LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΝΠ, 6η Β' φάση «Βελτίωσε το ρεκόρ του με 4η συνεχόμενη νίκη»

«Μια αργοπορημένη υπερ-εμφάνιση απέναντι σε μία ομάδα που «έπαιζε» την παρουσία της ή μη στην πρώτη κατηγορία.

Ο ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Σταύρο Γαβριήλ στο 17' και είχε κορυφαίους τους νεαρούς Γαβριήλ και Κατσαντώνη, βελτίωσε το ρεκόρ του με 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ΕΝΠ μπορούσε για κάτι καλύτερο από το παιγνίδι αλλά ο ΑΠΟΕΛ δεν το επέτρεψε. Στους Παραλιμνίτες θα μπορούσε να στοιχίσει ακριβά αυτή η ήττα, να μείνουν δηλαδή εκτός πρώτης κατηγορίας».

Ε.Ν. ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Κάρλος Φερέρ):

BARNY, LUCERO, DENING, UDOJI, ΚΟΤΣΩΝΗΣ, MAISURADZE, BALAZIC, RIBEIRO, GACEVSKI, NGOO, MARKOVSKYY.

Στην σέντρα ειναι το ΑΠΟΕΛ.

00' Ο διαιτητής Μάριος Χριστοφόρου σφυρίζει την έναρξη της συνάντησης.

01' Πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι που βγάζει σε θέση βολής τον Μπεν Σαχάρ, κάνει το σουτ ο Ισραηλινός με την μπάλα να φεύγει άουτ μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

10' Δυνατό σουτ από τον Ντε Βινσέντι, μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

17' γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ

17' Βγάζει την μακρινή σέντρα ο Σίλβα, την υποδέχεται με το κεφάλι ο Μπεν Σαχάρ που την κατεβάζει για τον νεαρό Γαβριήλ, κάνει το δυνατό αριστερό σουτ ο νεαρός από το ύψος της μεγάλης περιοχής και καρφώνει την μπάλα στο πλεκτό της Ένωσης.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΝΠ, 6η αγ. Β' φάση.

19' πρώτη απειλή στο παιγνίδι από την ΕΝΠ με την κεφαλιά να πηγαίνει άουτ.

20' σουτ από τον Μπεν Σαχάρ, στα χέρια του αντίπαλου κήπερ. Όφσαϊντ σφυρίζει ο διαιτητής.

21' σέντρα του Κλωναρίδη από τα δεξιά, αποκρούει με τις γροθιές ο τερματοφύλακας.

23' σέντρα του Γαβριήλ από τα αριστερά για τον Σαχάρ, παρεμβαίνει ο τερματοφύλακας και αποκρούει.

24' επέλαση του Ντε Βινσέντι, κάνει το σουτ πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αποκρούει με τα ακροδάκτυλα ο τερματοφύλακας με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επιστροφή της κάνει νέα προσπάθεια ο Γαβριήλ για να αποκρούσει εύκολα ο τερματοφύλακας.

28' Νέα ευκαιρία με τον Κατσαντώνη, το σουτ του νεαρού πάει εκτός εστίας.

29' φάουλ πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής ζητά η ΕΝΠ, τίποτα λέει ο διαιτητής.

33' μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι, η μπάλα πάει πάνω από τα δοκάρια του κήπερ της ΕΝΠ.

40' σε θέση όφσαϊντ ο Γαβριήλ.

45' ένα λεπτό για τις καθυστερήσεις

45+1' κόρνερ για την ΕΝΠ, αποκρούει με τις γροθιές ο Σίλβα.

46' Αρχίζει το δεύτερο μέρος.

46' τρεις αλλαγές για την ΕΝΠ:

μέσα ο GONZALEZ / έξω ο ΦΩΤΗΣ ΚΟΤΣΩΝΗΣ

μέσα ο ΚΟΣΜΑΣ / έξω ο MARKOVSKYY

μέσα ο IREP / έξω ο LUCERO

50' μακρινό σουτ από την ΕΝΠ, μόλις που αποκρούει με τα ακροδάκτυλα ο Σίλβα σε κόρνερ.

51' κόρνερ για την ΕΝΠ.

57' νέο μακρινό σουτ από την ΕΝΠ, αποκρούει ο Σίλβα.

58' σέντρα του Γαβριήλ από τα αριστερά, διώχνει σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

63' σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά, κάνει το σουτ ο Κατσαντώνης, κτυπά σε αντίπαλο αμυνόμενο και απομακρύνεται.

64' κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη του ΑΠΟΕΛ.

65' Μεγάλη απόκρουση του Κατσέφσκι. Σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά για τον Σαχάρ, κάνει το δυνατό μονοκόμματο σουτ / πλασέ ο Μπεν για να αποκρούσει ο κήπερ της ΕΝΠ.

65' νέο σουτ από τον Γαβριήλ, η μπάλα μόλις έξω, πέρασε σύριζα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

66' σουτ από την ΕΝΠ, ασταθή απόκρουση του Σίλβα, διώχνει η άμυνα μας.

67' Διπλή αλλαγή του ΑΠΟΕΛ:

μέσα ο 16χρονος νεαρός ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΒΡΟΝΤΗΣ / έξω ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ

μέσα ο NUHIU / έξω ο KLONARIDIS

[Σε ηλικία 16 ετών και 154 ημερών έκανε σήμερα επίσημο ντεμπούτο, ο Στέλιος Βροντής].

69' Σουτ του Ντένι της ΕΝΠ, η μπάλα στο δοκάρι του Σίλβα. Νικήθηκε εδώ ο Σίλβα που είχε σύμμαχο το δοκάρι.

70' νέα σέντρα της ΕΝΠ, νέο διώξιμο με τις γροθιές ο Σίλβα.

70' Νέο σουτ η ΕΝΠ, εύκολα μαζεύει ο Σίλβα.

73' Αλλαγή για την ΕΝΠ.

μέσα ο BELLONE / έξω ο UDOJI

80' διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ:

μέσα ο NDONGALA / έξω ο BEN SAHAR

μέσα ο GHAYAS ZAHID / έξω ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ

89' τελευταία αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ:

μέσα ο ZABALA / έξω ο DE VINCENTI

90' νέο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ από το σουτ του Ζαχίντ.

Δοκάρια: ΑΠΟΕΛ 2-1 ΕΝΠ.

90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

90+2' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ