LIVE: ΠΑΦΟΣ fc 1-1 ΑΠΟΕΛ, 2η β' φάση, «Ισοπαλία για το ΑΠΟΕΛ... πριν την Ομόνοια»

«Πάφος και ΑΠΟΕΛ αναδείχτηκαν ισόπαλοι στην Πάφο με το τελικό 1-1 να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο πλευρές που ήθελαν το τρίποντο. Η ισοπαλία διατηρεί την Πάφο στην κορυφή του Β ' ομίλου της διαβάθμισης.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι κορυφής του Β' Ομίλου στο "Στέλιος Κυριακίδης" ανάμεσα στην Πάφο και τον ΑΠΟΕΛ, με τον ΘΡΥΛΟ να είναι ο μεγάλος χαμένος καθώς κρατούσε τη νίκη μέσα στα χέρια σχεδόν μέχρι το τέλος, για να προδοθεί για άλλη μια φορά από την άμυνα του.

Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν εκμεταλλευόμενοι ένα στημένο και ένα εξαιρετικό τελείωμα του Αρχηγού Ντε Βινσέντι, ενώ η Πάφος έφτασε στην ισοφάριση μετά από ένα διπλό λάθος της άμυνας του Πουρσαϊτίδη και δύσκολο πλασέ του Περικό μέσα από τη μικρή περιοχή. Ο Ουζόχο έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας όταν στο 90+2 απογειώθηκε στο γάμμα της εστίας του για να αποκρούσει το σουτ του Βαλακάρι.

Καθοριστικός σε βάρος του ΑΠΟΕΛ, για άλλη μια φορά ο ρόλος του βαρ και του διαιτητή που ακύρωσαν έγκυρο γκολ του ΑΠΟΕΛ».

BEN SAHAR

Αρχίζει σε λίγο στο "Στέλιος Κυριακίδης" ο αγώνας του ΑΠΟΕΛ με την Πάφο για την 2η αγωνιστική των πλέιοφ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

00' Ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

[Με 4 Κύπριους η αρχική εντεκάδα του ΠΟΥΡΣΑ].

4' Ομαδική προσπάθεια από τον ΑΠΟΕΛ. Μπήκε στην περιοχή ο Κλωναρίδης, ο Σατσιάς σούταρε πάνω στο σώμα αμυντικού της Πάφου.

05' Αναγνωριστικά τα πρώτα 5 λεπτά.

08' χέρι υπέρ του ΑΠΟΕΛ σφυρίζει ο διαιτητής.

[Αν ήταν χέρι αυτό με τον Βαλακάρι, τότε ήταν σκόπιμο και έπρεπε να τιμωρηθεί με κίτρινη κάρτα].

09' φάουλ παραχωρεί ο Ανουάρ.

10' Μπαλιά του Βαλακάρι στην περιοχή, μπλοκάρει ο Ουζόχο.

10' στο δεκάλεπτο, τίποτα το αξιόλογο ακόμη.

15' στο δεκαπεντάλεπτο το 0-0 παραμένει.

15' Η ομάδα είναι στημένη στην επίθεση κι ο Γουίλερ την γυρίζει.. πίσω στην άμυνα, έλεος!

16' επίθεση με τον Κλωναρίδη από τα δεξιά, κατεβαίνει μέσα στην περιοχή, δίνει έτοιμο γκολ στον Μπεν Σαχάρ... ως δια μαγείας και προ κενής εστίας, ο Ισραηλινός φορ αστοχεί στέλλοντας την μπάλα πάνω από την εστία... ίσα με το λιμανάκι.

[Απίστευτη χαμένη ευκαιρία - Ίσως να φταίει η άνοδος της θερμοκρασίας]

20' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ. Το πρώτο στο παιγνίδι.

21' Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

30' Στο μισάωρο το σκορ είναι στο μηδέν μηδέν. Πάφος fc 0-0 ΑΠΟΕΛ, 2η π.ο.

32' επίθεση για την Πάφο, βγαίνει η σέντρα, γίνεται η κεφαλιά, εκτός εστίας.

35' συρτή σέντρα για την Πάφο μέσα στην περιοχή μας, πέφτει ο Σάντος για να διώξει... ευτυχώς που δεν την βρήκε για θα έβαζε αυτογκόλ.

36' Τρίτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ. ΠΑΦΟΣ 0-0 ΑΠΟΕΛ

39' Ο Κατσαντώνης βγάζει την μπαλιά για τον Κλωναρίδη, σε θέση βολής ο Βίκτωρας, από τα πλάγια, κάνει το πλασέ, μόλις έξω δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

[Καλή προσπάθεια του Κλωναρίδη. ΠΑΦΟΣ 0-0 ΑΠΟΕΛ, 2η π.ο.].

41' Αντεπίθεση η Πάφος με τον Τόρες, μόνος απέναντι στον Ουζόχο, έτοιμος να σκοράρει, παρεμβαίνει την υστάτει ο Ζόρζε και βάζει το πόδι με την μπάλα να πηγαίνει κόρνερ.

41' κόρνερ η Πάφος.

45' ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

46' σουτ ο Πάνιτς της Πάφου από 35 μέτρα, εύκολη απόκρουση από τον Ουζόχο.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46' Αρχίζει το δεύτερο μέρος στο "Στέλιος Κυριακίδης" - ΠΑΦΟΣ fc 0-0 ΑΠΟΕΛ, 2η π.ο.

47' Κάθετη μπαλιά του Ντε Βινσέντη για τον Κλωναρίδη, σέντρα σουτ ο Βίκτωρας από πολύ πλάγια, πέφτει και αποκρούει ο κήπερ της Πάφου.

50' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ. Ανατροπή του Μπεν Σαχάρ από τον Βαλακάρι.

51' το εκτελεί ο Τόμας Ντε Βινσέντι από τα 30 μέτρα, μονοκόμματο και γκολλλλλλλλ.

Άψογη εκτέλεση και πανέμορφο τέρμα - ΝΤΕΒΙΣ από τα παλιά.

[Τρέχουν όλοι στον πάγκο και αφιερώνουν το γκολ στους δύο εγχειρισμένους (τραυματίες) συμπαίκτες τους, Εφραίμ και Μπερν, υψώνοντας τις φανέλες των 2 παικτών].

54' σέντρα του Βαλακάρι, σουτ ο Σάϊς, στην εξωτερική μεριά των δικτύων.

[ανύπαρκτος ο Γουίλερ να μαρκάρει].

Στο έδαφος ο Κλωναρίδης από τραυματισμό και πάει γι' αναγκαστική αλλαγή το ΑΠΟΕΛ.

59' νέα σέντρα της Πάφου, στο δεύτερο δοκάρι ο Αουρέλιο, κάνει ανενόχλητος το μονοκόμματο σουτ και πάλι στην εξωτερική πλευρά τον δικτύων, δοκάρι και μόλις άουτ. Χαμένος και πάλι ο Γουίλερ.

59' Αναγκαστική αλλαγή για τον Βίκτωρα Κλωναρίδη που αποχωρεί τραυματίας. Ο Ντογκαλά περνά στη θέση του Βίκτωρα.

63' Διπλή αλλαγή για την ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη.

Μέσα Cabral, έξω Fylaktou G. / μέσα Va, έξω ο Rakels.

64' Κόρνερ για την ομάδα μας.

65' σέντρα ο Ντογκαλά, κατεβάζει με το κεφάλι ο Σαχάρ, σουτ από κοντά ο Κατσαντώνης και γκολλλλλ.

Όχι λέει ο διαιτητής και περιμένει απάντηση από το βαρ.

Στο τέλος το ακυρώνει αφού λέει πως ήταν λίγο φάουλ και λίγο χέρι [λίγο από όλα δηλαδή].

Άχρηστος και λεχρίτης ο διαιτητής... ένας να του μάθει ένα μάθημα δεν υπάρχει??? ΔΕΝ είναι η πρώτη του φορά φέτος.

[μάθαν πως γ@μιώμαστε και πλάκωσαν κι οι γύφτοι - που μας κατάντησες μανιταρά].

Το γκολ ήταν έγκυρο και έπρεπε να μετρήσει, ο φακός δεν δίχνει να υπάρχει παράβαση.

Και φυσικά ακυρώνεται αφού η φάση... ήταν υπέρ του ΑΠΟΕΛ

Προσπαθώ να βρω ένα καλό λόγο να πω για τον Μπεν Σαχάρ

68' σέντρα της Πάφου.... Όλοι μπήκαν, κυριολεκτικά, μέσα στα δίκτυα του Ουζόχο... εκτός από την μπάλα που κατέληξε κόρνερ.

[Ποιος είδε τον Ουζόχο στο 68’ του ματς με την Πάφος FC και δεν τον φοβήθηκε; Ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ τα πήρε στο κρανίο με τον Σάντος, ο οποίος δεν έπιασε την κεφαλιά σωστά και αντί να διώξει την έστειλε προς το τέρμα και τον υποχρέωσε να διώξει δύσκολα].

69' κόρνερ η Πάφος.

69' νέο σουτ η Πάφος, επιθετικό φάουλ λέει ο διαιτητής.

70' φεύγει μόνος σε αντέπίθεση ο Ντογακλά, φτάνει μέσα στα αντίπαλα καρέ, σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σαχάρ, που κάνει το σουτ για γκολ.... αλλά αστοχεί, αν είναι δυνατόν, και αποκρούει στο τέλος ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

Άααααααααααα - Χα χα χα ο Μπεν Σαχάρ - Πότε θα βάλει γκολ αυτός ο παίκτης???

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

[Πάλι δεν τελειώσαμε τη φάση - μην το πληρώσουμε κι όλας].

70' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ. Εκτελείται, πιάνει νέο σουτ ο Ζόρζε και νέα απόκρουση του τερματοφύλακα σε νέο κόρνερ.

71' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

Δοκάρι για τον ΝΤΕΒΙ από την εκτέλεση κόρνερ.

Αλλαγή η Πάφος. Μέσα ο Berigaud, έξω ο Torres.

74' Αλλαγή για την ΠΑΦΟ.

75' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Γαβριήλ / έξω ο Σατσιάς.

79' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ. Εκτελείται μέσα στην περιοχή από τον ΝΤΕΒΙ, πιάνει την κεφαλιά ο Κατσαντώνης, εκτός εστίας η μπάλα.

79' φάουλ κάνει ο Περικό πάνω στον Σάντος, που δεν δίνεται από τον διαιτητή, συνεχίζεται η φάση με την Πάφο να κερδίζει κόρνερ.

80' κόρνερ η Πάφος.

Τώρα τζιε σάζει μας ο SAIZ, θέμα τύχης που δεν μας έβαλε ακόμα το γκολ. Κανένας δεν τον μαρκάρει στο δεύτερο δοκάρι.

81' ταχύτατη αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Ντογκαλά, δίνει δίπλα στον Γουϊλερ, φτάνει ο νεαρός απέναντι από τον τερματοφύλακα, κάνει το σουτ... και ΔΕΝ μπορεί να σκοράρει, μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα.

[Άλλη μια φάση που δεν τελειώνει το ΑΠΟΕΛ].

84' γκολ η Πάφος που ισοφαρίζει με την χρυσή αλλαγή του Στηβ, τον Περικό... η άμυνα μας δεν αντέδρασε καθόλου, ιδιαίτερα ο Γουίλερ και στη συνέχεια ο Σάντος. Η άμυνα μας που λέγαμε...

[Επικίνδυνοι για το ΑΠΟΕΛ οι Σάντος και Γουίλερ - έξω φρενών με την άμυνα του ο ΠΟΥΡΣΑ, ιδιαίτερα με τον Γουίλερ]

[έτσι είναι, άμα δεν τελειώνεις τις φάσεις, θα το πληρώσεις - Αδικαιολόγητο το γκολ που φάγαμε].

ΠΑΦΟΣ fc 1-1 ΑΠΟΕΛ, 2η π.ο.

85' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μέσα οι Nsue και Nuhiu / έξω οι Σιέλης και Sahar.

90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+2' μακρινό σουτ από το Βαλακάρι... μεγάλη απόκρουση του ΟΥΖΟΧΟ και γλυτώνουμε από την ήττα.

[Αν ήταν ο Σίλβα, όλα θα είχαν τελειώσει].

90+3' Τέλος του αγώνα.

Το ΑΠΟΕΛ χάνει ένα δικό του παιγνίδι, μια δική του νίκη.