LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-3 ΕΘΝΙΚΟΣ 23η αγ. «ΑΠΟΕΛ για... κλάματα, έχασε 3-2 από την Άχνα στο ΓΣΠ»

«Η Άχνα παρατάχθηκε με... πολύ λίγες αξιώσεις στο «ΓΣΠ» εξαιτίας της δυσμενής βαθμολογικής θέσης που είχε, αυτό όμως δεν την εμπόδισε να φτάσει στη μεγαλύτερη έως τώρα έκπληξη του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Εθνικού έκαναν «πάρτι» στο ΓΣΠ, ειδικά στο πρώτο μέρος απέναντι στο ΑΠΟΕΛ (1-2) και παρά την πίεση που άσκησαν οι «γαλαζοκίτρινοι» στο β΄ μέρος απέδρασαν με το τελικό 2-3, παίρνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Εμφανώς επηρεασμένη η ομάδα του ΑΠΟΕΛ από τα δύο διαδοχικά «χαστούκια» που δέχθηκε στη Λεμεσό πριν από μερικές ημέρες, στο Τσίρειο στάδιο από Απόλλωνα (1-0) και ΑΕΛ (2-0), η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν «αόρατη» στα πρώτα 45 λεπτά, προσπάθησε να φέρει τα πάνω κάτω στην επανάληψη, αλλά δεν τα κατάφερε.

Παρότι είχε τη "συνδρομή" του VAR, στο 1ο γκολ που μέτρησε, καθώς και στη φάση με το χέρι του Ντε Βινσέντι, εντούτοις δεν γλίτωσε την τρίτη διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ είχε και δύο δοκάρια».

LIVE FEED:

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Cablenet sports1

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: APOELGROUP Twitter team.

ΧΟΡΗΓΟΣ: PARIMATCH

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης):

Σίλβα, Βινίσιους, Εφραίμ, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Ενσούε, Μπερν, Γκάρνερ, Γουήλερ και Σιέλης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ (Ηλίας Χαραλάμπους):

Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Μιγκελίτο, Ντεϊβισον, Ντόλεζαλ, Χουντομπιάκ, Ζάκπα, Γκορουπετς, Κυπριανού, Μαϊντεβατς

Τη νίκη που θα τονώσει το καταρρακωμένο ηθικό της ομάδας ψάχνει σήμερα ο "πληγωμένος" ΑΠΟΕΛ.

Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. ΑΠΟΕΛ - Εθνικός Αχνάς 23η αγ.

Ο διαιτητής Χριστοδούλου σφυρίζει την έναρξη του σημερινού αγώνα. Πρώτη του φορά σε αγώνα του ΑΠΟΕΛ.

05' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

07' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

08' πρώτο σουτ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μπερν, αποκρούει ο Μπογκατίνοφ.

09' νέα επίθεση και νέο σουτ από τον Μπερν, κάπου κοντράρει η μπάλα και καταλήγει στον Εφραίμ, κάνει το σουτ ο Γιώργαρος με τη μύτη του ποδιού, δύσκολη απόκρουση του Μπογκατίνοφ σε κόρνερ.

11' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ κοντά στο σημείο του κόρνερ.

Εκτελείται από τον Ντε Βινσέντι, με προσποίηση του Ζαχίντ, παίρνει την κεφαλιά ο Ενσούε, μεσολαβή ο Βινίσιους και με κοντινή προβολή ο Νορβηγός ανοίγει το σκορ για το ΑΠΟΕΛ.

11' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ από τον Λουντέμο.

Γίνεται έλεγχος του ΒΑΡ για το γκολ, αν μεσολάβησε επιθετικό φάουλ του Ενσούε.

Έγκυρο το γκολ.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ.

Να τα λέμε κι αυτά...

17' Φωνάζουν οι Αχνιώτες για χέρι του Ντε Βινσέντι, εντός της περιοχής του ΑΠΟΕΛ. Παίζετε λέει ο διαιτητής.

21' λάθος του Βινίσιους (που τον βρήκαμε τούτον ρεε!) φεύγει στην  αντεπίθεση η Άχνα.

22' Μόνος τετ α τετ απέναντι στον Σίλβα ο επιθετικός του Εθνικού, γίνεται το πλασέ, αποκρούει με τα πόδια ο κήπερ το ΑΠΟΕΛ.

Ασύνδετοι..!! Ποιος πασάρει ποιου? Ποιος ακολουθεί.... Ξυπνάτε ρεεεε

29' σουτ ο ΜακΒα, αποκρούει ο Σίλβα.

31' ισοφαρίζει ο Εθνικός από την εκτέλεση φάουλ.

32' Σκόρερ ο ANDRIJA MAJDEVAC

Κανένας αμυντικός του ΑΠΟΕΛ δεν βγήκε να μαρκάρει τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή, ούτε καν σωστή έξοδο από τον Σίλβα δεν έγινε. Νέο έγκλημα από την άμυνα μας.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ.

34' νέα σέντρα και νέο σουτ από τον Εθνικό, μόλις πάνω από την εστία μας.

37' Γκολ ο Εθνικός στο "ΤΣΑΚ ΜΠΑΜ"

38' σκόρερ ο GOBA ELYSEE ZAKPA

Ο ΖΑΚ ΜΠΑ κάνει άνω κάτω την άμυνα μας, περνά και τον τερματοφύλακα μας και κάνει το 1-2.

ΑΠΟΕΛ 1-2 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

39' κίτρινη ο ΠΕΡΑΤΙΚΟΣ

43' Σέντρα του Ζαχίντ, μόνος ο Γκάρνερ δεν μπορεί να σκοράρει, στο τέλος κάνει επιθετικό φάουλ ενώ ήταν και σε θέση όφσαϊντ.... τι άλλο έμεινε!!!

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

46' άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Με τρεις μαζεμένες αλλαγές το ΑΠΟΕΛ:

46' ΜΕΣΑ ARTUR JORGE   /   ΕΚΤΟΣ PAULO VINICIUS

46' ΜΕΣΑ KLONARIDIS   /   ΕΚΤΟΣ DE VINCENTI

46' ΜΕΣΑ Γ.ΣΑΤΣΙΑΣ   /   ΕΚΤΟΣ BYRNE

47' σουτ από τον Εθνικό, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Σίλβα, στην συμβολή τον δοκαριών.

48' νέα επίθεση του Εθνικού, ανύπαρκτη άμυνα από τον Ζόρζε (για την ακρίβεια άφησε την μπάλα στον αντίπαλο), κάνει το πλασέ ο Μαίντεβατς νικώντας και τον Σίλβα, με την μπάλα όμως να φεύγει μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

57' χαμηλή σέντρα του Γουίλερ, αδύνατο το σουτ του Γκάρνερ, η μπάλα πάει μόλις άουτ.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

59' σέντρα του Ζαχίντ, κεφαλιά του Κλωναρίδη και γκολ.

ΑΠΟΕΛ 2-2 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Παρεμβαίνει ξανά το ΒΑΡ για την εγκυρότητα του γκολ.

59' κίτρινη στον Μπογκατίνοφ.

62' εξαιρετική συνεργασία των Σατσιά και Κλωναρίδη, με τον Βίκτωρα να βγάζει με την μία μόνο του τον Γκάρνερ απέναντι στον Μπογκατίνοφ, κάνει το πλασέ, διώχνει με τα πόδια ο αντίπαλος κήπερ, σουτ του επερχόμενου Ζαχίντ... δυστυχώς η μπάλα πάει πάνω από τα δοκάρια.

67' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: ΜΕΣΑ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ   /   ΕΚΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ

69' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

70' εκτελεί ο Ζαχίντ με αρκετό φάρσο, γίνεται η κεφαλιά από τον Λουντέμο, η μπάλα όμως σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

Άτυχη στιγμή για τον Νορβηγό και για το ΑΠΟΕΛ.

71' κίτρινη στον Σιέλη.

75' ευκαιρία για τον Εθνικό

75' κόρνερ ο Εθνικός (λάθος, η μπάλα βγήκε από παίκτη του Εθνικού).

76' δεύτερη συνεχόμενη ευκαιρία για τους Αχνιώτες.

80' σέντρα του Γουίλερ, προσπάθεια με τον Κατσαντώνη στο δεύτερο δοκάρι, έξω η μπάλα.

83' Τελευταία αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: ΜΕΣΑ NUHIU   /   ΕΚΤΌΣ GARNER

84' γκολ για τον Εθνικό με τον Ζακ Μπα από τα 30 μέτρα... πολύ αδύναμο σουτ. Πως έφαγε τέτοιο γκολ ο Σίλβα??? Δεν είναι τερματοφύλακας τούτος, είναι ότι πιο χειρότερο πέρασε από τα γκολποστ του ΑΠΟΕΛ. Τι κάνει ο ΜΟΡΦΗΣ όλη μέρα ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟ???

Σκόρερ ο GOBA ELYSEE ZAKPA

Μεταγραφές για μίζες. Έργα των χλούκα και Πετρίδη.

ΑΠΟΕΛ 2-3 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Δεν προβλέπω αντίδραση από το ΑΠΟΕΛ - το παιγνίδι χάθηκε.

84' κίτρινη κάρτα στον Λουντέμο.

87' μόνος ο Ζαχίντ ντός περιοχής, τα κάνει όλα, κάνει και το σουτ... μεγάλη απόκρουση του Μπογκατίνοφ σε κόρνερ.

Άτυχη στιγμή για τον Γκαγιάς και το ΑΠΟΕΛ.

88' εκτελεί το κόρνερ ο Ζαχίντ, κάνει την κεφαλιά ο Σιέλης, αποκρούει με υπερένταση ο Μπογκατίνοφ, η μπάλα φτάνει στον Λουντέμο, σχεδόν εξ επαφής ο Νορβηγός προτιμά το δυνατό σουτ αντί του πλασέ και η μπάλα πάει στο οριζόντιο δοκάρι και χάνεται η ευκαιρία για το 3-3. (περισσότερο ξαφνιάστηκε ο Λουντέμο).

Άτυχος ο Νορβηγός, πιο άτυχος ο ΑΠΟΕΛ που χάνει το παιγνίδι.

90' έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90' απίστευτη φάση και πάλι, άλλη μια χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Βαθιά σέντρα για Νουχίου, καταλήγει στον Κλωναρίδη, δοκιμάζει το ανάποδο ο Βίκτωρ τρέχει ο Κοσσοβάρος. Τελικός αποδέχτης ο Νουχίου που δεν μπορεί να την σπρώξει στα δίκτυα, αποκρούει ξανά ο Μπογκατίνοφ, Κατσαντώνης - Κλωναρίδης αλλεπάλληλες κόντρες, νέα διώξιμο από τον εφτάψυχο Μπογκατίνοφ... κάτοχος ο Ζαχίντ, κάνει το σουτ ο Γκαγιάς και πάλει αποκρούει ο Μπογκατίνοφ ΕΛΕΟΣΣΣ.

[όλοι γίνονται μεγάλοι τερματοφύλακες μαζί μας].

90+4' αντεπίθεση με τον Μάριο Ηλία, χάνετε μια μοναδική ευκαιρία για τέταρτο γκολ από τον Εθνικό.