LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-3 ΑΝΟΡΘΩΣΗ [1-4 συν.] «Πικρία για τον αποκλεισμό»

«Ήττα και στον επαναληπτικό - “ναυάγιο” ΑΠΟΕΛ - χάθηκε το Κύπελλο... το ίδιο κι η Ευρώπη!

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, από την φιλοξενούμενη Ανόρθωση, για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Κύπρου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν εύκολα από την προσφυγική ομάδα της Ανόρθωσης με 1-3 [1-4 στο συνολικό σκορ] και σε συνδυασμό με τη δεύτερη τους ήττα από την Κυρία, αποκλείστηκαν από τον τελικό της διοργάνωσης, και από την Ευρώπη. Ο Χούσμπαουερ το 0-1, ο Γκάρνερ ισοφάρισε προσωρινά με πέναλτι σε 1-1, για να αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Κορρέα και με δυο κεφαλιές (κουτουλιές) χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.

Ο πάλε ποτέ πρεσβευτής του Κυπριακού ποδοσφαίρου μένει εκτός Ευρώπης για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια».

LIVE FEED:

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Cablenet

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: apoelgroup twitter feed

18:50' Σε λίγο η αρχική ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ, στην σημερινή αναμέτρηση με την Ανόρθωση. ΑΠΟΕΛ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ [0-1 agg.] Coca Cola Cup

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσμπάγια):

Λόρια, Αρτυματάς Κ., Κορέια, Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς, Βργκοτς, Κβιλιτάλια, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Κορέα.

19:50' Για μίαν από τις δυο ομάδες... αύριο αρχίζουν τα μπάνια. ΑΠΟΕΛ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ Coca Cola Cup

19:55' Πλησιάζουμε στην ώρα έναρξης του αγώνα

Έναρξη του αγώνα.

Διαιτητής ο Πορτογάλος PINHEIRO.

ΠΑΜΕ ΑΠΟΕΛΛΑΡΑ. Καλή επιτυχία στην ομάδα μας!

2' κίτρινη κάρτα στον ANDERSON CORREIA DE BARROS της Ανόρθωσης

5' Επίθεση του του ΑΠΟΕΛ με σέντρα του Ανουάρ από τα δεξιά, πέφτουν κορμιά μέσα στην περιοχή με τους Γκάρνερ και Ντογκάλα να πέφτουνε στο έδαφος από σπρωξίματα. Καμία παράβαση λέει ο διαιτητής.

11' Σέντρα του Ενσούε από δεξιά, κάνει την προβολή και το αδύναμο σουτ ο Γκάρνερ, αποκρούει ο Λόρια.

15' νέα σέντρα ο Ενσούε και πάλι από δεξιά, αποκρούει εύκολα ο Λόρια.

16' Νέα σέντρα ο Εντογνκαλά... άστοχη

[Ζούμε κι αναπνέουμε για μια σέντρα της προκοπής]

20' Όλο λάθη ο Κλωναρίδης [20 λεπτά παιγνίδι - 4 λάθη ο Κλωναρίδης].

23' κίτρινη στον ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΑΡΤΥΜΑΤΑΣ της Ανόρθωσης.

25' χάνει την μπάλα ο ΕΝσούε κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ της αντίπαλης περιοχής και βγαίνει η κόντρα αντεπίθεση....

26' Φεύγει στην αντεπίθεση η Ανόρθωση με 5 παίκτες, ο Χουσμπάουερ φεύγει με την μπάλα στα πόδια από το κέντρο του γηπέδου, διανύει όλη την απόσταση χωρίς κανείς να τον σταματήσει, μπαίνει στην περιοχή, κάνει το πλασέ και γκολ για την Ανόρθωση, 0-1. Δεν αντέδρασε η άμυνα μας, ούτε καν ο Ουζόχο.

[Έχουμε τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος .. Άχρηστοι ΑΧΡΗΣΤΟΙ]

29' επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ, κάνει και το συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης επανορθωτικής, πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ ο Λόρια.

29' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

[Ούτε ο ίδιος ο Κλωναρίδης δεν ξέρει τη έκανε στην προηγούμενη φάση]

32' σέντρα του Σαμπάλα από αριστερά, βάζει την προβολή ο Κλωναρίδης, η μπάλα πάει ψηλά και εκτός εστίας.

[Δεύτερο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ. Χαμένο κι αυτό]

34' Ο Σαχίντ δίνει πάσα στον Σαμπάλα, ο Αργεντινός βγάζει την σέντρα την οποία αποκρούει καθαρά με το χέρι ο αντίπαλος Αμπαρτζούνιαν και πέναλτι.

37' Εκτελεί το πέναλτι ο Τζο Γκάρνερ -γκολλλλλλλλλλλλλλλλ- και ισοφαρίζει σε 1-1.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ [1-2].

38' Μακρινό [αδύναμο] σουτ του Ντε Βισνέντι, αποκρούει εύκολα ο Λόρια.

[Ο ΑΠΟΕΛ του Πουρσαϊτίδη (ως παίκτης) ΝΑΙ μπορούσε για την ανατροπή. Όχι ο σημερινός ΑΠΟΕΛ.]

43' ["Θαυμάσια" σέντρα του Σαμπάλα, για τα παναήρκα]

45' δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+2' κίτρινη στον TOMAS SEBASTIAN DE VINCENTI

45+3' φάουλ κερδίζει η Ανόρθωση στη μέση της επανορθωτικής του ΑΠΟΕΛ. Εκτελείται από τον Καλτσάς, πιάνει την κεφαλιά ανενόχλητος ο Παύλο Κορρέα ανάμεσα από 4 αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ και πετυχαίνει το 1-2. Άλλο ένα "ξεπούλημα" της μπάλας από την άμυνα μας και πάλι σε αδράνεια ο Ουζόχο που πέφτει μεν αλλά.... λες και δεν θέλει να αποκρούσει.

ΑΠΟΕΛ 1-2 ΑΝΟΡΘΩΣΗ [1-3].

[Θαυμάστε τερματοφύλακα που έχουμε . 2 τελικές στον στόχο και δέχθηκε 2 τέρματα]

[Δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Κωστάκη Αρτυματά που πάει τελικό . ΑΠΟΕΛ 1-2 ΑΝΟΡΘΩΣΗ [1-3 agg.] Coca Cola Cup]

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

46' με αλλαγή αρχίζει το ΑΠΟΕΛ το β' μέρος. Μέσα ο BEN SAHAR / έξω ο DORIAN GEORGE V. KLONARIDIS.

47' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

47' διπλό σουτ από την Ανόρθωση, η μπάλα μόλις άουτ.

54' μακρινό σουτ του Βινίσιους, μπλοκάρει ο Λόρια.

55' αλλαγή η Ανόρθωση, μέσα ο Ισραηλινός DAVID DOR MICHA / έξω ο HOVHANNES HAMBARDZUMYAN.

55' Κόρνερ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ που πάει κι αυτό ανεκμετάλλευτο

56' νέα ανατροπή του Ενσούε μέσα στην περιοχή, παράβαση για πέναλτι που δεν δίνεται από τον Πορτογάλο διαιτητή, που δικαιώνεται από την επαναληπτική προβολή.

59' Άλλο ένα κόρνερ με κακή εκτέλεση για το ΑΠΟΕΛ.

60' σέντρα ο Ανουάρ, κεφαλιά ο Γκάρνερ και εκτός εστίας, πάνω από τα δοκάρια του Λόρια. Φωνάζει για κόρνερ ο Γκάρνερ, τίποτα λέει ο διαιτητής.

63' Μόλις πέρασε άλλο ένα κόρνερ.... άσκοπο {στην Αναγέννηση Νικηταρίου κάνουν καλύτερες εκτελέσεις).

64' αλλαγή η Ανόρθωση, μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ γΡΙΣΤΟΦΗ / έξω ο GIORGI KVILITAIA.

[Μας "εξευτελίζει" κι άλλο ο Κκετσμπάγια, βάζει μέσα Γριστοφή].

65' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίτ. Εκτελείται, αποκρούει με τις γροθιές ο Λόρια.

69' αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA.

[αυτή η αλλαγή έπρεπε να είχε γίνει από το ημίχρονο].

[Γίναμε μάγκες και παικτάραδες, πετύχαμε γκολάρες... στο γκρουπ της διαβάθμισης και νομίσαμε πως θα κατακτήσουμε το κύπελλο #ΤρομάραΜας!].

69' Ξανά το κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

73' κίτρινη κάρτα στον BEN SAHAR .

74' κόρνερ κερδίζει η Ανόρθωση.

75' γκολ για την Ανόρθωση από την κεφαλιά του Κορρέα στο πρώτο δοκάρι, μετά την εκτέλεση κόρνερ. Μόνος ανενόχλητος πετυχαίνει το 1-3.

75' αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ATDHE NUHIU / έξω ο JOSEPH ALAN GARNER!!!!! (σόρρυ Σάββα, δεν βγάζεις έξω τον Γκάρνερ, αλλά παίζεις με 3 επιθετικούς0.

[απίστευτο αποτέλεσμα... ούτε στημένος να ήταν ο αγώνας].

[τι να πεις για τον Ουζόχο... ότι κι αν πεις είναι λίγο].

77' κίτρινη στον GIORGI LORIA.

[Ο τερματοφύλακας μας είναι ο μεγάλος "πρωταγωνιστής" της σημερινής αναμέτρησης. Να τον χαιρόμαστε  @taras7777  @apoelfcofficial ].

80' διπλή αλλαγή η Ανόρθωση:

- μέσα ο RENATO JOAO INACIO MARGACA / έξω ο ANDERSON CORREIA DE BARROS.

- μέσα ο ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΛΕΑΣ / έξω ο JOSEF HUSBAUER.

81' κίτρινη κάρτα στον GHAYAS ZAHID.

82' τελευταία αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο MARIUS LUNDEMO / έξω ο ANUAR MOHAMED TUHAMI.

84' φάουλ εκτελεί ο Ζαχίτ, κεφαλιά από τον Ενσούε, μόλις έξω. Κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της για να τη σπρώξει στα δίκτυα.

90' δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+2' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.