LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΑΠΟΛΛΩΝ, Coca Cola Cup «Μεγάλη νίκη-πρόκριση του ΑΠΟΕΛ επί του Απόλλωνα»

«Μεγάλη νίκη και πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ, στη νοκ άουτ αναμέτρηση, για την Β' φάση του κυπέλλου coca cola, απέναντι στην ομάδα του Απόλλωνα.

- Ο «ΘΡΥΛΟΣ» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκάγιας Ζαχίντ, υπέταξε την Λεμεσιανή ομάδα με 2-1 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Κύπρου, τη 2η τη τάξη διοργάνωση του νησιού. Επίτευγμα που του αυξάνει, παράλληλα, εφόσον προχωρήσει στην κατάκτηση του, τις πιθανότητες του για έξοδο στην Ευρώπη. Ο Ζαχίντ πέτυχε το νικητήριο γκολ (78') και έδωσε την ασίστ, στον Γιώργο Εφραίμ για το πρώτο γκολ (08'). Ο Σιέλης ισοφάρισε για λογαριασμό του Απόλλωνα με αυτογκόλ στο 48'».

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ.Πετράκης):

Δημητρίου, Χάμπος, Κατελάρης (83' Γιούστε), Ρομπέρζ, Βασιλείου (83' Ψύχας), Μάρκοβιτς, Ντένιτς, Ματέι, Γκακπέ (46' Πίττας), Γιαννιώτας (52' Ντιγκινί), Μπένσοπ

Στην σέντρα η ομάδα του Γιάννη Πετράκη.

Ο Διαιτητής της σημερινής συνάντησης, Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

01' πρώτο σουτ στον αγώνα από τον Απόλλωνα, άστοχο και ψηλά εκτός εστίας.

04' κόρνερ για τον Απόλλωνα, το πρώτο στο παιγνίδι

07' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Γκολ το ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Γιώργο Εφραίμ, από την ασίστ του Γκάγιας Ζαχίντ από το κέντρο του γηπέδου.

Ο διαιτητής συμβουλεύεται το ΒΑΡ αν υπήρχε περίπτωση όφσαϊντ στο γκολ του Εφραίμ και το κατακυρώνει, ο Γιώργος ήταν καλυμμένος.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΠΟΛΛΩΝ.

12' Προκαλούμε τη τύχη μας. Λάθος του Ενσούε που γύρισε την μπάλα πίσω στον Ουζόχο, μεγαλύτερο το λάθος του τερματοφύλακα μας που πήγε να ντριπλάρει αντίπαλο, η μπάλα γκέλαρε στο σώμα του αντίπαλου παίκτη, ευτυχώς που η τύχη βοήθησε τον Ουζόχο και με το που έπεσε, μπλόκαρε και την μπάλα.

22' Σουτ ο Γιανννιώτας στη κλειστή γωνία του Ούζο, διώχνει σε κόρνερ ο Φράνσις.

22' κόρνερ ο Απόλλωνας

29' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ

30' νέο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

31' σέντρα σουτ του Ζαχίντ, μόλις άουτ.

32' τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

33' τετ α τετ ο Μπεν Σαχάρ, έτοιμος να σκοράρει, βγαίνει μεγάλη άμυνα από τον Ρομπέρζ και μαζεύει την μπάλα ο τερματοφύλακας. Άμυνα για σεμινάριο από τον Γάλλο.

34' κίτρινη στον Χάμπο του Απόλλωνα

42' σουτ ο Γκαπκέ, άουτ η μπάλα.

44' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ

Σουτ ο Λουντέμο η μπάλα παίρνει παράξενη ψηλοκρεμαστή τροχιά, την τρέχει και την παίρνει ο Ζαχίντ, μπαίνει στην περιοχή, περνά έναν αντίπαλο, κάνει και το σουτ, μόλις που διώχνει σε κόρνερ ο Δημητρίου.

45' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ

45+1' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ (τρίτο συνεχόμενο - 7ο στο σύνολο).

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΠΟΛΛΩΝ coca cola cup.

Επιστρέφουν οι δυο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.

45'+ Στην σέντρα το ΑΠΟΕΛ

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

(με 1 αλλαγή για τη Λεμεσιανή ομάδα)

46' αλλαγή ο Απόλλωνας, περνά στον αγώνα ο Πίττας.

46' Λάθος του Ουζόχο που "πασάρει" σε αντίπαλο. Δίνει στον Πίττα...

47' μόνος ο Πίττας στην επανορθωτική περιοχή, κάνει το σουτ με το δεξί, δοκάρι και στην επιστροφή της μπάλας, ο Σιέλης την σπρώχνει κατά λάθος στα δίκτυα για να ισοφαρίσει ο Απόλλωνας.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΠΟΛΛΩΝ

49' Σουτ ο Γιαννιώτας, διώχνει η άμυνα μας

Κάποτε είχαμε τερματοφύλακες @apoelfcofficial

51' κίτρινη κάρτα στον Σατσιά

52' σουτ πλασέ ο Πίττας, σε ετοιμότητα ο Φράνσις και αποκρούει.

59' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ (πρώτο στο β μέρος - 8ο στο σύνολο)

Άναρχο και πολύ κακό παιγνίδι από το ΑΠΟΕΛ αυτή τη στιγμή

65' σέντρα ο Μάρκοβιτς.. σουτ ο Βασιλείου, αποκρούει ο Ουζόχο.

67' - Αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

Μέσα ο Αργεντινός / Έξω ο Σατσιάς.

69' φάουλ εκτελεί ο Αργεντινός μέσα στα αντίπαλα καρέ, η μπάλα καταλήξει στον Ζόρζε, κάνει το σουτ που κοντράρει στον τερματοφύλακα.

70' Νέα σέντρα ο Αργεντινός για τον Ενσούε,  μόνος ο Εμίλιο απέναντι στον τερματοφύλακα. Οφσάιντ λέει ο βοηθός και χάνεται η ευκαιρία. Ο Ενσούε ήταν καλύμενος, λάθος απόφαση του διαιτητή.

71' σουτ ο Μπένσιοπ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ουζόχο και άουτ.

74' κίτρινη κάρτα και στον Ζαχίτ, δεύτερη για παίκτη μας

75' σουτ ο Κατελλάρης, ψηλά εκτός εστίας.

77' Συνδυασμός Ζαχίντ και Εφραίμ στο κέντρο του γηπέδου, φεύγει στην αντεπίθεση ο Εφραίμ, φτάνει στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, σερβίρει τον Ζαχίντ που έτρεχε στα αριστερά του, στοπάρει ο Γκαγιάς, προσπερνά τον αμυντικό και βγαίνει φάτσα με τον Δημητρίου από πολύ πλάγια, κάνει το συρτό πλασέ και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ σεμινάριο / γκολ ποίημα.

ΑΠΟΕΛ 2-1 ΑΠΟΛΛΩΝ.

Ανανέωση και περιβραχιόνιο Αρχηγού ΤΩΡΑ! @apoelfcofficial  GAYIAS ZAHID.

Δυστυχώς φημολογήται πως θα είναι... το αποχαιρετιστήριο του.

85' φάση για τον Απόλλωνα, πέφτει και διώχνει ο Ουζόχο.

88' Αλλαγές ΑΠΟΕΛ.

ΜΕΣΑ  Γαβριήλ & Μερκής / ΕΞΩ Sahar & Εφραίμ.

90' τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+2 Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ.

Μέσα ο Νουχίου / Έξω ο Εντογκαλά.

90+4' κίτρινη στον Ρομπέρζ.