LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΕΚ 15η αγ. «Ισόπαλο το ντέρμπι στη Λευκωσία, με 10 παίκτες τελείωσε το ματς το ΑΠΟΕΛ»

«Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ, έμεινε με παίκτη λιγότερο, ισοφάρισε και τελικά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό παίζοντας για 60 λεπτά με δέκα ποδοσφαιριστές κόντρα στην ΑΕΚ που δεν έχει κάνει νίκη εδώ και τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα.

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο στάδιο ΓΣΠ, με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στην ΑΕΚ. Οι «σκαλιώτες» προηγήθηκαν με κεφαλιά του Τρισκόφσκι στο 58', με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1 με τον Κλωναρίδη στο αμέσως επόμενο λεπτό (59').

Παρά το γεγονός ότι οι "Γαλαζοκίτρινοι" έπαιζαν με 10 παίκτες, άντεξαν στην πίεση και απέφυγαν την  ήττα. Η ΑΕΚ είχε την διαιτησία με το μέρος της, αφού πολύ εύκολα "κέρδισε" την κόκκινη πάνω στον Ντε Βινσέντι, γλύτωσε την κόκκινη του Τρουγιόλς, ενώ δεν καταλογίστηκε καθαρό πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ, με τον Τεουλή στο ΒΑΡ να παίζει "πελλόν".

Το 1-1 έμεινε ως το τέλος σε ένα γεμάτο ντερμπάκι που τα είχε όλα».

ΑΕΚ (Σοφρώνης Αυγουστή):

Τέουνκενς, Θάντι, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Ακοράν, Χέιτλι, Φερνάντεζ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Τολεμές, Μακρής.

Λιγότερο από 10 λεπτά απομένουν για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης

Στην σέντρα η ομάδα της ΑΕΚ.

Ο διαιτητής του αγώνα Νικόλας Νεοκλέους σφυρίζει την  έναρξη του αγώνα.

Πάμεεε να ντουμπλάρουμε τις νίκες!

01' πρώτη επίθεση ΑΠΟΕΛ και πρώτο όφσαϊντ για τον Εφραίμ.

06' σέντρα του Αποστολάκη από τα δεξιά, σουτ εντός περιοχής και εύκολη απόκρουση του Τέουνκεν.

08' Επίθεση της ΑΕΚ και σέντρα από αριστερά, βγαίνει και αποκρούει ο Ουζόχου αλλά τραυματίζεται στο πρόσωπο.

Μικρή διακοπή.

Πιο επικίνδυνη η ΑΕΚ στα πρώτα 10 λεπτά που πιέζει συνεχώς ψηλά.

15' Σέντρα Κλωναρίδη, προβολή ο Εφραίμ και άουτ η μπάλα.

16' Προσπάθεια για σέντρα με τον Αποστολάκη που δεν προλαβαίνει να γυρίσει την μπάλα στα καρέ.

Στο 20λεπτο το 0-0 παραμένει.

26' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, εντός περιοχής, καθαρίζει η άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

28' κίτρινη κάρτα στον Γουϊλερ. (από τη λάθος μεταβίβαση της μπάλας, από τον Αποστολάκη -ξανά-).

30' Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη. [29 λεπτά αγώνα 2 κίτρινες κάρτες για το ΑΠΟΕΛ].

Ωραία...!!! κιτρινισμένα και τα δύο ακραία μπακ της ομάδας μας.

31' φάουλ παραχωρεί ο Εφραίμ.

32' Κτύπημα ΝΤΕΒΙ σε αντίπαλο εκτός φάσης.

Ο διαιτητής συμβουλεύεται το ΒΑΡ και αποβάλλει το "παλιόπαιδο" τον Ντε Βινσέντι, που κρεμάει και καταδικάζει την ομάδα να αγωνιστεί για τα υπόλοιπα 60 λεπτά με 10 παίκτες. Μεγάλο το λάθος του Αργεντινού που φαινόταν από την αρχή του αγώνα ότι κυνηγούσε την κάρτα.

ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ότι κακώς ανανεώθηκε / επεκτάθηκε σε αυτό το "παλιόπαιδο" το συμβόλαιο του με τον ΑΠΟΕΛ. Στο συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο που έτρεξε στη σελίδα του APOELGROUP στο Twitter το 71% του κόσμου ψήφισε κατά του ποδοσφαιριστή.

ΕΔΩ το σχετικό tweet:

Συνεχίζει με 10 ο ΑΠΟΕΛ, αλλά κι ο διαιτητής θα μπορούσε να παίξει έδρα και απλά να κιτρινίσει τον παίκτη.... αλλά δεν το έπραξε.

34' κεφαλιά της ΑΕΚ μέσα από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, αποκρούεται από τον Ουζόχο.

36' Νέα επίθεση και νέα κεφαλιά της ΑΕΚ, βγαίνει και αποκρούει ο Ουζόχο.

37' Χάνει την μπάλα (ξανά) ο Αποστολάκης...

Συνεχίζονται τα απανωτά λάθη από τον Αποστολάκη που βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για τη 2η κίτρινη κάρτα και συνεπώς κόκκινη (ήδη του χαρίστηκε μια φορά ο ΒΛΑΚΑΣ Νεοκλέους).

37' Ευκαιρία τώρα για την ΑΕΚ, γίνεται το σουτ εντός περιοχής, αποκρούει ο Ουζόχο.

40' Νέο σουτ από την ΑΕΚ με κατάληξη 1 κόρνερ.

41‘ Πρώτη αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Nsue, έξω ο Αποστολάκης.

42' Χάνεται μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ, το σουτ του παίκτη της, πάει ψηλά εκτός εστίας.

44' Νέα σέντρα και νέα κεφαλιά από την ΑΕΚ, πέφτει και αποκρούει ο Ουζόχο.

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+1' σέντρα σουτ από την ΑΕΚ, βγαίνει και αποκρούει ο Ουζόχο, που είναι ο ήρωας του πρώτου μέρους.

Κάθε επίθεση της ΑΕΚ, μυρίζει γκολ... είναι ζήτημα χρόνου.

46' επίθεση για το ΑΠΟΕΛ με κέρδος ένα κόρνερ, το πρώτο του στον αγώνα.

47' εκτελεί το κόρνερ ο Ζαχίτ, ο παίκτης της ΑΕΚ αποκρούει με το χέρι και διώχνει την μπάλα ξανά σε κόρνερ.

- Καθαρή παράβαση πέναλτι που δεν δίνεται από τον ΒΛΑΚΑ διαιτητή Νεοκλέους.

- Ούτε καν τον ΒΑΡ δεν συμβουλεύεται ο ΒΛΑΚΑΣ.

- Ούτε ο ΒΛΑΚΑΣ Τεουλής από το βαν του ΒΑΡ δεν κάλεσε τον διαιτητή να δει τη φάση.

45+3' ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.