LIVE: ΠΑΦΟΣ 2-3 ΑΠΟΕΛ 20η αγ. «Το ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερο και το έδειξε αυτό και στο γήπεδο»

«Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα των τελευταίων του αγώνων έδωσε το ΑΠΟΕΛ στην Πάφο, ο οποίος κέρδισε την ΠΑΦΟΣ fc στο Αθλητικό Κέντρο "Στέλιος Κυριακίδης" για την 20η αγωνιστική. Ο Θρύλος έδωσε το τρίτο φετινό (πρώτο εκτός έδρας) παιχνίδι με τον Σάββα Πουρσαϊτίδη στο πάγκο του και πήρε την 6η νίκη στη σεζόν, μετά από εκείνες κόντρα σε ΑΕΛ, ΕΝΠ, Δόξα, Σαλαμίνα και Ερμή.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερο και το έδειξε αυτό και στο γήπεδο, παίρνοντας άλλη μία πολύτιμη νίκη στη σεζόν. Το θετικό για τον κόουτς ΠΟΥΡΣΑ, είναι το γεγονός πως πέτυχε πλουραλισμό στον επιθετικό τομέα με τέρματα από τρεις διαφορετικούς σκόρερ. Ο Μπεν Σαχάρ με πέναλτι άνοιξε το σκορ σε 0-1, ο Ενσούε με εσωτερικό τακουνάκι πέτυχε το 1-2 και ο ο Γιάννης Σατσιάς εκτέλεσε με προβολή τον Ρούτκο για το 1-3. Η Πάφος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Πάνιτς και μείωσε στο σκορ σε 2-3 με πέναλτι του Βαλακάρι που ήταν το τελικό αποτέλεσμα».

LIVE:

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: CABLENET sports

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: APOELGROUP team

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΦΟΣ (Mykhailenko):

Rudko, Arajuuri, João Aurélio, Saiz, Kvída, Lelyukhin, Foor, Panić, Valakari, Bérigaud, Cabral.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

'Έναρξη του παιχνιδιού στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Πάφος F.C. 0-0 ΑΠΟΕΛ (Α’ Φάση-20η Αγωνιστική)

Στην σέντρα η Παφιακή ομάδα.

Ο Βασίλης Δημητρίου σφυρίζει την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης.

02' πρώτη επίθεση για τη Πάφο, βγαίνει η σέντρα στην περιοχή, γίνεται το σουτ, αποκρούει εύκολα ο Ουζόχο.

06' νέα επικίνδυνη επίθεση της Πάφου, αποκρούει η άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

(ήταν επιθετικό φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ και κίτρινη στην Πάφο.. που δεν δίνεται όμως από τον Βασιλάκη. Ούτε το 1 ούτε το άλλο).

07' Πρώτη επίθεση για το ΑΠΟΕΛ και πρώτο σουτ με τον Γιάννη Σατσιά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

13' σέντρα σουτ ο Πάνιτς, με κόντρα σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ, πέφτει και αποκρούει ο Ουζόχο.

Έντονη βροχή, στο Παφιακό στάδιο.

14' Επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ, γίνεται σέντρα, αποκρούει η άμυνα.

15' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

16' δεύτερο κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

17' Διπλή επιθετική ενέργεια του ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη, χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

19΄κάθετη μπαλιά από τον Ζαχίτ για τον Σαχάρ, μέσα στα αντίπαλα καρέ. Φάουλ και ανατροπή του Ισραηλινού.

Πέναλτι σφυρίζει ο διαιτητής, υπάρχει όμως παρεμβολή του ΒΑΡ. Πάει στο μηχάνημα ο διαιτητής κι αφού βλέπει ξανά τη φάση, ακυρώνει το πέναλτι. Του πήρε 3 λεπτά μέχρι να αποφασίσει.

(κι όμως το πέναλτι ήταν καθαρό, άποψη μας).

Πανηγυρίζει ο ΙΟΥΔΑΣ Λογίδης για την ακύρωση του πέναλτι.

26' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

Εκτελείται, η μπάλα φτάνει στον ΣΙΕΛΗ που ανατρέπεται, νέο καθαρό πέναλτι, που δεν δίνεται.  Όμως ο διαιτητής καλείται από το ΒΑΡ τρέχει και πάλι στο μηχάνημα.

Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, αλλά θα ακυρωθεί αφού υπήρξε το πέναλτι.

Οδηγίες από τον Λογίδη στον Βασίλη Δημητρίου

"Δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο, λέει, θα πρέπει να το δει προσεκτικά"

Αφού είδε ξανά τη φάση, καταλογίζει το πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Άλλα 3 λεπτά μέχρι να αποφασίσει.

30' κίτρινη κάρτα σε παίκτη της Πάφου.

30' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ από την εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Σαχάρ.

ΠΑΦΟΣ 0-1 ΑΠΟΕΛ.

32' Σέντρα του ΑΠΟΕΛ στην αντίπαλη περιοχή, καρφωτή κεφαλιά από τον Κλωναρίδη, μόλις πάνω από το δοκάρι και άουτ η μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για τον Βίκτωρ.

33' Όφσαιντ η Πάφος, παίζεται λέει ο διαιτητής...

34' Και νέο όφσαϊντ στη συνέχεια της φάσης... αυτή τη φορά καταλογίζεται.

[Διπλό το όφσαϊτ, δεν έδωσε τη πρώτη φάση, έδωσε τη 2η (πάλε καλά)]

37' Γκολ η Πάφος από το σουτ το Πάνιτς, που από 30 μέτρα και βάλε, κρεμάει τον Ουζόχο που ήταν εκτός εστίας.

ΠΑΦΟΣ 1-1 ΑΠΟΕΛ.

[Γκολ για τη Πάφο... από το ράουντ-απάουτ των Κονιών - έλεος].

41' σέντρα της Πάφου, εύκολα μαζεύει ο Ουζόχο.

41' κίτρινη σε παίκτη της Πάφου.

42' σουτ ο Περικό, πέφτει και αποκρούει ο Ουζόχο.

44' σέντρα σουτ από τον Καπράλ, αποκρούει ο Ουζόχο.

45' τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+2' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ...

45+3' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ... γίνεται ξανά κάτοχος της μπάλας ο Ζαχίτ, μετά την εκτέλεση κόρνερ και την ανταλλαγή της μπάλας με τον Εφραίμ, περνά 3 αντιπάλους και μπαίνει μέσα στην περιοχή από πλάγια, κάνει τη συρτή σέντρα σουτ, η μπάλα στη ρίζα του κάθετου δοκαριού, την κερδίζει ο Ζόρζε, βγάζει την χαμηλή νέα σέντρα στον Νσούε και με εσωτερικό τακουνάκι στέλει την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα για το 1-2.

Πρώτο γκολ για τον Ενσούε στο πρωτάθλημα.

[Τεράστια η επιμονή του Ζαχίτ στη φάση του γκολ, με κατάληξη το δοκάρι και στη συνέχεια με εσωτερικό τακουνάκι ο Ενσούε πέτυχε το γκολ, αφού προηγούμενος τον σέρβιρε ο Ζόρζε].

ΠΑΦΟΣ 1-2 ΑΠΟΕΛ.