LIVE: ΑΠΟΕΛ 3-1 ΣΑΛΑΜΙΝΑ 25η «Όλα της 6ης θέσης... δύσκολα»

«Με τρία γκολ του Τζόε Γκάρνερ, δύο στο 1ο ημίχρονο και ένα στο δεύτερο, ο ΑΠΟΕΛ δεν άφησε περιθώρια στην Νέα Σαλαμίνα να διεκδικήσει κάτι από το παιγνίδι, το μόνο που κατάφερε η προσφυγική ομάδα ήταν η μείωση του σκορ προς στο τέλος, σε 3-1.

Ο 33χρονος Τζόζεφ Γκάρνερ πέτυχε τρία γκολ, είχε και ένα δοκάρι, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου σημείωσε ένα γκολ και το τελικό σκορ ήταν 3-1. Η Σαλαμίνα είχε ένα δοκάρι, δοκάρι είχε επίσης και ο Σαμπάλα στο ντεμπούτο του με το ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν σαφώς καλύτερος, πέτυχε σχετικά γρήγορα τα τρία γκολ, σε διάστημα 35 λεπτών και έπειτα διαχειρίστηκε το 3-1 έως το τέλος του αγώνα για να πάρει... την ελπίδα της 6ης θέσης.

Ακολουθεί ο επόμενος και τελευταίος αγώνας της Α' φάσης με την Ομόνοια. Για να μπορέσει ο ΑΠΟΕΛ να πάρει την 6η θέση θέλει νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων από την Πάφο, την Δόξα και τον Ολυμπιακό... όλα της 6ης θέσης δύσκολα».

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σάββας Δαμιανού):

Κ.ΣΕΡΓΙΟΥ,  MAMADOU, BRENO, V.CREHIN, DANILO, DUVENTRU, T.WAGNER, Κ.ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ, ALOIS MAXENCE CONFAIS, VESELOVSKY, SANKOH.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο διαιτητής Βασίλης Δημητρίου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

01' Στην σέντρα ήταν η Σαλαμίνα.

05' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, στο 0-0 ο αγώνας.

05' πρώτη καλή ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ. Ο Ντέβι κάνει τη κάθετη μπαλιά στον Κλωναρίδη, βγάζει την χαμηλή σέντρα ο Βίκτωρας από τα δεξιά, κάνει το σουτ πλασέ με τη μία ο Κατσαντώνης, άουτ η μπάλα.

14' Μακρινό σουτ του Ενσούε, αποκρούει ο κήπερ της Σαλαμίνας.

[Δύο τα λάθη του ΝΤΕΒΙ... στο 3ο λάθος του Αργεντινού θα έρθει και το γκολ].

16' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Γκάρνερ.

16' Ντεζαβού της προηγούμενης φάσης.... ο Ντέβι την κάθετη μπαλιά, ο Κλωναρίδης την σέντρα από τα δεξιά, σταμάτημα της μπάλας από τον Κατσαντώνη για να γίνει κάτοχος της ο Γκάρνερ, στοπάρει ο Τζόε κάνει την προσποίηση και σκοράρει στο πάνω μέρος των δικτύων με τη βοήθεια του δοκαριού.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΣΑΛΑΜΙΝΑ.

[Στο πρώτο ουσιαστικά άγγιγμα της μπάλας από τον Βρετανό, ήρθε το γκολ].

23' Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ λίγο έξω από τα καρέ. Εκτελεί ο Ντέβι, μόλις πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι.

[Η ανατροπή του Ζαχίντ, ήταν κίτρινη κάρτα, που δεν την  έδωσε ποτέ ο "ψηλός].

25' μια προσπάθεια της Σαλαμίνας, χωρίς αποτέλεσμα.

28' νέο λάθος του ΝΤΕΒΙ [Ρεεεε τον άχρηστο].

32' κόρνερ η Σαλαμίνα.

34' ταχύτατη επίθεση του Κλωναρίδη, βγάζει την χαμηλή σέντρα από δεξιά, την ακουμπά λίγο ο Γκάρνερ και τη αφήνει για τον Ζαχίντ που δεν προλαβαίνει και διώχνει η άμυνα.

40' κόρνερ για τη Σαλαμίνα.

43' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ντάμπλ ο Γκάρνερ.

[Γίνεται του Joe Garner σήμερα]

43' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ έξω από την επανορθωτική, εκτελεί ο Ντέβι, πηδά πιο ψηλά από όλους ο Γκάρνερ και στέλνει την μπάλα στο βάθος των διχτύων του Βεσελόφσκι για το 2-0.

ΑΠΟΕΛ 2-0 ΣΑΛΑΜΙΝΑ.

45+1 τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

45'+ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Στην σέντρα το ΑΠΟΕΛ.

46' διπλή αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα.

52' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο JOE GARNER

52' Επέλαση του Κλωναρίδη από τα δεξιά, μπαίνει στην περιοχή, δίνει στον Ζαχίντ κι αυτός στον Γκάρνερ, ο Βρετανός με προσποίηση μπροστά από 5 αμυντικούς και τον τερματοφύλακα Βεσσελόφσκι, κάνει το πλασέ για το 3ο προσωπικό του τέρμα. Χατ-Τρικ για τον Τζόε, την παρακαταθήκη του κυρίου Μακάρθι στο ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ 3-0 ΣΑΛΑΜΙΝΑ.

55' Φάουλ για τη Σαλαμίνα έξω από τα καρέ του ΑΠΟΕΛ, εκτελείται, γίνεται η κεφαλιά από τον Καμισοκό, μόλις δίπλα από το δοκάρι και εκτός εστίας.

61' Μειώνει στο σκορ σε 3-1 η Σαλαμίνα με τον πρώτο της σκόρερ τον Τσέχο TOMAS WAGNER μετά από διπλή προσπάθεια και ασταθή απόκρουση του Ουζόχο.

[ανύπαρκτη η άμυνα μας στη φάση του γκολ, αντάλλαξαν 3-4 αντίπαλοι παίκτες την μπάλα πριν το γκολ, χωρίς να τους γίνει άμυνα... έστω ένα φάουλ].

63' ανταλλαγή μπαλιών ανάμεσα σε Ζαχίντ, Ανουάρ, Ζαχίντ και τέλος του Γκάρνερ, κάνει την προσποίηση και το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι και εκτός εστίας.

64' τρίτη αλλαγή για τη Σαλαμίνα.

67' φάουλ για τη Σαλαμίνα, εκτελείται... γίνεται η κεφαλιά και πάλι από τον Καμισοκό, μόλις άουτ.

68' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ:

Μέσα ο ZABALA / έξω ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΟΥΗΛΕΡ

Μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο DE VINCENTI

Ντεμπούτο του Σαμπάλα στο Κυπριακό πρωτάθλημα με τα χρώματα του ΑΠΟΕΛ.

74' Κόρνερ για τη Σαλαμίνα.

79' αλλαγή για τη Σαλαμίνα.

79' Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ:

Μέσα ο NDONGALA / έξω ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ.

80' ταχύτατη αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη που κάνει την παράλληλη μπαλιά για τον Εφραίμ. Μόνος προ κενής εστίας ο Γιώργος, πέφτει για να σπρώξει την μπάλα στο τέρμα όμως αστοχεί φάτσα με τα δίχτυα, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από την κενή εστία. .

[ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ].

Τραυματίζεται από το πέσιμο ο Εφραίμ... συνεχίζει κανονικά όμως.

86' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ (σύνολο 5):

Μέσα ο BEN SAHAR / έξω ο GARNER

Μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο GHAYAS ZAHID

88' νέο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ, το δεύτερο, αυτή τη φορά με τον Σαμπάλα που αστοχεί από καλή θέση.

89' Σουτ του Τσουκαλά της Σαλαμίνας στην συμβολή των δοκαριών της εστίας του Ουζόχο και άουτ.

90' ⏱ 3' λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+2' σουτ ο Εφραίμ, μεγάλη απόκρουση του Βεσσελόφσκι.