ΑΕΚ 106-76 ΑΠΟΕΛ 19η «Εφιαλτικό μπλακ άουτ τεσσάρων λεπτών... ήταν αρκετό για να εκτροχιάσει το ΑΠΟΕΛ»

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ που επικράτησε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του ΑΠΟΕΛ, σε αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον». Το παιχνίδι ήταν το πρώτο για τις δύο ομάδες για την β’ φάση του πρωταθλήματος. Ως ο κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 20 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Μπλακ άουτ και βαριά ήττα… 10/02/2021

Ένα μπλακ άουτ τεσσάρων λεπτών στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, κατά το οποίο δέχθηκε σερί 20-0, ήταν αρκετό για να εκτροχιάσει τον ΑΠΟΕΛ από τη διεκδίκηση της νίκης απέναντι στην ΑΕΚ, στον πρώτο του αγώνα για τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας. Η ομάδα μας δέχθηκε το βράδυ της Τετάρτης βαριά ήττα με 106-76 και διέψευσε τις προσδοκίες για ιδανικό ξεκίνημα στη β’ φάση της ΟΠΑΠ Basket League.

Ισορροπημένο παιχνίδι

Ισορροπημένο παιχνίδι, με καλό ρυθμό και εναλλαγές στο σκορ. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου στο «Κίτιον». Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά, ήταν αρκετά εύστοχες και πήραν το προβάδισμα του αντιπάλου από τρεις φορές. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε μέχρι και τέσσερις πόντους (6-10, 8-12, 13-17) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με την υπέρ του διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, 26-27.

Πλήρης κατάρρευση

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφορετικό. Η ομάδα μας είχε το προβάδισμα στο πρώτο μισό και προηγήθηκε μέχρι πέντε πόντους (30-35, 35-40, 37-42). Ωστόσο, η συνέχεια μόνο ανάλογη δεν ήταν για τον ΑΠΟΕΛ, αφού με σερί 20-0 η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το 57-42.

Η εξέλιξη αυτή επηρέασε ανεπανόρθωτα τη ψυχολογία των καλαθοσφαιριστών μας, που δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και έφθασε στους 30 πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου, 86-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι δυο ομάδες έπαιξαν... ελεύθερα, πέτυχαν από 20 πόντους και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 106-76.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Μαραγκός 10, Κοιλαράς 3 (1), Μπέρι 22 (1), Γκίλμπερντ 18 (3), Νορφλίντ 7 (1), Ηλιάδης 11 (1), Ιερωνυμίδης 2, Παπάμιχαηλ 3, Παναγιώτου, Χατζηκώστας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-27, 58-42, 86-56, 106-76