LIVE: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 ΑΠΟΕΛ 24η «Σημαντική εκτός έδρας νίκη με τέρματα των Κλωναρίδη, Ενσούε και Γκάρνερ»

«Με σκορ 2-3 επιβλήθηκε εκτός έδρας η "γαλαζοκίτρινη" ομάδα του ΑΠΟΕΛ, των "μαυροπράσινων" του Ολυμπιακού Λευκωσίας, για τη 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος cyta.

Οι “γαλαζοκίτρινοι” ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στοχεύοντας από το ξεκίνημα για τη νίκη. Μπήκαν με το “δεξί” στον αγώνα, με το γρήγορο γκολ του Βίκτωρ Κλωναρίδη. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, προηγήθηκε με 0-2 με κεφαλιά του Ενσούε. Όσο περνούσε η ώρα το ΑΠΟΕΛ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του όμως σε μια άτυχη στιγμή για τον Ουζόχο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 1-2 με αυτογκόλ του Φράνσις και τη βοήθεια του δοκαριού. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκάρνερ έδωσε ξανά προβάδισμα 2 τερμάτων στο ΑΠΟΕΛ κάνοντας το 1-3. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-3 με τον Μάντζη που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι για το ΑΠΟΕΛ οι Γκάρνερ, Κλωναρίδης, Ενσούε και Κατσαντώνης.

LIVE FEED:

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Cyta Cytavision

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: apoelgroup.com twitter feed

ΧΟΡΗΓΟΣ: Macron

Σε λίγο αρχίζει στο Μακάρειο το Λευκωσιάτικο ντέρμπι με τον νικητή να παίρνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΕΛ 24Η.

Είσοδος του ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου

ZAHID και GARNER θα ηγηθούν της μεγάλης σημερινής προσπάθειας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννέφσκι):

Π.ΨΑΛΤΗΣ, M. CANDE, MILETIC, CONSTANT, EDGAR, Β.ΜΑΝΤΖΗΣ, KAH NKWOH, CABRERA, KINGSLEY, Σ. ΑΝΔΡΕΟΥ, CUPIC, NANISSIO JUSTINO, MENDES SOARES.

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης):

Φ. ΟΥΖΟΧΟ, ΕΝΣΟΥΕ, Γ. ΜΕΡΚΗΣ, Π. ΒΙΝΙΣΙΟΥΣ, Χ. ΓΟΥΙΛΕΡ, Τ. ΑΝΟΥΑΡ, Μ. ΛΟΥΝΤΕΜΟ, Β. ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ, Γ. ΖΑΧΙΝΤ, ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ, Τ. ΓΚΑΡΝΕΡ.

00' Ο διαιτητής του αγώνα Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη της συνάντησης.

Στην σέντρα ήταν η ομάδα του Ολυμπιακού.

3' πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Γκάρνερ να ανατρέπεται οριακά εντός περιοχής από τον Ανδρέου.

Πέναλτι σφυρίζει ο διαιτητής και ο Ζαχίντ ετοιμάζεται να το εκτελέσει.

Ο διαιτητής συμβουλεύεται το ΒΑΡ με καθυστέρηση τριών λεπτών και ακυρώνει το πέναλτι και δίνει παράβαση εκτός περιοχής.

Το ΒΑΡ δουλεύει καθαρά σε βάρος του ΑΠΟΕΛ φέτος, άλλος ένας λόγος της κακής μας πορείας. Αδυνάτησε στο παρασκήνιο ο Πρόδρομος και κάνουν ότι θέλουν.

[Δεν είναι πέναλτι λένε τα "κοπρόσκυλλα" του VAR - Όλα τα κακά του VAR κατά του ΑΠΟΕΛ από την μέρα άφιξης του στο νησί #ΚΟΠρίτες]

[θα ήταν έκπληξη αν έλεγαν κάτι διαφορετικό]

5' κίτρινη στον Στέλιο Ανδρέου

5' Εκτελεί το φάουλ ο Ζαχίντ και διώχνει σε κόρνερ η άμυνα των αντιπάλων,

6' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

7' Σέντρα του Ζαχίντ προς στην εστία. Αποκρούει ο τερματοφύλακας με βήματα προς τα πίσω. Ίσως και να πέρασε η μπάλα τη γραμμή του τέρματος. Κακός δεν ελέγχθηκε η φάση από το ΒΑΡ.

11' σουτ για τον Ολυμπιακό, ψηλά εκτός εστίας.

[Η παρουσία και μόνο του ΟΥΖΟΧΟ κάτω από το γκολπόστ, προκαλεί... φόβο στους αντιπάλους. Βλέπε σουτ ΚΑΝ].

16' Δυνατό σουτ εντός εστίας από τον Κάρνερ, από την πάσα του Κατσαντώνη, μεγάλη απόκρουση σε κόρνερ του Τσιούπις.

17' κόρνερ του ΑΠΟΕΛ.

22' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ, το εκτελεί ο Ζαχίντ. Πιάνει την κεφαλιά ο Λουντέμο και στη συνέχεια ο Βινίσιους μόνος προ "κενής" εστίας δεν μπορεί να την στείλει στα δίκτυα.... "φύσημα" ήθελε τα ευλογημένα,

24' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ

Το γκολ ήταν προϊόν της επιμονής του Γκάρνερ να πιέσει τον αμυντικό και να κλέψει την μπάλα, βλέπει τον επερχόμενο Κλωναρίδη και του δίνει την πάσα / ασίστ, σουτ ο Βίκτωρας και 0-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1 ΑΠΟΕΛ.

[Τα παλιόπαιδα στην περιγραφή της ΑΤΗΚ #Cytavision @cytasupport  στη φάση του γκολ του ΑΠΟΕΛ... "έψαχναν" το VAR].

30' Ο Κατσαντώνης δίνει στον Κλωναρίδη, ο Βίκτωρας βγάζει τη σέντρα, έτοιμος να σκοράρει ο Γκάρνερ, διώχνει την τελευταία στιγμή ο αμυντικός.

[Κάνει σέντρα ο Κλωναρίδης... και το παλιόπαιδο στην περιγραφή της ΑΤΗΚ #Cytavision @cytasupport  λέει για Κατσαντώνη. Ούτε στο κόπο να το διορθώσει δεν μπήκε].

32' σουτ ο Μάντζης, αποκρούει ο Ουζόχο.

38 σέντρα του Ολυμπιακού, αστοχεί και πάλι από καλή θέση ο Μάντζις.

[Τρύπια η άμυνα μας σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις. Αν δεν προσεχθεί θα έρθει η στιγμή που θα το πληρώσουμε... παρά το ότι ήταν άστοχοι].

44' κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Γίνεται η κεφαλιά, μόλις άουτ η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Κανένας αμυντικός ή ο τερματοφύλακας δεν αντέδρασε στη φάση, φτηνά την γλυτώσαμε.

45' κάθετη μπαλιά για τον Μάντζη, τετ α τετ ο Έλληνας με τον Ουζόχο, άστοχος κι αυτή τη φορά. Πάλι τυχερός ο ΑΠΟΕΛ.

[Αν ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος, θα είχε 3 γκολ στο ημίχρονο. Δεν φτάνει που κάτσαμε πίσω μετά το γκολ... είμαστε και πάρα πολύ κακοί στα αμυντικά μας καθήκοντα].

[ουφφφ] ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+' Αρχίζει το δεύτερο μέρος με τον ΑΠΟΕΛ στη σέντρα.

46' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι να παίρνει τη θέση του τραυματία Λουντέμο που έμεινε στα αποδυτήρια.

50' γυριστό σου το Κατσαντώνη μέσα από την περιοχή, μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα, στη συνέχεια η άμυνα διώχνει σε κόρνερ.

51' κόρνερ του ΑΠΟΕΛ.

56' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ  Ο ΕΝΣΟΥΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΕΛ.

56' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ, με τον Ντε Βινσέντι να εκτελεί στο πρώτο δοκάρι, άψογη στριφτεί κεφαλιά του ΕΝΣΟΥΕ και 0-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΌς 0-2 ΑΠΟΕΛ.

59' σουτ του Ολυμπιακό από πολύ πλάγια, στη κλειστή γωνία του Φράνσις, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Ουζόχο.

62' συρτό σουτ ο Ολυμπιακός με τον Σάλι, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στην επιστροφή κτυπά πάνω στην πλάτη του Ουζόχο και μπαίνει στα δίκτυα.

[άτυχη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ και τον Ουζόχο που χρεώνεται με αυτογκόλ]

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2 ΑΠΟΕΛ.

63' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΓΚΑΡΝΕΡ

63' άμεση απάντηση του ΑΠΟΕΛ με αντεπίθεση από τα δεξιά, με τον Κλωναρίδη να κάνει την συρτή σέντρα και τον Γκάρνερ να κτυπά με την μία για το 1-3 πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

[Άξια μνεία στον Κατσαντώνη που είχε συμβολή και στα τρία τέρματα του ΑΠΟΕΛ].

67' τέσσερις αλλαγές μαζεμένες για τους μαυροπράισνους.

μέσα MANRIQUE / έξω NEMANJA MILETIC

μέσα DA COSTA / έξω ΣΤΕΛΙΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ

μέσα ΜΑΡΙΟΣ ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ / έξω EDGAR

μέσα ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛ ΠΑΠΟΥΤΕ / έξω CUPIC

69' φάουλ ο Ολυμπιακός, αποκρούει με γροθιές ο Ουζόχο.

70' κίτρινη στον Ντε Βινσέντι (που φλέρταρε με την κόκκινη εδώ).

72' νέα σέντρα για τον Ολυμπιακό, νέα κεφαλιά από τον Μάντζη και πετυχαίνει ένα όμορφο γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 ΑΠΟΕΛ.

74' Νέα ευκαιρία ο Ολυμπιακός με τον Πεχλιβάνη.

75' κίτρινη στον Καμπρέρα.

77' κάθετη μπαλιά του Κατσαντώνη στον Κλωναρίδη, μπαίνει μέσα στην περιοχή ο Βίκτωρ, δοκιμάζει το φαλτσαριστό σουτ / πλασέ με το εξωτερικό μέρος του παπουτσιού του.... η μπάλα μόλις άουτ. Χρειαζόταν περισσότερο φάλτσο.

79' σουτ ο Ολυμπιακός.

79' κίτρινη στον Γκάρνερ (λάθος του διαιτητή).

82' αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ

86' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ:

μέσα DIEUMERCI NDONGALA / έξω GHAYAS ZAHID

μέσα BEN SAHAR / έξω JOE GARNER

Cheering megaphone

Οι ανακοινώσεις από τα μεγάφωνα στο Μακάρειο... μας θυμίζουν τον μακαρίτη το ΜΟΥΣΤΡΑ [rip]

ΩΧ τραυματίζεται ο Ουζόχο... αν μπει ο Σϊλβα προλαβαίνει να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός

Thinking face

88' στο έδαφος ο Ουζόχο..

90' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

90'  ΕΦΤΑ (7)!!!! λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων (άλλη μια βλακεία του Νικολάου που σπρώχνει την ομάδα του ΦΟΡΟΥ στο τέλος).

90' +4' κίτρινη στον Ουζόχο... για καθυστερήσεις λέει ο βλάκας Νικολάου... ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΡΕΕΕ????

90' +6' κίτρινη στον ΕΦΡΑΙΜ ( ε παλάβωσε ο Νικολάου, δεν ήταν κάρτα αυτή).