LIVE: Ομόνοια 1-0 ΑΠΟΕΛ 26η «Ακόμα μία μέτρια εμφάνιση που συνοδεύτηκε από ήττα»

«Άλλη μια ήττα για το ΑΠΟΕΛ.

Ακόμα μία μέτρια εμφάνιση που συνοδεύτηκε από ήττα, την 12η στη σεζόν, πραγματοποίησε το ΑΠΟΕΛ των σοβαρών αγωνιστικών προβλημάτων και του κακού σε ποιότητα ρόστερ, στο φετινό πρωτάθλημα της ΚΟΠ - cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν με 1-0 στη Λευκωσία από την συμπολίτισσα Ομόνοια, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής τελευταίας της κανονικής περιόδου».

LIVE:

Περιγραφή: Twitter Team apoelgroup.com

Τηλεοπτική μετάδοση: Primetel

Χορηγός: Parimatch

Σε λίγο η αρχική ενδεκάδα του σημερινού ντέρμπι. (στην ιστοσελίδα, η πρόβλεψη μας)

Στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου ΓΣΠ οι δύο ομάδες

00' Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, Λουκάς Σωτηρίου, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Στο ΒΑΡ είναι ο Τιμόθεος Χριστοφή.

Στην σέντρα η Ομόνοια.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά  με την Ομόνοια στη κατοχή.

5' πρώτη επίθεση της Ομόνοιας. Κάθετη του Λέζιακ στον Ασαντέ. Αποκρούει ο Ουζόχο ή ανατρέπει τον Ασάντε? Το ΒΑΡ λέει ότι δεν υπάρχει κάτι. Παίζετε λέει ο Σωτηρίου.

[Εκτίμηση μας, είναι ότι υπήρχε πέναλτι και κάρτα στον Ουζόχο... με κάθε επιφύλαξη].

7' Σέντρα του Λέζιακ (πάλι από την αριστερή μεριά) κεφαλιά του Ασαντέ και γκολ για την Ομόνοια.

Το γκολ κατακυρώνεται ως έγκυρο από το ΒΑΡ.

ΟΜΟΝΟΙΑ 1-0 ΑΠΟΕΛ.

[Εκτίμηση μας είναι ότι ο Ασαντέ ήταν σε θέση όφσαϊντ και το βαρ έχει λάθος. Το βαρ δείχνει την εικόνα που είναι καλυμμένος με την μπάλα να έχει σηκωθεί από το έδαφος, ενώ το σωστό είναι ότι πριν ανασηκωθεί από το γρασίδι, ο Ασαντέ ήταν εκτεθειμένος... λεπτομέρειες θα μου πείτε].

11' πρώτη επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ στα αντίπαλα καρέ με τον Κλωναρίδη να κάνει την παράλληλη σέντρα χωρίς επιτυχία.

13' Νέα Σέντρα σουτ του Κλωναρίδη. Η μπάλα κτυπά στο χέρι του Λέζιακ που είναι μέσα στα καρέ. Τίποτα λέει το ΒΑΡ, παίζετε λέει ο Σωτηρίου και δείχνει κόρνερ.

[Εκτίμηση μας είναι ότι, διαιτητής και βαρ έχουν κάνει εσκεμμένα λάθος σε βάρος του ΑΠΟΕΛ. Το χέρι, το πέναλτι και κατ' επέκταση η κάρτα στον Λέζιακ έπρεπε να δοθούν... ίσως όχι αν έτσι λέει η σιόπινγκ λιστ του παπασταύρου].

[ίσως να ισοφαρίζουν το λάθος που έκαναν με τον Ουζόχο]

14' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

15' επικίνδυνη επίθεση με Τζιώνη και Λεζιακ, διώχνει δύσκολα η άμυνα μας.

18' πλεονεκτική θέση για τον Τιάγκο, κάνει το σουτ εκτός εστίας.

[Και πάλι η μεριά του Σιέλη - Κάνουν πάρτι οι χοχοι από εκεί]

20' σέντρα του Ζαχίντ, πηδάει για τη κεφαλιά ο Γκάρνερ, σπρώχνεται από πίσω και βρέθηκε στο έδαφος (το αγνοεί ο διαιτητής ή το αφήνει ως πλεονέκτημα;). Ο Κατσαντώνης στη συνέχεια σερβίρει ξανά τον Γκάρνερ, παίρνει την μπάλα καθαρά ο Τζόε, με τον διαιτητή να λέει ότι την πήρε με τα χέρια και να δίνει φάουλ.

[Ανύπαρκτοι αμυντικά ως συνήθως. - Ούτε οι 2 νέες προσθήκες βοηθούν.]

[Εκτίμηση μας, νέο λάθος του διαιτητή, δεν έχει αγγίξει την μπάλα με τα χέρια ο Γκάρνερ].

[Η δεξιά αμυντική πλευρά με τον παίκτη που αγωνίζεται εκεί - Η αδύναμη μας μεριά].

[Μάτσας δυότσας.. μπροστά στο στροτό παιγνίδι των χόχων]

25' σέντρα σουτ του Κλωναρίδη από δεξιά, η μπάλα στην εξωτερική μεριά των δικτύων.

[Το βαρ σας μέσα - Καταστρέφετε το θέαμα]

[Κερδίζουμε την μπάλα και τους την επιστρέφουμε πίσω. - Τι καλά! - Είμαστε μια παιδική χαρά]

30' δυνατό σουτ του Γκόμεζ από τα 25 μέτρα, πέφτει και αποκρούει ο Ουζόχο.

31' φάουλ με τον Ντε Βινσέντι. Το εκτελεί και αποκρούει η άμυνα των πρασίνων.

32' κίτρινη στον JORDI GOMEZ

33' νέο φάουλ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι να εκτελεί και πάλι βαθιά μέσα στα αντίπαλα καρέ, κατεβάζει την μπάλα ο Γκάρνερ και κάνει το σουτ ο Κατσαντώνης, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

[ίσως να ήταν σε θέση όφσαϊντ ο Γκάρνερ].

39' φάουλ για την Ομόνοια, μέσα στα καρέ μας η μπάλα, διώχνουν οι ίδιοι οι πράσινοι σε άουτ.

42' ανατροπή (από πίσω) του Λέσιακ από τον Ανουάρ. Πέναλτι για την Ομόνοια.

43' Εκτελεί ο Παππουλλής το πέναλτι και την στέλνει ψηλά στους προβολείς.

45' δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+1' επίθεση με τον "μισκήνη" τον Τζιωνή.

45+2' ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

«

»

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

45+ Αργεί να επιστρέψει το ΑΠΟΕΛ στο γήπεδο. Όλοι περιμένουν...

Εκνευρίζεται ο Μπεργκ και φεύγει από τον αγωνιστικό χώρο.

Επιστρέφουν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ στη σέντρα.

[επέστρεψε κι ο Μπέργκις]

47' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ, δεξιά, κοντά στο σημείο του κόρνερ.

Εκτελείται από τον ΝΤΕΒΙ, χωρίς κάτι καλό στη συνέχεια.

Χαμένος σε όλο το παιγνίδι ο Ζαχίντ από την λάθος τοποθέτηση του από τον Πουρσαϊτίδη... και δεν είναι ο μόνος.

Αυτό το 3-5-2 είναι λάθος. Δεν ταιριάζει του ΑΠΟΕΛ. Ο Πουρσαϊτίδης σε κάποια φάση το γύρισε σε.... 5-4-1!!!

50' κίτρινη στον LECJAKS

51' νέο φάουλ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι, λίγο έξω από τα καρέ της ομόνοιας, διώχνει η άμυνα της.

54' τριπλή φάση για την ομόνοια - Σέντρα σουτ της ομόνοιας, απόκρουση του Ουζόχο, του ξεφεύγει η μπάλα και κατευθύνεται στα δίκτυα, πέφτει ξανά και την διώχνει με το χέρι, τρίτο σουτ στη συνέχεια και διώχνει πάνω στη γραμμή ο Ανουάρ.

55' νέα διπλή επίθεση για την ομόνοια με κατάληξη το κόρνερ.

[Βινίσιους: Ούτε στο αγροτικό ο κεντρικός αμυντικός δεν επιστρέφει την μπάλα στον αντίπαλο στη γραμμή της μ. επανορθωτικής]

[Και ξανά το ίδιο λάθος από τον βινίσιους. - Ντεζαβού]

62' κόρνερ η ομόνοια. Εκτελείται με τον Ουζόχο να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του ευτυχώς χωρίς συνέπειες.

63' μόνος στην αντεπίθεση ο Ασαντέ, κάνει τη παράλληλη σέντρα για τον "μισκήνη" προ κενής εστίας ο "μισκήνης" αστοχεί και δεν μπορεί να κάνει το γκολ.

65' επίθεση για το ΑΠΟΕΛ.

66' νέα επίθεση με εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βισνέντι, κεφαλιά ο Βινίσιους, εύκολη απόκρουση του Φαμπιάνο.

66' κίτρινη στον HUBOCAN

67' σουτ πλασέ του Ζαχίντ με κέρδος ένα κόρνερ.

67' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

70' πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: μέσα ο LUNDEMO / έξω ο ΑNUAR.

80' κόρνερ η ομόνοια

81' αλλαγή το ΑΠΟΕΛ: μέσα ο NDONGALA / έξω ο PAULO VINICIUS

82' επίθεση η ομόνοια με τον Παππουλλή, δίνει στον "Μισκήνη" που την στέλνει στους προβολείς.

83' δυνατό συρτό σουτ ο Κούσουλους από τα 35 μέτρα, δύσκολα θα μπορούσε να αποκρούσει ο Ουζόχο, ευτυχώς μόλις άουτ η μπάλα.

85' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ

86' διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ:

Μέσα ο BEN SAHAR / έξω ο Α.ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ

Μέσα ο ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο TOMAS DE VINCENTI

90' τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90' +2' κίτρινη στον GARNER του ΑΠΟΕΛ, η πρώτη στο παιγνίδι για παίκτη των γαλαζοκιτρίνων.

90' +2' κίτρινη στον LUFTNER.

90' +2' αλλαγή για την ομόνοια [πρώτη και τελευταία στο παιγνίδι] ο DURIS μέσα / ο ASANTE έξω.

90'+3' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Λήξη του παιχνιδιού. Ομόνοια 1-0 ΑΠΟΕΛ (Α’ Φάση-26η Αγωνιστική) Ασάντε 1-0.