LIVE: Νέα Σαλαμίνα 1-2 ΑΠΟΕΛ, 5η αγ. Β΄φάση «Με Μπεν ΣΑΧΑΡ το διπλό στις καθυστερήσεις»

«Σαλαμίνα 1-2 ΑΠΟΕΛ: Τρίτη συνεχόμενη νίκη με διπλό στις καθυστερήσεις.

Το ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη στην 5η αγωνιστική της Β' φάσης για τον Β' όμιλο επικρατώντας 1-2 της Νέας Σαλαμίνας στο Στάδιο "Ν.Παπάς γκρουπ Αμμόχωστος Επιστροφή".

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε με το δεξί στο παιγνίδι με τον Γκάρνερ να ανοίγει νωρίς - νωρίς το σκορ, μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 73' με τον Βάγκνερ.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Σαχάρ στις καθυστερήσεις του αγώνα 90+4' με καρφωτή κεφαλιά».

LIVE FEED

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Cytavision

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Apoelgroup Tweeter team

ΧΟΡΗΓΟΣ: ACS Courier.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΠΟΕΛ

4:30μμ Στάδιο N. PAPAS GROUP - ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ"

4:45μμ Λιγότερο από 15 λεπτά απομένουν για την έναρξη του σημερινού αγώνα.

DIEUMERCI   NDONGALA

Το καθιερωμένο ζέσταμα για τις δυο ομάδες.

Επιστροφή του Πούρσα στο γήπεδο της Ν.Σαλαμίνας, για πρώτη φορά ως αντίπαλος των ερυθρολεύκων, αφού διετέλεσε προπονητής τους για 3 χρόνια.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

00' Ο διαιτητής Γιώργος Νικολάου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

01' Στην σέντρα ήταν το ΑΠΟΕΛ.

03' Κατοχή και καλή κυκολοφορία της μπάλας από το ΑΠΟΕΛ.

04' Πρώτη καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ, να κάνει το σουτ, μόλις άουτ η μπάλα.

Αρχηγός της Νέας Σαλαμίνας είναι ο Κύπρος Χριστοφόρου, πρώην ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ.

Αρχηγός σήμερα για το ΑΠΟΕΛ ο Γκάγιας Ζαχίντ.

05' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

05' Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ με τον μόνιμο σκόρερ του, τον Τζόε Γκάρνερ, με συρτό μονοκόματο σουτ από την ασίστ του Εντογκαλά. Η φάση ξεκίνησε από την κάθετη μπαλιά του Ενσούε.

Νέα Σαλαμίνα 0-1 ΑΠΟΕΛ

11' κίτρινη κάρτα στον Λουντέμο για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βάγκνερ.

[Άρχισε τα τερτίπια του πάλε ο Γ.Νικολάου. Ίδιο φάουλ όπως του Λουντέμο, αυτή τη φορά πάνω στον Ντονγκαλά από παίκτη της Σαλαμίνας... χωρίς κίτρινη κάρτα].

23' πρώτη απειλή από την Σαλαμίνα και την κεφαλιά του Βάγκνερ, μόλις άουτ η μπάλα.

25' νέα απειλή από την Σαλαμίνα με το σουτ του Μουστιβάρ να πηγαίνει άουτ.

[φωνάζουν οι Σαλαμινέοι για παράβαση εντός περιοχής στη προηγούμενη φάση].

26' μετά το γκολ που πέτυχε, το ΑΠΟΕΛ έριξε ρυθμούς και η Σαλαμίνα κέρδισε μέτρα και κατοχή στο παιγνίδι.

27' μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο Ντονγκαλά, μπερδεύεται και δεν πετυχαίνει το γκολ.

[ελπίζω να μην στοιχίσει].

31' πρώτο κόρνερ στο παιγνίδι με την Σαλαμίνα να το κερδίζει.

Τα τελευταία 10 με 15 λεπτά, μας έκλεισε στα καρέ μας η Σαλαμίνα και απλά διώχνουμε την μπάλα.

Οργίζεται στον πάγκο ο Πούρσα για την νωχελικότητα των παικτών του.

Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Αποχωρεί τραυματίας ο Ενσούε και στη θέση του μπαίνει ο Χρίστος Σιέλης.

39' μέσα ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΙΕΛΗΣ έξω EMILIO NSUE LOPEZ

43' Ευκαιρία για την Σαλαμίνα, γίνεται το σουτ, πάνω από την εστία του Ουζόχο.

43 Στην αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής, μόλις άουτ, Άγαλμα ο κήπερ των ερυθρολεύκων.

44' κίτρινη κάρτα στον SONI MUSTIVAR

45' ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45' πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

45+1' Τέλος Α' ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

Στην σέντρα η Σαλαμίνα.

46' Αλλαγή η Σαλαμίνα:

μέσα ΘΩΜΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έξω ΘΕΟΔΟΣΗΣ ΣΙΑΘΑΣ

46' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ:

μέσα DORIAN GEORGE V. KLONARIDIS έξω ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ

47' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ λίγο έξω από τα αντίπαλα καρέ..

Εκτελείται από τον Ζαχίντ, πιάνει την κεφαλιά ο Βινίσιους, αποκρούει ο τερματοφύλακας.

55' κίτρινη στον PAVEL CMOVS

57' αντεπίθεση ΑΠΟΕΛ με τον Ανουάρ, πασάρει στον Ζαχίντ κι αυτός στον Ντογκαλά. Σε θέση βολής ο Ντιντιέ κάνει το αδύναμο πλασέ, αποκρούει εύκολα ο τερματοφύλακας.

58' κίτρινη στον ALOIS MAXENCE CONFAIS

61' νέα επίθεση με τον Εντογκαλά, κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, κόντρα και κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

Κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

62' Διπλή αλλαγή για Σαλαμίνα:

μέσα ΙΑΣΩΝΑΣ ΠΙΚΗ έξω SONI MUSTIVAR

μέσα VINCENT CREHIN έξω BRENO LORRAN DA SILVA TALVARES

64' Πάσα του Ζαχίντ στον Σαμπάλα, κάνει το παράλληλο σουτ με κέρδος ένα κόρνερ.

66' κόρνερ για τη Σαλαμίνα

73' ισοφαρίζει η Σαλαμίνα με τον αρχισκόρερ της, τον Βάγκνερ.

[οι αμυντικοί μας μάρκαραν με τα μάτια, ενώ ο Ουζόχο δεν είχε καθαρό οπτικό πεδίο].

Το γκολ ελέγχεται από το ΒΑΡ για 2 περιπτώσεις, πιθανό χέρι του Σάντος και αν ήταν σε θέση όφσαϊντ.

Έγκυρο τελικά. Το γκολ μετρά κανονικά.

75' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

μέσα TOMAS DE VINCENTI έξω MARIUS LUNDEMO

81' κίτρινη στον TOMAS DE VINCENTI

[ακόμα δεν πρόλαβε να μπει μέσα ο αθεόφοβος].

86' Σέντρα και κεφαλιά για την Σαλαμίνα. Η μπάλα μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ουζό.

87' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

μέσα BEN SAHAR έξω DIEUMERCI NDONGALA

89' φάουλ για τη Σαλαμίνα λίγο έξω από τα καρέ μας.

89' Σέντρα και κεφαλιά του Βάγκνερ, με υπερένταση αποκρούει ο Ουζόχο. Η φάση ήταν καθαρό οφσάϊντ που δεν σφυρίχτηκε καθώς απέκρουσε ο Ουζό.

90' Σουτ ο Πικής, μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι και άουτ. Έλεγχε την πορεία της μπάλας ο Ουζό,

90' πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+4' Γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ

90+4' Πάσα του Ανουάρ στον Ζαχίντ. Ο Γκάγιας πασάρει δεξιά στον Κλωναρίδη. Βγάζει τη σέντρα ο Βίκτωρας πιάνει την καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή ο Μπεν Σαχάρ και καρφώνει την μπάλα στο πλεκτό του Βεσελόφσκι και 1-2.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-2 ΑΠΟΕΛ.

[Παίζει κανένα VAR  ρεε Γ.Νικολάου? επειδή σκοράραμε?]

Φωνές και βρισιές από τους Σαλαμινέους στην κερκίδα κατά του Πουρσαϊτίδη... γιατί να βάλει μέσα δεύτερον επιθετικό και να διεκδικήσει την νίκη. Εϊμαι σίγουρος οτι θα τους απαντήσει κατάλληλα ο Σάββας αργότερα στη διάσκεψη.

90+5' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-2 ΑΠΟΕΛ (5' JOSEPH GARNER, 73' TOMAS WAGNER, 90' BEN SAHAR).