LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-0 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ (1η αγ. πλέϊοφ #27) «Ήσυχο βράδυ είχε ο ΘΡΥΛΟΣ»

«Εύκολη νίκη για τους γαλαζοκίτρινους...

- Το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 2-0 τον Εθνικό Άχνας χάρη σε γκολ των Ενσούε και Γκάρνερ, από από ένα σε κάθε ημίχρονο, άφησε πίσω την ήττα από την Ομόνοια στο πρωτάθλημα και έφυγε στο +1 για την ώρα  από τη δεύτερη του Β' γκρουπ, Πάφος FC, αλλά με παιγνίδι περισσότερο. Επέστρεψε για τα καλά στη δράση ο Σάντος για δεύτερο συνεχόμενο παιγνίδι.

- Ήσυχο βράδυ είχε το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην ΑΧΝΑ που έχασε πέναλτι στο πρώτο μέρος. Η ομάδα του Πούρσα επικράτησε με 2-0 της Άχνας στο ΓΣΠ και ξεπέρασε την τελευταία ήττα της κανονικής περιόδου από την Ομόνοια.»

IGORS   TARASOVS

Ο διαιτητής του αγώνα, Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης.

ΑΠΟΕΛ 0-0 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ, Β' γκρουπ, 1η αγωνιστική.

Στην σέντρα η ομάδα της Άχνας.

Αρχηγός του ΑΠΟΕΛ, ο Τόμας Ντε Βινσέντι.

3' πρώτη προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ με τον Ντέβι να δίνει στον Κατσαντώνη, κάνει το δυνατό σουτ ο Ανδρέας, ψηλά πάνω από τα δοκάρια και εκτός εστίας.

5' κίτρινη στον Τόλεζαλ της ΑΧΝΑΣ - JAN DOLEZAL

11' κίτρινη στον ΣΑΝΤΟΣ

12' φάουλ κερδίζει ο Εθνικός μεταξύ της γραμμής της μεγάλης επανορθωτική και του κόρνερ. Εκτελείται με τον Ζάκμπα να πιάνει την κεφαλιά, χωρίς οι 2 κεντρικοί αμυντικοί μας να μπορέσουν αντιδράσουν... μεγάλη απόκρουση του ΟΥΖΟΧΟ.

15' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ βαθιά μέσα στα αντίπαλα καρέ, πιο ψηλά από όλους πηδά ο Βινίσιους, πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, μέσα στα χέρια του Μπογκατίνοφ η μπάλα.

19' Σέντρα του Ενσούε από δεξιά, η μπάλα καταλήγει στον Σαμπάλα, μετά από πολλές κόντρες, κάνει το σουτ ο αριστερός αμυντικός, κάπου κοντράρει η μπάλα και πάει κόρνερ.

20' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντέβι. Δεύτερο στο παιγνίδι.

- Σέντρα σουτ του ΝΤΕΒΙ, αποκρούει ο Μπογκατίνοφ, του ξεφεύγει η μπάλα από τα χέρια, νέα σέντρα του ΝΤΕΒΙ προς στο μέρος του Βινίσιους στο δεύτερο δοκάρι, κάνει  το  μονοκόμματο συρτό σουτ ο Βίνη, η μπάλα μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

[2 τελικές το ΑΠΟΕΛ και οι 2 από τον κεντρικό αμυντικό Βινίσιους].

22' πέναλτι κερδίζει ο Εθνικός από το άτσαλο μαρκάρισμα του Σαμπάλα πάνω στον Ηλία.

Μετά από 3 λεπτά αναμονής, το ΒΑΡ επικυρώνει το πέναλτι.

25' Εκτελείται από τον Κουτόπια και αποκρούεται από τον Ουζόχο, στη συνέχεια την διώχνει σε κόρνερ ο Σάντος.

[πολύ εύκολα δόθηκε αυτό το πέναλτι].

Κόρνερ για την ΑΧΝΑ

25' κίτρινη στον Εντογκαλά.

26' νέα απόκρουση του Ουζόχο από το κόρνερ και την κεφαλιά του Εθνικού.

[Νέα απόκρουση για το Ουζόχου, η τρίτη-τέταρτη σωτήρια μέχρι τώρα].

28' σουτ ο Ντε Βινσέντι, σε κόρνερ η μπάλα.

29' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

[Κάμνει τον "μάγκα" στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ ο διαιτητής Γ.Νικολάου].

30' Στο μισάωρο το 0-0 παραμένει λόγω ΟΥΖΟΧΟ βασικά

31' Φάουλ εκτελεί ο Εθνικός, αποκρούει ο Ουζόχο.

32' χέρι από παίκτη του Εθνικού.

34' νέα σέντρα του Εθνικού, πέφτει στα πόδια του Ηλία ο Ουζόχο και αποκρούει.

[Άλλες δύο - νέες αποκρούσεις πρόσθεσε στο ενεργητικό του σήμερα ο Ουζόχο]

38' Μπαλιά του Ανουάρ, σέντρα του Σαμπάλλα, μόνος ο Γκάρνερ προ κενής εστίας, και χάνεται μοναδική ευκαιρία.

41' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους Ανουάρ, Κατσαντώνη, Ζαχίντ και Ενσούε, με τον ΕΜΙΛΙΟ τελικό αποδέκτη της, στοπάρει, γυρίζει γύρω από το εαυτό του, κάνει το σουτ και καρφώνει την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 1-0.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΘΝΙΚΟΣ, Β΄ Γκρουπ, 1η αγωνιστική.

42' Ο Εντογκαλά τρυπώνει με την μπάλα μέσα στην περιοχή, δίνει στον αμαρκάριστο Κατσαντώνη που κάνει το σουτ, σχεδόν εξ επαφής και καταφέρνει να χάσει σίγουρο γκολ, από την ενστικτώδη απόκρουση του γαμπρού του Κίκη Φιλίππου.

43' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

45' μόνο ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων... (3 λεπτά ήταν η φάση το πέναλτι!!!)

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

[ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ - ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ, Β' γκρουπ, 1η αγωνιστική].

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν στη σέντρα.

48' Επίθεση του Εθνικού. Ανενόχλητος ο Ηλία κάνει εύκολα το σουτ στον στόχο. Που είναι η άμυνα μας οεο?? Εύκολη απόκρουση του Ουζόχο.

50' νέα επίθεση της ΑΧΝΑΣ με τον Μ.Ηλία, διώχνει δύσκολα η άμυνα μας. Χρειάστηκε να πάνε 5 αμυντικοί μας πάνω στον νεαρό.

[Είδα την καρέκλα μου στο ΓΣΠ].

53' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, η μπάλα φτάνει στον Ζαχίτ που κάνει το σουτ από το ύψος τη μεγάλης περιοχής, ψηλά και εκτός εστίας.

55' φάουλ για την ΑΧΝΑ, εκτελείται και μαζεύει εύκολα την μπάλα ο Ουζόχο.

57' Ο Ανουάρ, δίνει για τον Εντογκαλά, ανατρέπεται εκτός περιοχής και φάουλ σε καλή θέση για το ΑΠΟΕΛ.

59' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ που εκτελείται με τελική κατάληξη ένα επιθετικό φάουλ.

60' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό.

- Μέσα IBRAHIM KONEH / έξω ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

- Μέσα ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ / έξω ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ

60' Αλλαγή του ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Κλωναρίδης / έξω ο ΝΤΕΒΙ.

[(το περιβραχιόνιο του Αρχηγού πάει στον Ζαχίντ)]

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

64' κερδίζει την μπάλα ο Ενσούε κοντά στα καρέ του ΑΠΟΕΛ, φεύγει γρήγορα στην αντεπίθεση, κουβαλά την μπάλα γύρο στα 80 μέτρα, σερβίρει δίπλα του τον Κλωναρίδη, βγάζει την χαμηλή συρτή  σέντρα ο Βίκτωρας για τον Γκάρνερ και ο Βρετανός, στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 2-0.

ΑΠΟΕΛ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 2-0

[Σκόρερ του δευτέρου τέρματος του ΑΠΟΕΛ ο Τζό Γκάρνερ, από την ασίστ του Βίκτωρα Κλωναρίδη... όλη τη δουλειά όμως (το κουβάλημα της μπάλας) την έκανε ο Εμίλιο Ενσούε ΑΠΟΕΛ 2-0 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ, Β' γκρουπ, 1η αγωνιστική].

71' Σέντρα του Ανουάρ, πιάνει το μονοκόμματο σουτ ο Γκάρνερ, άστοχο, ψηλά εκτός εστίας.

71' Προχωρεί σε δύο νέες αλλαγές ο Εθνικός

- 72' Μέσα ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ / έξω IGOR KHUDOBYAK - 72' Μέσα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑ / έξω JAN DOLEZAL

74' Μελέ διαρκείας στα καρέ του Εθνικού, γίνεται η σέντρα από τον ΅Εντογκαλά με κατάληξη το πλάγιο άουτ που όμως σφυρίζεται ανάποδα από τον διαιτητή.

75' συνδυασμός Κατσαντώνη - Εντογκαλά, κάνει το σουτ ο τελευταίος, εκτός εστίας.

[Απελευθερωμένα τα πόδια των ποδοσφαιριστών μας μετά το δεύτερο γκολ].

76' Η διπλή αλλαγή του ΑΠΟΕΛ

Quote Tweet
APOEL FC
@apoelfcofficial
·
Anticlockwise downwards and upwards open circle arrows
Αλλαγές/Subs 76‘ In: #Nuhiu & #Σατσιάς Out: #Garner & #Κατσαντώνης #APOvETH #APOELFC #apoelfclive

81' σέντρα του Κλωναρίδη για τον Νουχίου, παρεμβαίνει ο Μπαγκατίνοφ και αποκρούει.

Βάλλει τζιε δκυό τρία κόουλ ο Κοσσωβάρος τωρά... τζι αφήνει μας βουνάρι.

82' σουτ του Σαμπάλα, αποκρούει ο Μπογκατίνοφ.

83' πάσα του Εντογκαλά στον Ζαχίτ, χάνει την μπάλα ο Γκαγιάς με επιθετικό φάουλ.

85' Τελευταία αλλαγή Εθνικού

- 85' μέσα ANDRIJA MAJDEVAC / έξω GOBA ELYSEE ZAKPA

86' σουτ ο Περατικός του Εθνικού, ψηλά, εκτός εστίας.

[Σημαντικό να κρατηθεί το 0 παθητικό. Θα μετρήσει στην περίπτωση της ισοβαθμίας. Θυμίζουμε του 2-3 του προηγούμενου αγώνα].

88' Wheeler και Ben Sahar οι 2 τελευταίες αλλαγές του ΑΠΟΕΛ.

Εκτός αγώνα οι Ndongala και Zahid.

89' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+3' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ