LIVE: ΑΠΟΕΛ 0-2 ΕΝΠ, 17η αγ. «Οι "Βυσσινί" στους εφτά ουρανούς και οι "γαλαζοκίτρινοι" στα Τάρταρα»

«Ποιος περίμενε τέτοια ήττα;

Σίγουρα όχι μια ομάδα με μεγάλη ποδοσφαιρική ιστορία όπως το ΑΠΟΕΛ.

Τα δύο Παραλιμνίτικα γκολ μπήκαν εύκολα, άνετα και απλά και έστειλαν τους "Βυσσινί" στους εφτά ουρανούς και τους "γαλαζοκίτρινους" στα Τάρταρα.

Προπονητής και παίκτες, ενέπνευσαν έναν εφιάλτη που θα στοιχειώνει τον ΑΠΟΕΛ για πολλή καιρό.

Η τρίτη συνεχόμενη ήττα του ΘΡΥΛΟΥ θα ρίχνει τη βαριά σκιά της στους παροικούντες του "Αρχαγγέλου" για πολλές μέρες, μήνες ίσως και χρόνια... τουλάχιστον μέχρι την απομάκρυνση του Πρόδρομου Πετρίδη από την Προεδρία.

Τελικό αποτέλεσμα, ΑΠΟΕΛ 0-2 Ε.Ν. Παραλιμνίου (Α’ Φάση-17η Αγωνιστική)  Dening 38’(πεν), Θεοδώρου 77’».

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (Ισπανός, Carlos Alós):

Γκασέβσκι, Μπαρπόζα, Μπλάσιτς, Κυριάκου, Λουσέρο, Κοσμάς, Μπελόνε, Κωτσόνης, Φελίπε, Θεοδώρου, Ντένιγκ.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ οι δύο ομάδες.

01' Ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Δεν υπάρχει ΒΑΡ στο σημερινό παιγνίδι... αχρείαστο να είναι.

02' Φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ από την αριστερή επιθετική πλευρά. Το εκτελεί ο Γιώργος Εφραίμ, παίρνει την κεφαλιά ο Νουχίου και στέλνει την μπάλα στο κάθετο δεξιό δοκάρι και εκτός εστίας.

Άτυχη στιγμή για το ΑΠΟΕΛ... η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται. Μακάρι να μην το πληρώσουμε.

04' Σέντρα ο Γαβριήλ, κεφαλιά ο Νούχιου και πάλι έξω... τα λέγαμε!!!

05' Σουτ ο Εφραίμ, αποκρούει ο αντίπαλος κήπερ.

06' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

15' τραυματίζεται ο Σιέλης και αποχωρεί. Το ΑΠΟΕΛ συνεχίζει με 10 για λίγο. Ζεσταίνεται ο Αποστολάκης.

16' Σουτ η ΕΝΠ, μόλις άουτ.

17' Κόρνερ η ΕΝΠ, κοντινή προβολή και μόλις άουτ. 2 σουτ 2 ευκαιρίες για γκολ η ΕΝΠ.

21' σουτ ο Θεοδώρου... σύριζα δίπλα από το κάθετο δοκάρι και άουτ... κι εδώ μπορούσαν για το γκολ.

Επιστρέφει ο Σιέλης, πολύς ο χαμένος χρόνος που παίζαμε με 10 παίκτες ίσαμε με 8 λεπτά, χρόνος που εκμεταλλεύτηκε με την υπεροχή της η ΕΝΠ. Ελέγχεται ο κ. ΜΙΚ γι αυτή την απόφαση.

23' άλλη μια ευκαιρία από την ΕΝΠ η οποία έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

33' φάουλ εκτελεί ο Ντέβι, προβολή ο Νούχιου, η μπάλα πολύ ψηλά εκτός εστίας. Πως το έχασε αυτό προ κενής εστίας?

Όφσαϊντ λέει ο διαιτητής, κι όμως ο Κοσσοβάρος ήταν καλυμμένος.

34' νέα ευκαιρία ο Θεοδώρου.

36' ανατροπή του Θεοδώρου από τον Μερκή και πέναλτι για την ΕΝΠ. Αν υπήρχε ΒΑΡ δεν θα ήταν πέναλτι.

Κίτρινη στον Μερκή.

37' Εκτελεί το πιο εύκολο πέναλτι της ζωής του ο Ντένιγκ και 0-1 η ΕΝΠ. Καμία προσπάθεια από τον Σίλβα για να αποκρούσει.

ΑΠΟΕΛ 0-1 ΕΝΠ,

Αφιερωμένο το γκολ στον 11χρονο Ιάκωβο που πέθανε πρόσφατα και τόσο άδικα, στο Παραλίμνι.

38' πέναλτι κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Λουντέμο.

40' Το εκτελεί ο Ντε Βινσέντι και αστοχεί... σύνηθες φαινόμενο από τον βλάκα τον Αργεντινό.

Αν υπήρχε ΒΑΡ, θα δινόταν επανάληψη, αρκετοί παίκτες μπήκαν στην περιοχή και ο τερματοφύλακας κινήθηκε εκτός γραμμής.

Πως επιτρέπει κ. ΜΙΚ σε παίκτη που έρχεται από αποχή 3 μηνών να εκτελέσει το πέναλτι?

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+3' μόνος μέσα στη περιοχή ο Σατσιάς καταφέρνει να χάση μια τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει το ΑΠΟΕΛ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

ΤΕΛΟΣ Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του βήτα ημιχρόνου.

46‘ - Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Atzili / Έξω ο Γαβριήλ.

48' ανατροπή του Νούχιου στην περιοχή. Το πέναλτι όμως δεν δίνεται από τον αλλοπρόσαλλο διαιτητή Νικόλας Νεοκλέους (βλάκας με περικεφαλαία, άλλος ένας αντιΑΠΟΕΛίστας που ασελγεί πάνω στο ΑΠΟΕΛ φέτος -  ανύπαρκτος ο Πετρίδης με τη συνοπαρτζία του).

50' σουτ ο Θεοδώρου που έκανε τον Σίλβα γιο-γιό

' 51' κόρνερ κερδίζει ο ΕΝΠ.. δώρο από τον Σίλβα.

Διπλή φάση για Νούχιου που λειτουργεί ως αμυντικός αντί επιθετικός στην αντίπαλη εστία.

56' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ σε καλή θέση.

56‘ - Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Sahar / Έξω ο Σατσιάς

57' εκτελεί ο Ατζίλι πολύ-πολύ ψηλά, απελπιστικά άουτ... ούτε σκόπιμο να ήταν.

Τι βάζεις μέσα τον Ισραηλίνο που αύριο θα φύγει κ. ΜΙΚ? Νέο λάθος σου.

60' πλασέ του Εφραίμ από θέση όφσαϊτ... ίσως και να μην ήταν.

63' κεφαλιά για την ΕΝΠ, μόλις έξω.

64' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ. Κεφαλιά ο Μερκής (που είναι πολύ κακός σήμερα) και εκτός εστίας.

65' σουτ η ΕΝΠ, μόλις άουτ.

68' τετ α τετ ο Μπεν Σαχάρ, δεν μπορεί να σκοράρει, ούτε και τώρα το γκολ για το ΑΠΟΕΛ που φλερτάρει με σίγουρη ήττα.

69' δύο αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ: Μέσα οι Zahid & Κούτσακος / Έξω οι Tomas Devi & Εφραίμ

69' νέο τετ α τετ για το ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά με τον Νούχιου, το σουτ του στην εξωτερική μεριά των δικτύων.

Απίστευτη η κακοτυχία του ΑΠΟΕΛ.

73' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

74' Νέα σέντρα, νέα κεφαλιά ο Νούχιου και πάλι εκτός εστίας... έλεος ΕΛΕΟΣ

76' Χάνει την μπάλα ο Λουντέμο κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Αντεπίθεση για την ΕΝΠ, κάθετη μακρινή μπαλιά από τον Κοσμά για τον Θεοδώρου που πέρνα και τον Σίλβα και γράφει το 0-2.

Κι αυτό αφιερωμένο στον μικρό Ιάκωβο.

ΑΠΟΕΛ 0-2 ΕΝΠ.

Ο ΣΙΛΒΑ δύο φορές είχε την ευκαιρία να πέσει στα πόδια του Θεοδώρου και δεν το έκανε. Αντιθέτως έτρεχε ξοπίσω τον νεαρό Δημήτρη Θεοδώρου που είναι ολόκληρη η ΕΝΠ σήμερα.

Τι είναι αυτός ο τερματοφύλακας ρεεεε μας κατέστρεψε φέτος.

Ένας Θεοδώρου... απέναντι σε όλο το ΑΠΟΕΛ.

78' Σουτ ο Μπεν Σαχάρ, σε θέση όφσαϊντ ο Ατζίλι αφού η μπάλα έφτασε σε αυτόν από πόδι αντιπάλου.

Μεγάλος βλάκας ο διαιτητής.

Αυτό που βιώνουμε σήμερα δεν το έχουμε δει ποτέ ξανά. Είναι όλοι προκλητικοί και αδιάφοροι.

79' φάουλ παραχωρεί ο Μερκής και δέχεται τη 2η κίτρινη κάρτα. Κόκκινη και εκτός αγώνας. Βλακεία του ΜΕΡΚΗ που ήταν κιτρινισμένος. Το χειρότερο του παιγνίδι σημέρα.

Άλλο λάθος του κ. ΜΙΚ που σήμερα είναι αλλού για αλλού. Κράτησε κιτρινισμένο παίκτη μέσα για πάνω από 60 λεπτά χωρίς να τον κάνει αλλαγή, παίζοντας με τη φωτιά... ορίστε το αποτέλεσμα.

Με 10 το ΑΠΟΕΛ για το υπόλοιπο του αγώνα.

79‘ - Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Κατσαντώνης / Έξω ο Σιέλης

83' νέα ευκαιρία με τον Μπεν Σαχάρ σε νέο τετ α τετ... δυστυχώς ούτε και τώρα θα σκοράρει.

83' δύο αλλαγές η ΕΝΠ

90' τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+4' κίτρινη στον Σάντος. Το πουλέν του άχρηστου σκάουτερ, ΛΧ"Λ.

90+4' Τέλος του αγώνα.

Νίκη για την ΕΝΠ μέσα στο ΓΣΠ μετά από 13 χρόνια.