LIVE: Ομόνοια 0-1 ΑΠΟΕΛ [agg.1-2] «Τους χόρεψε... ΣΑΜΠΑ-λα - Πανηγυρική πρόκριση»

«ΑΠΟΕΛ: Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου coca cola.

- Την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Κύπρου Coca Cola εξασφάλισε απόψε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Ομόνοια. Η ομάδα μας προκρίθηκε πανηγυρικά στους τέσσερις της διοργάνωσης, καθώς μετά την ισοπαλία με 1-1 στον πρώτο αγώνα στο ΓΣΠ, κέρδισε στον επαναληπτικό με 0-1, με γκολ του ΣΑΜΠΑλα.

- Οι γαλαζοκίτρινοι του Σάββα Πουρσαϊτίδη έδειξαν από το 1ο λεπτό τις προθέσεις τους και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο. Κατέκτησαν τη νίκη με γκολ του Σαμπάλα στο 80' και πήραν την πρόκριση στους τέσσερις του κυπέλλου Κύπρου, με τα τελευταία 10 λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα».

LIVE FEED:

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Primetel

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: apoelgroup twitter team

SPONSORED: Parimatch

ΟΜΟΝΟΙΑ [Χένινγκ Μπεργκ]:

Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Κίκο, Παναγιώτου, Γκόμες, Τζιωνής, Μποτεάκ, Παπουλής, Ντούρις.

Στον πάγκο: Παναγή, Σεχού, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Τσέποβιτς, Λοΐζου, Ασάντε.

ΑΠΟΕΛ [Σάββας Πουρσαϊτίδης:

UZOHO

NSUE - SILVA - VINICIUS - ZABALA

ANUAR - DE VINCENTI (c)

NDOGKALA - ZAHID - KLONARIDIS

JOE GARNER

00' Ο ομονοιάτης διαιτητής, Τιμόθεος Χριστοφή, σφυρίζει την έναρξη της συνάντησης.

Έναρξη του αγώνα. ομόνοια 0-0 ΑΠΟΕΛ (agg.1-1)

03' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

05' Ανεβάζει στροφές το ΑΠΟΕΛ.

08' Κρατά συνεχώς την μπάλα το ΑΠΟΕΛ.

10' Γυροφέρνει την περιοχή του Φαμπιάνο.

11' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ με τον ΝΤΕΒΙ στην εκτέλεση. Ανατροπή του Γκάρνερ εντός περιοχής. Πέναλτι που δεν δίνει ο διαιτητής ενώ το βαρ, δεν παρεμβαίνει. Πέραν του κτυπήματος έγινε και χέρι. Δύο φορές το πέναλτι. Ούτε την μια ούτε την άλλη ο Τιμόθεος Χριστοφή.

12' σε θέση όφσαϊντ ο Ντογκαλά.

13' Ταχύτατη επίθεση με τον Κλωναρίδη από τα δεξιά. Γυρίζει την μπάλα στον Ζαχίντ, πέφτει με τα πόδια ο Γκαγιάς για να την σπρώξη στα δίκτυα, μπερδεύεται με τον αντίπαλο παίκτη και πέφτει ο Φαμπιάνο με διπλή προσπάθεια και την αποκρούει. Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ.

15' Ο Κλωναρίδης και πάλι από δεξιά, δίνει μπροστά για τον Ενσούε, γυρίζει την μπάλα στην περιοχή ο Εμίλιο για τον Ζαχίντ, στρώνει ο Γκάγιας και κάνει το σουτ, αποκρούει με το χέρι ο Φαμπιάνο, η μπάλα κτυπά στο προτεταμένο χέρι του Μαυρία, νέο καθαρό πέναλτι που αρνείται και πάλι ο Τιμόθεος Χριστοφή με την ένοχη σιωπή του Βασίλη Δημητρίου στο ΒΑΡ.

[Το VAR συνεχίζει το βκιολί του. 2 φάσεις μέχρι τώρα. Κλωτσιά στον Γκάρνερ και χέρι του αμυντικού της χομονοιας μέσα στην περιοχή. Δύο παραβάσεις Δύο πέναλτι. Τίποτα για το ΑΠΟΕΛ].

Αποχωρεί τραυματίας ο Ανουάρ, που έδειξε να έχει πρόβλημα από το πεντάλεπτο.

20' Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Αποχώρησε τραυματίας ο Ανουάρ. Τη θέση του παίρνει ο Λουντέμο.

24' Φάουλ για την ομόνοια σε καλή θέση, με κατάληξη το άουτ. Καταγράφεται και ως η πρώτη τελική για τους πράσινους.

25' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ. Εκτελείται, πιάνει την καρφωτή κεφαλιά ο Ενσούε που πηδά πιο ψηλά από όλους, αποκρούει ο Φαμπιάνο με τα χέρια, η μπάλα φτάνει στον Κλωναρίδη, κάνει νέο σουτ ο Βίκτωρας, σώζει πάνω στο γραμμή ο Τζώνης.

27' σέντρα σουτ του Ντονγκαλά.

28' Μέσα στη περιοχή ο Ζαχίντ που ξεφεύγει από τους αμυντικούς και από την υπερπροσπάθεια, η μπάλα βγαίνει άουτ.

31' Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ με εκτελεστή τον ΝΤΕΒΙ. Γίνεται η εκτέλεση μέσα στην περιοχή, γίνεται και η κεφαλιά από τον Σάντος, εκτός εστίας.

32' Γυριστεί σέντρα του Ενσούε μέσα στα καρέ για τον Γκάρνερ, αποκρούει ο Λούφνερ και στη συνέχεια μαζεύει ο Φαμπιάνο.

33' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, πιάνει την καρφωτή κεφαλιά ο Σάντος, αποκρούει και πάλι πάνω στην γραμμή ο Τζώνης.

[Δύο φορές πάνω στη γραμμή... το "κ0λούι".]

37' φάουλ κτυπά ο Ντε Βινσέντι από δεξιά, κάνει την κεφαλιά ο Λουντέμο, εκτός εστίας και πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

[3 φορές ο Λανγκ, ούτε μια κίτρινη? ... έχει ασυλία στις κάρτες φαίνεται τς].

40' μεγάλη φάση για την ομόνοια και μεγάλη απόκρουση του Ουζόχο στο εξ επαφής σουτ του Τζώνη. Η φάση ακυρώνεται ως όφσαϊντ.

[Όφσαϊντ ξιοφσάϊντ... μεγάλη απόκρουση ο Ουζόχο].

43' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο Ζαχίντ με πάσα στον Ντέβι, βγάζει τη σέντρα ο Τόμας, πιάνει τη καρφωτή κεφαλιά ο Ενσούε, μόλις άουτ πάνω από τα δοκάρια.

45' ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+1' τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

45+ Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

Δεν έχουμε το εύκολο γκολ - Μας λείπει το εύκολο γκολ.

46' Με αλλαγή αρχίζει το δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ.

Μέσα ο Κατσαντώνης, έξω ο Κλωναρίδης.

52' Επίθεση το ΑΠΟΕΛ. Μέσα στη περιοχή ο Γκάρνερ που στρώνει την μπάλα, μπερδεύεται με τον Ζαχίντ που προσπάθησε επίσης για το σουτ. Στο τέλος κανένας δεν μπόρεσε να σουτάρη με αποτέλεσμα να πάει στον Κατσαντώνη, να κάνει κακό κοντρόλ και να χαθεί η ευκαιρία.

54' διπλή ευκαιρία για την ομόνοια, χωρίς αποτέλεσμα.

55'

60' Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους @03vini_  . ομόνοια 0-0 ΑΠΟΕΛ [1-1] coca cola cup.

65'

69' όφσαϊντ ο Μποτεάγκ.

71' σέντρα μέσα στην περιοχή, προσπαθεί ο Γκάρνερ και κάνει το κοντρόλ, του γίνεται φάουλ και χάνεται η ευκαιρία... ο διαιτητής ούτε που ασχολήθηκε!!!!

75' η καλύτερη φάση της Ομόνοιας με τον Τζώνη να κάνει το πλάσε στο δοκάρι, με τον Ουζόχο εξουδετερωμένο και να διώχνει σε κόρνερ ο Σαμπάλα.

[Τύχη βουνό το ΑΠΟΕΛ - μακάρι να γυρίσει].

76' κλέβει την μπάλα ο Ντογκαλά και ξεχύνεται στην επίθεση με άλλους δύο συμπαίκτες στο πλαϊ του, δεν βγάζει την μπαλιά με την πρώτη αλλά με την δεύτερη ή τρίτη φορά, με αποτέλεσμα την παρεμβολή του αμυντικού της ομόνοιας και να διώξει σε κόρνερ.

[Χάθηκε ένα σίγουρο γκολ - Ότι και να πεις είναι λίγο.... σε αυτή τη φάση. Τι έχασε ο Εντογκαλά.]

[Κτυπιέται ο Γκάρνερ για τη χαμένη ευκαιρία που κλωτσά το δοκάρι από τα νεύρα του].

[Η χαμένη μπαλιά του Ντογκαλά...  ίσως και να ήταν η πιο καθοριστική φάση του αγώνα].

76' κόρνερ με τον ΝΤΕΒΙ χωρίς αποτέλεσμα.

77' νέα αλλαγή του ΑΠΟΕΛ.

Μέσα ο Μπεν Σαχάρ, έξω ο ΝΤΕΒΙ. Το σχήμα σε 4-4-2 τώρα.

80' Μένουν μόνο 10 λεπτά - ομόνοια 0-0 ΑΠΟΕΛ [1-1] coca cola cup.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

80' Σέντρα από τον Ζαχίντ, κεφαλιά ο Κατσαντώνης, παρεμβολή αντίπαλου παίκτη (Λούφνερ) με την μπάλα να καταλήγει στον ΣΑΜΠΑλα που καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι. Κάνει το μονοκόμματο σουτ και περνά την μπάλα κάτω από τον Φαμπιάνο και στα δίκτυα για το γκολ της πρόκρισης. 0-1.

[ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ - απόλυτα συγκρατημένος ο ΠΟΥΡΣΑ στην γραμμή του πάγκου].

[Και τώρα αρχίζουν οι καθυστερήσεις από τους παίκτες μας. Δυο φορές ο ΣΑΜΠΑλα και άλλη μια φορά ο Εμίλιο ΕΝσούε. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα].

ομόνοια 0-1 ΑΠΟΕΛ [1-2] coca cola cup.

85' δύο αλλαγές για τον Πουρσαϊτίδη.

Μέσα οι Σατσιάς & ArturJorge / Έξω οι Garner & Ndongala.

90' τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+2' Σουτ ο Λέζιακ με κέρδος 1 κόρνερ.

90+3' Περνά ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.