Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League (ΑΠΟΕΛ 124-91 ΑΠΟΠ)

ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΠΟΕΛ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟΠ [06/03/2021]

Ο ΑΠΟΕΛ έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας στο Λευκόθεο του ΑΠΟΠ με 124-91.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέβιον Μπέρι με 22 πόντους (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 12 ασσίστ), ενώ καλό παιχνίδι έκαναν, επίσης, οι Μάρκους Γκίλμπερτ (31 πόντους, πέντε τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασσίστ) και Στέφανος Ηλιάδης (22 πόντους, δύο τρίποντα, επτά ριμπάουντ, οκτώ ασσίστ).

Με άνετο τρόπο ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ εξασφάλισε την πρόκρισή του στα ημιτελικά του κυπέλλου, επικρατώντας το Σάββατο το απόγευμα στο «Λευκόθεο» του ΑΠΟΠ με 124-91.

Η ομάδα μας επιβεβαίωσε και στον αγωνιστικό χώρο τον τίτλο του φαβορί της σημερινής αναμέτρησης, χωρίς σε καμία στιγμή του αγώνα να αφήνει  οποιοδήποτε περιθώριο αμφισβήτησης ως προς το πού θα κατέληγε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφθασε με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη-πρόκριση, αναμένοντας τον αντίπαλό της για τον ημιτελικό της ερχόμενης Πέμπτης, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι ΕΘΑ-Κεραυνός.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ, που ήλεγξε το ρυθμό από το πρώτο λεπτό, πήρε το προβάδισμα και δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Η ομάδα μας προηγήθηκε με 13-3, ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (25-15) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +18, 35-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι είχαν απόσταση ασφαλείας σχεδόν σε όλη της διάρκειά της (50-31), ωστόσο προς το τέλος η διαφορά κατέβηκε στους 10 (54-44, 61-51), με τον ΑΠΟΕΛ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +14, 65-51.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πανομοιότυπο του πρώτου. Η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο και ανέβαζε σταδιακά το προβάδισμα της. Στο 26’ του αγώνα η διαφορά έφθασε στους 25 πόντους (83-58) και παρέμεινε περίπου στα ίδια επίπεδα, 97-73.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το +24 ήταν αδύνατο να ανατραπεί και ως εκ τούτου οι δυο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά (105-73) και έφτασε στο επιβλητικό 124-91.

*Πριν από την έναρξη του σημερινού αγώνα και κατόπιν αιτήματος της Διοίκησης της ομάδας μας προς Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης, τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Νίκου Κόνιαλη, μιας εκ των κορυφαίων μορφών του καλαθοσφαιρικού ΑΠΟΕΛ, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-17, 65-51, 79-73, 124-91