΛ στον τελευταίο του αγώνα για την κανονική περίοδο της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας το απόγευμα της Κυριακής στο Λευκόθεο της ΑΕΛ με 86-73 , στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα μας έπιασε με 24 βαθμούς στην τέταρτη θέση την ΕΝΠ, η οποία ωστόσο έχει παιχνίδι στο χέρι και θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη Τετάρτη-σε εξ’ αναβολής παιχνίδι- την Ομόνοια.

Εκ των πραγμάτων, ο ΑΠΟΕΛ θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος από την πέμπτη θέση της βαθμολογίας, με το ερώτημα που μένει να απαντηθεί να έγκειται στο κατά πόσο-ανάλογα της έκβασης της αναμέτρησης της Ένωσης με την Ομόνοια-, θα αρχίσει από το μείον ένα ή από το μείον δύο από το τέταρτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας.

Η νίκη στον σημερινό παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΛ δεν ήταν εύκολη υπόθεση, καθότι η ομάδα μας χρειάστηκε να πραγματοποιήσει αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο για να κτίσει διαφορά και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο νεοαποκτηθέντας Ντέβιον Μπέρι, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Συνεχώς πίσω στο σκορ ήταν η ομάδα μας στο 1ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και 10 πόντους (3-13), με τον ΑΠΟΕΛ να ροκανίζει σταδιακά τη διαφορά και να πηγαίνει στη 2η περίοδο με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, 21-22.

Με τρίποντο ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας, που πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (24-22), ωστόσο η συνέχεια ήταν ανάλογη με την 1η περίοδο. Η ΑΕΛ βρέθηκε και πάλι στο +6 πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα μας αντέδρασε εκ νέου και πέρασε μπροστά με 39-38, για να πάει στα αποδυτήρια στο -1, 41-42.

Η τρίτη αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ ήταν η πιο αποτελεσματική, αφού είχε και διάρκεια. Η ομάδα μας ανέκτησε το προβάδισμα για τέταρτη φορά (η τρίτη ήταν στο 45-43), αλλά και τελευταία. Το 48-46 έγινε 59-52 και η 3η περίοδος έκλεισε με το +9 για την ομάδα μας, 64-55.

Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, με τον ΑΠΟΕΛ να συνεχίζει με την ίδια σοβαρότητα μέχρι το τέλος. Το τελικό 86-73 χάρισε τη δεύτερη συναπτή νίκη για την ομάδα μας και τη στέλνει στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος με την κατάλληλη ψυχολογία.

Οι σκόρερ της ομάδα μας: Ηλιάδης 15 (3), Μαραγκός 11, Κοιλαράς 4 (1), Γκίλμπερτ 11 (2), Ιερωνυμίδης, Κούνας 12 (3), Παπαμιχαήλ 9 (3), Μπέρι 24 (3), Παναγιώτου, Χατζηκώστας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 41-42, 64-55, 86-73