ΑΠΟΕΛ 66-95 ΚΕΡΑΥΝΟΣ «Ο Κεραυνός έκανε το 2-0 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ»

Ροζ φύλλο στο Λευκόθεο πήρε ο Κεραυνός, επικρατώντας με 95-66 του ΑΠΟΕΛ κι έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των ημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League και ως εκ τούτου θέλει άλλη μία επιτυχία για να περάσει στην τελική φάση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπράντον Ροζέλ με 28 πόντους (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Δυσκόλεψε τη ζωή του...  27/03/2021

Εξαιρετικά δύσκολη κατέστησε ο ΑΠΟΕΛ την προσπάθειά του για πρόκριση στoυς τελικούς του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας. Η ομάδα μας ηττήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου από τον Κεραυνό στο Λευκόθεο με 66-95 και πλέον βρίσκεται με 0-2 πίσω στο σκορ της σειράς των αγώνων των play offs.

Με τα δεδομένα όπως έχουν διαμορφωθεί, για να διατηρηθεί ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ θα πρέπει απαραιτήτως να κερδίσει το παιχνίδι της ερχόμενης Τρίτης στον Στρόβολο. Υπενθυμίζεται πως την είσοδό της στην τελική φάση θα εξασφαλίσει η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καθόλου καλά δεν μπήκε στο παρκέ ΑΠΟΕΛ, μια εξέλιξη που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος, ο οποίος στο πεντάλεπτο της αναμέτρησης απέκτησε προβάδισμα δέκα πόντων (7-17). Οι γαλαζοκίτρινοι περιόρισαν τα λάθη τους και με καλύτερο ποσοστό ευστοχίας, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -4, 22-26.

Πανομοιότυπο με το ξεκίνημα του αγώνα ήταν και η δεύτερη περίοδος για την ομάδα μας, που με σερί 0-7 είδε τη διαφορά να ανεβαίνει στους 11 πόντους (22-33). Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και να επιστρέψει κοντά στο σκορ. Σε δυο περιπτώσεις ψαλίδισε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στους έξι πόντους (31-37, 39-45) και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 39-47 εναντίον του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μείωσε κατά έναν πόντο τη διαφορά (42-49, 47-54), ωστόσο στη συνέχεια βρέθηκε στο -14 (51-65) και ακολούθως στο -20, 52-72.

Η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η μεγάλη διαφορά δεν επέτρεψε στην ομάδα μας να ελπίζει σε ανατροπή, με τον αντίπαλο να κερδίζει με 66-95 και να κάνει το 2-0 στη σειρά.

Οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 11, Γαβριήλ Κοιλαράς 2, Lamont Berry 10, Emmanuel Gilbert 13, Allen Lucas 11, Κυπριανός Μαραγκός 11, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης 2, Βασίλης Κούνας, Πέτρος Παπαμιχαήλ 6.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 39-47, 52-72, 95-66