ΑΠΟΕΛ 68-73 ΚΕΡΑΥΝΟΣ «Αποκλεισμός από τον τελικό κυπέλλου στη καλαθόσφαιρα»

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ [11/03/2021].

Ο Κεραυνός έγινε η δεύτερη ομάδα που πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας στον ημιτελικό με 73-68 του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Στροβόλου θα βρεθεί για 15η φορά στον τελικό και θα διεκδικήσει το 11ο κύπελλό του.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Άχμαντ Ρόρι με 16 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασσίστ), ενώ τον ακολούθησε σε επίδοση ο Μπράντον Ροζέλ με 15 πόντους (δύο τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 6 ασσίστ).

Αποκλεισμός και η προσοχή στο πρωτάθλημα [11/03/2021]

«Προχωράμε, έχουμε κρίσιμο ματς την Τετάρτη» το μήνυμα ανασύνταξης και προσήλωσης στον στόχο της εισόδου του καλαθοσφαιρικού ΑΠΟΕΛ στα play off του πρωταθλήματος, από τον προπονητή Βασίλη Φραγκιά, μετά τον χθεσινοβραδινό αποκλεισμό από το κύπελλο.

Κρίμα... Μόνο αυτή η λέξη μπορεί να αποδώσει την κατάληξη της τεράστιας προσπάθειας που κατέβαλε η ομάδα μας στον αποψινό δεύτερο ημιτελικό του κυπέλλου απέναντι στον Κεραυνό.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε από το -15 και βρέθηκε κατάματα με μια μεγάλη ανατροπή πρόκρισης. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά είδε όλες τις λεπτομέρειες να του γυρίζουν την πλάτη και εν τέλει να χάνει με 68-73. Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Lamont Berry που πέτυχε 25 πόντους και αναδείχθηκε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ ακολούθησε ο Landen Lucas με 19.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Καθόλου καλό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας, παρά το ότι πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης στη δεύτερη της προσπάθεια, σκόραρε ξανά στο έκτο λεπτό και βρέθηκε στο -7 (2-9). Σταδιακά οι καλαθοσφαιριστές του Βασίλη Φραγκιά μάζεψαν τη διαφορά στους τρεις (10-13) και η ομάδα μας ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο -4, 14-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε σε χαμηλό ρυθμό, με την παραγωγικότητα να κινείται στα ίδια επίπεδα με του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά αμυντικά να τα πηγαίνει χειρότερα. Οι γαλαζοκίτρινοι είδαν τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο αριθμό (19-29) και να κλείνει στους 13 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου, 29-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και μείωσε στους πέντε πόντους τη διαφορά (40-45). Ο αντίπαλος αντέδρασε (42-51), αλλά η ομάδα μας απάντησε ακόμη πιο δυναμικά και μείωσε στον πόντο (50-51), για να πάει στην τελευταία και πιο καθοριστική περίοδο με το 53-56 κατά της.

Η ομάδα μας ισοφάρισε με τρίποντο (56-56) και ακολούθησε θρίλερ. Οι δύο ομάδες βάδιζαν καλάθι-καλάθι (59-59, 61-61, 63-64) μέχρι το 36’, ωστόσο οι λεπτομέρειες ήταν όλες εναντίον του ΑΠΟΕΛ, με τον Κεραυνό να εκμεταλλεύεται το γεγονός και να ξεφεύγει με πέντε πόντους (63-68). Η ομάδα μας δεν τα παράτησε, τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος, αλλά δυστυχώς ηττήθηκε με 68-73.

Και τώρα πρωτάθλημα

Έπειτα από τον αποκλεισμό από τον τελικό του κυπέλλου, ο ΑΠΟΕΛ στρέφει αποκλειστικά την προσοχή του στο πρωτάθλημα και συγκεκριμένα στον επόμενο κρίσιμο αγώνα, που είναι πάλι με τον Κεραυνό, την ερχόμενη Τετάρτη στο Λευκόθεο. Η ομάδα μας θέλει την νίκη, η οποία θα της δώσει το εισιτήριο για τη συμμετοχή της στα play-off.

Οι σκόρερ της ομάδας μας στον αποψινό αγώνα: Ηλιάδης 6, Κοιλαράς 2, Berry 25, Gilbert 6, Landen 19, Μαραγκός 2, Κούνας 8, Παπαμιχαήλ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 29-42, 53-56, 68-73