LIVE: ΑΕΛ 2-0 ΑΠΟΕΛ 16η αγ. «Αετός.. με χάρτινα φτερά»

«Αετός με χάρτινα φτερά, ο ΑΠΟΕΛ, που έμεινε σε πολύ χαμηλή πτήση και είδε τα όνειρα της αγωνιστικής ανάκαμψης και εισόδου στην πρώτη εξάδα να συντρίβονται πριν καν φτάσει η τελευταία αγωνιστική.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο Τσίρειο στάδιο και κινδυνεύουν με αποκλεισμό από την εξάδα.

Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με το γκολ του Τεχέϊρα στο 5' ... και έμεινε εκεί. Δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι στη συνέχεια. Στο β΄ ημίχρονο, απείλησε πολύ λιγότερο απ’ όσο απειλήθηκε και δεν γλίτωσε το δεύτερο γκολ. Το δέχθηκε στο 56' με ανόητο πέναλτι (ευστόχησε ο ΜΑΕ) που παραχώρησε ο Ζόρζε αποκρούοντας την μπάλα με το χέρι (5ο φετινό χέρι από τους αμυντικούς)».

Μπεν Σαχάρ

Ο διαιτητής της συνάντησης, Λούκας Σωτηρίου, σφυρίζει την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης.

Στο ΒΑΡ είναι ο Βασίλης Δημητρίου.

Στην σέντρα ήταν η ΑΕΛ.

01' πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα το ΑΠΟΕΛ πλησίασε στο γκολ με σουτ του  Λουντέμο, μετά από αλλεπάλληλα σουτ και κόντρες μέσα στα καρέ της ΑΕΛ, τελικά η μπάλα πάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

04' κόρνερ κερδίζει η ΑΕΛ.

05' γκολ για την ΑΕΛ με κοντινό πλασέ του Τεχέϊρα, μετά το κόρνερ και την λάθος πισινή κεφαλιά του Σιέλη, ενώ υπάρχει υπόνοια ότι είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ πάνω στον Λουντέμο, (κάτι που αγνοήθηκε από τη διαιτησία), που όμως δεν ξεκαθαρίζει με την επαναληπτική προβολή.

ΑΕΛ 1-0 ΑΠΟΕΛ 16Η.

[Ανύπαρκτη η άμυνα μας ένα "παναήρι" -  σαν σε προπόνηση το γκολ της ΑΕΛ].

10' Σέντρα ο Τόρες μετά τη κάθετη μπαλιά του Αντάμοβιτς, γυριστή κεφαλιά ο ΜΑΕ, μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

[Δεν έγινε το 2-0... με τέτοια άμυνα δεν θα αργήσει όμως].

12' όφσαϊντ για την ΑΕΛ

14' φάουλ κερδίζει ο Εφραίμ σε καλή θέση.

15' Ο Εφραίμ εκτελεί, πιάνει τη κεφαλιά ο Σιέλης, έξω η μπάλα.

[Όλες οι επιθέσεις και οι σέντρες της ΑΕΛ γίνονται από την αριστερή πλευρά του Σίλβα 'από εκεί προήλθε και το γκολ..."].

17' σέντρα του Τόρες... λίγο έλειψε να το βάλουμε μόνοι μας με τον Ζόρζε. Άουτ η μπάλα.

[Τι είναι αυτά που βλέπουμεεεεε κάθε σέντρα της ΑΕΛ μυρίζει τέρμα "παραλίγο να το βάζαμε μόνοι μας"].

20' Ο Σαχάρ ανατρέπεται εντός περιοχής. Πέναλτι που δεν δίνεται. Ούτε καν παρέμβαση του ΒΑΡ δεν έχουμε.

24' φάουλ κερδίζει η ΑΕΛ έξω από τα καρέ μας.

25' Σε θέση όφσαϊντ η ΑΕΛ.

26' βαθιά μπαλιά για τον Εφραίμ, σε θέση όφσαϊντ λέει ο ύπνος λάϊνσμαν, ο Εφραίμ ήταν καλυμμένος.

[1. Μπεν Σαχάρ... μόνος στο χώρου του κέντρου χωρίς πίεση, μεταβιβάζει λάθος τη μπάλα].

[2. Δέχεται την μπάλα ο Κλωναρίδης... ΜΟΝΟΣ και την χάνει!!].

[ΤΙ ΕΝ ΤΟΥΤΟΙ ΡΕΕ!! - Κανένας δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα].

29' Νέα λανθασμένη μεταβίβαση του Κλωναρίδη...

30' Στο μισάωρο η ΑΕΛ συνεχίζει να προηγείται του ΑΠΟΕΛ που δεν έκανε ακόμα ευκαιρία στον αγώνα.

ΑΕΛ 1-0 ΑΠΟΕΛ 16η αγ.

32' σκληρό φάουλ / κτύπημα πάνω στον Εφραίμ που μένει ατιμώρητο.

35' διπλή κεφαλιά από την ΑΕΛ με κατάληξη τον Αντωνίου που κάνει επιθετικό φάουλ.

36' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ, ούτε και τώρα η κίτρινη στον παίκτη της ΑΕΛ.

38' φάουλ υπέρ της ΑΕΛ

39' φάουλ για την ΑΕΛ και κίτρινη κάρτα στον Ενσούε. Πρώτη σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

40' φάουλ κερδίζει ο Σιέλης.

[Ότι θέλουν κάνουν... μέσα στη περιοχή μας μάλιστα, όταν δε χάνουν την μπάλα τους την επιστρέφουμε πίσω].

43' φάουλ παραχωρεί ο Λουντέμο.

[Διαμαρτύρεται ο Λάρκου γιατί να μην δοθεί κάρτα στον Λουντέμο - Να τον χαίρεστε @cytasupport  #cytavision].

45' φάουλ παραχωρεί ο Εφραίμ.

45' κίτρινη κάρτα στον Γιώργο Εφραίμ.

Η 2η σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

Δεν θα υπάρξει καθυστέρηση

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

[Δεν υπάρχει σωτηρία, Και τίποτα δεν μένει, Σιγά-σιγά εμείς, Γίναμε δυο ξένοι

Multiple musical notes
  @taras7777]

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ στη σέντρα.

46' Σέντρα της ΑΕΛ, την κεφαλιά του ΜΑΕ αποκρούει ο Σίλβα.

49' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

53' σε θέση όφσαϊντ η ΑΕΛ.

52' Σέντρα για την ΑΕΛ, πηδά στον αέρα ο Ζόρζε και αποκρούει με το χέρι.

Πέναλτι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ που δίνεται από τον διαιτητή.

Πέναλτι για την ΑΕΛ, από τον βόλεϊμπολίστα Jorge, τον πέμπτο φετινό παίκτη που κάνει την ίδια παράβαση.

56' ψυχρός εκτελεστής ο ΜΑΕ που πετυχαίνει το 2-0.

ΑΕΛ 2-0 ΑΠΟΕΛ 16Η.

60‘ - Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ.

ΜΕΣΑ ο Κατσαντώνης / ΕΞΩ ο Κλωναρίδης.

[Το VAR κατά του ΑΠΟΕΛ τα βλέπει όλα].

61' Φάουλ παραχωρεί ο Σιέλης.

[Τι σκ@τα βλέπουμε  με το var].

[Στις δικές μας περιπτώσεις με το var, ποτέ δεν γύρισαν πίσω να μας δώσουν αυτό που δικαιούμασταν].

63' φάουλ κερδίζει ο Ενσούε... ούτε τώρα η κάρτα για την ΑΕΛ.

64' Εκτελεί το φάουλ ο Ζαχίντ, πιάνει την κεφαλιά ο Κατσαντώνης, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

[κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ στη προηγούμενη φάση, που δεν δίνεται].

72' νέο φάουλ κερδίζει ο Εφραίμ στο ημικύκλιο της περιοχής. Νέα κάρτα που ΔΕΝ δίνεται από τον οδοκαθαριστή διαιτητή.

[Πρώτος πάνω στην μπάλα ρε βλάκα Ζόρζε.. ΠΡΩΤΟΣ!!].

73' ο Λουντέμο εκτελεί, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και εκτός εστίας.

74' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Νουχίου / Έξω ο Μπεν Σαχάρ.

74' διπλή αλλαγή η ΑΕΛ.

83' φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ που αγνοείται από τον καρβουνιάρη διαιτητή.

[Ούτε μια σέντρα της προκοπής ο Σϊέλης].

83' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ, μέσα ο Αποστολάκης, έξω ο Γαβριήλ.

83' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ, μέσα ο Σατσιάς έξω ο Ανουάρ.

83' Αλλαγή η ΑΕΛ.

84' σουτ / άουτ από τον Ζαχίντ.

84' νέα σέντρα του Εφραίμ, πιάνει την κεφαλιά ο Κατσαντώνης, μεγάλη απόκρουση του Βοζίνια σε κόρνερ.

[Σιγά την απόκρουση... ο Σίλβα μπορεί καλύτερα].

85' κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

85' νέα κεφαλιά του Σιέλη από την εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ, εκτός εστίας.

90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' Αλλαγή η ΑΕΛ.

90+1' πέναλτι κερδίζει το ΑΠΟΕΛ.

[Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ - Τι θα πει όμως το var ? - ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ - όφσαϊντ ιμήσιη μου - ΟΥΣΤ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΛΑ].

Ακυρώνεται το πέναλτι μετά από την υπόδειξη του ΒΑΡ, για όφσαϊντ στη προηγούμενη φάση.

90+4' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ.

Πρώτη κίτρινη κάρτα στην ΑΕΛ με την εκπνοή του αγώνα.

Ελέγχεται στο σύνολο της η σημερινή διαιτησία.

90+5' το φάουλ εκτελεί ο Λουντέμο και αποκρούει ο Βοζίνια.

90+5' επιθετικό φάουλ από τον Νουχίου.

[17+6' λεπτά αγώνα για τον ΝΟΥΧΙΟΥ - Άγγιξε την μπάλα μόνο μια φορά στην εκπνοή του αγώνα για να κάνει ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ].