LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-1 ΟΜΟΝΟΙΑ 1ος Αγώνας [Agg. 1-1] Coca Cola Cup «Σε διάστημα τριών λεπτών κρίθηκαν όλα στο ντέρμπι "αιωνίων"»

«Σε διάστημα τριών λεπτών κρίθηκαν όλα στο ντέρμπι των αιωνίων στο ΓΣΠ και πλέον πάμε για ρεβάνς... ο θάνατος σου η ζωή μου.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το σούπερ ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Κύπρου coca-cola, μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Ένα σκορ που σαφώς δίνει σοβαρό προβάδισμα στους πράσινους της Ομόνοιας, που σήμερα ήταν τυπικά φιλοξενούμενοι.

Καθοριστικό παράγοντα στην διαμόρφωση του τελικού σκορ έπαιξε η διαιτησία του Βασίλη Δημητρίου και του ΒΑΡ».

Ασάντε, Τσέποβιτς

Έναρξη του αγώνα. Αρχηγός σήμερα για το ΑΠΟΕΛ ο Ghayas Zahid.

ΑΠΟΕΛ 0-0 ΟΜΟΝΟΙΑ, 1ος αγώνας, Coca Cola Cup (agg 0-0).

00' Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, Βασίλης Δημητρίου, σφυρίζει την έναρξη του πρώτου αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου, ανάμεσα στο ΑΠΟΕΛ και την Ομόνοια.

01' Στην σέντρα ήταν οι πράσινοι.

04' φάουλ για χέρι!!! σφυρίζει ο Βασιλάκης σε βάρος του Γκάρνερ.

[Κύλησε μια σταγόνα ιδρώτα πάνω στο χέρι του Garner κι ο διαιτητής το έδωσε παράβαση!!!]

05'' αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά χωρίς κάτι το αξιόλογο.

[κόρνερ για την Ομόνοια]

09' πρώτη επίθεση για την ομόνοια και πρώτο σουτ, εκτός στόχου.

[Μια φάση έκαναν και ήταν αρκετή να μας δείξουν πόσο εύκολα κινούνται μέσα στη περιοχή μας].

10' δεύτερη επίθεση για την ομόνοια και νέο σουτ από τον Κούσουλο, αυτή τη φορά στον στόχο, εύκολη απόκρουση για τον πρώην ομονοιάτη τερματοφύλακα, Φράνσις Ουζόχο.

[Μετρούν ήδη 2 τελικές προσπάθειες και 1 κόρνερ... στο 10λεπτο]

13' αντεπίθεση ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη, κάνει την σέντρα σουτ από τα δεξιά.... εύκολη απόκρουση του Φαμπιάνο στη κλειστή του γωνία.

17' επίθεση τώρα με τον Ντογκαλά από αριστερά, σέντρα σουτ και πάλι στα χέρια του Φαμπιανό, στη κλειστή γωνία. Επανάληψη της προηγούμενης φάσης, αλλά από την αντίθετη μεριά.

[Δύο σέντρες, μάλλον απελπισίας, και οι δυο στα χέρια του Φαμπιάνο]

27' Κίτρινη στον Κούσουλος ενώ χαρίστηκε στον Τσέποβιτς που έπρεπε να δει κι αυτός την κάρτα.

30' [Καλή άμυνα από Σάντος.. να και κάτι καλό]

35' φεύγει πίσω από την  πράσινη άμυνα, μόνος στην αντεπίθεση, ο Εντογκαλά, μετά την μακρινή πάσα του Βινίσιους, απέναντι στον Φαμπιάνο, κάνει το άστοχο πλασέ, εύκολο διώξιμο με τα πόδια από τον Φαμπιάνο. Ο διαιτητής στη συνέχεια σφύριξε την φάση ως όφσαϊντ... αν όμως άγγιξε την μπάλα παίκτης της ομόνοιας, τότε ήταν καλυμμένος. Η ουσία όμως είναι ότι δεν κατάφερε να σκοράρει.

[εκτίμηση μας είναι ότι μεσολάβησε άγγιγμα παίκτη της ομόνοιας πάνω στην μπάλα πριν αυτή καταλήξει στον Ντογκαλά, άρα, δεν ήταν όφσαϊιντ].

36' Μόνος ο Λέζιακ δίνει έτοιμο γκολ στον Ασάντε που καταφέρνει να  μην σκοράρει... στη συνέχεια δόθηκε ως όφσαϊντ ο Λέζιακ.

38' συρτή σέντρα του ΑΠΟΕΛ εντός περιοχής.

39' επανάληψη της προηγούμενης φάσης.

[Δυο φορές η ίδια φάση... ούτε μια σωστή σέντρα δεν μπορούμε να βγάλουμε].

40' κόρνερ η Ομόνοια

41' νέα προσπάθεια για την Ομόνοια με σέντρα του Λέζιακ.

43' Φάουλ εκτελεί ο Ντιάγκο, λίγο έξω από τα καρέ μας, η μπάλα πάει πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

45' ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45 +1' φάουλ εκτελεί ο Ζαχίντ, πιάνει την κεφαλιά ο Βινίσους, εκτός εστίας η μπάλα.

45+1' τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

«

»

45'+ Άρχισε το δεύτερο ημιχρόνιο.

46' Με 4 αλλαγές μαζεμένες ο Νορβηγός. Πάει να το τελειώσει από τον πρώτο αγώνα. Έξω ο Γκόμεθ, μέσα ο Γκόμες. Έξω ο Χούμποτσαν, μέσα ο Λανγκ. Έξω ο Τσέποβιτς, μέσα ο Ντούρις. Τέλος, στα αποδυτήρια έμεινε επίσης ο Ασάντε, τη θέση του πήρε ο Τζιωνής.

47' σέντρα σουτ του Ζαχίντ, στο δεύτερο δοκάρι, με κατάληξη άουτ.

50' κλέψιμο της μπάλας από τον Ζαχίντ, μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο, πάει να το σιγουρέψει και δίνει δίπλα στον Ντογκαλά... που αντί να εκτελέσει τον Φαμπιάνο με την μία, προτίμηση να στοπάρει πρώτα την μπάλα και μετά να κάνει το πλασέ. Η ευκαιρία όμως κάνει φτερά αφού τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

[μόνο καφέ δεν ζήτησε στη φάση ο Ντονγκαλά]

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

51' ξανά κάτοχος της μπάλας ο Ζαχίντ, πασάρει στον Ντογκαλά που από πολύ πλάγια γυρίζει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, κοντράρει σε πόδι αμυντικού και καταλήγει στον Κλωναρίδη, με τον Βίκτωρα να σκοράρει ανενόχλητος το 1-0.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΟΜΟΝΟΙΑ, 1ος αγώνας, Coca Cola Cup (agg 1-0).

[Μπορεί να σκόραρε η ομάδα μας, αλλά δεν ξεχνιέται η προηγούμενη φάση του Ντογκαλά που δεν σκόραρε με τη πρώτη...]

53' Κίτρινη κάρτα στον Γκάρνερ.

54' ΟΥΤΕ  τρία λεπτά δεν κράτησε το προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ. Στην επόμενη επίθεση η ομόνοια ισοφαρίζει με τον Τιάγκο από την ασίστ του Λέζιακ.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΟΜΟΝΟΙΑ, 1ος αγώνας, Coca Cola Cup (agg 1-1).

Εκτός έδρας γκολ για τους πράσινους που μετρά και ως διπλό... αν χρειαστεί. ΑΠΟΕΛ 1-1 ΟΜΟΝΟΙΑ - Coca Cola Cup (agg 1-1).

[ εκτίμηση μας είναι ότι υπήρχε παράβαση όφσαϊντ, παρά την συμβολή του ΒΑΡ στη φάση - τα μαγειρεύουν όπως τους συμφέρει].

58' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Κατσαντώνης / έξω ο Κλωναρίδης

60' Επίθεση του ΑΠΟΕΛ, σέντρα ο Ζαχίντ στον Γκάρνερ, σπρώξιμο από πίσω του Γκάρνερ από αντίπαλο μέσα στην περιοχή, {μπορούσε να δοθεί πέναλτι), συνεχίζεται η φάση με τον Ενσούε που ζητά εκ νέου φάουλ για φάουλ αντιπάλου, που όμως δεν του δίνεται.

66' Ο Ζαχίντ σερβίρει τον Εντογκαλά, κάνει το δυνατό σουτ ο Ντογκαλά, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλα πόδια και απομακρύνεται.

67' κτύπημα φάουλ από τον Ζαχίντ, πιάνει την πρώτη γυριστεί κεφαλιά ο Σάντος, πιάνει την δεύτερη καρφωτή κεφαλιά ο Γκάρνερ, ενστικτώδης απόκρουση του Φαμπιάνο που σώζει την Ομόνοια, νέο σουτ από τον Λούντεμο, κοντράρει και πάλι σε πόδια αντιπάλου και απομακρύνεται.

[φάουλ στον Νσούε, αφήνει το πλεονέκτημα ο διαιτητής, 2ο φάουλ συνεχόμενο... χωρίς κάρτα ρε "ψηλέ" ;;;]

75' Ίδιο φάουλ δέχεται ο Βινίσιους από το τζιωνή, αλλά δεν έχει κάρτα. - Το ίδιο παράπτωμα του Γκάρνερ όμως τιμωρήθηκε με κάρτα

79' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ.

[Έχει άσυλο ο Λέζιακ..]

«

»

84' Διπλή αλλαγή του ΑΠΟΕΛ:

- Μέσα ο Sahar / έξω ο Garner

- Μέσα ο Tomas Devi / έξω ο Lundemo

85' κίτρινη κάρτα στον Μπεν Σάχαρ με το πρώτο άγγιγμα της μπάλας.

87' κίτρινη και στον Ανουάρ.

87' φάουλ εκτελεί ο Ντε Βινσέντι, πολύ κακή εκτέλεση, κάτι σαν "αυτογκόλ".

88' η φάση του αγώνα: Μπαίνει με την μπάλα στα πόδια μέσα στα αντίπαλα καρέ ο Μπεν Σαχάρ, μαζί με τον Λούφνερ δίπλα του, γλιστράει μόνος του ο Λούφνερ και πέφτει κάτω. Αμέσως ο "άχρηστος" διαιτητής Βασίλης Δημητρίου σταματάει τη φάση, μη επιτρέποντας στον Σαχάρ να σκοράρει.

Ο κανονισμός λέει να αφήσεις το πλεονέκτημα και αν το ΒΑΡ στην συνέχεια βρει λάθος, να το ακυρώσεις, κάτι που δεν έκανε ο "έμμισθος" του Παπασταύρου, με αποτέλεσμα να στερήσει την νίκη από την ομάδα μας.

[Έγλιασε πάνω στο ποτσίαρο ο Λούφνερ και κέρδισε φάουλ]

Δεν έπρεπε να τον σταματήσει ο διαιτητής αλλά... έπρεπε να συνεχίσει ο Σαχάρ για να το βάλει.. Αυτά πρέπει να τους τα μαθαίνουν στην προπόνηση... τι όχι?

90' σουτ του λοϊζου πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

90' τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+2' κίτρινη κάρτα στον Ντογκάλα.

90+3' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Τέλος του αγώνα. Η Ισοπαλία μοιάζει με πρόωρο αποκλεισμό. ΑΠΟΕΛ 1-1 ΟΜΟΝΟΙΑ 1ος. Coca Cola Cup (agg 1-1).