LIVE: ΕΡΜΗΣ 2-0 ΑΠΟΕΛ, 7η - Β' φάση «Να παραμένουμε συμπαγείς και να είμαστε ενωμένοι για το κύπελλο»

«Πρώτη ήττα του ΑΠΟΕΛ μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Η απώλεια του ΑΠΟΕΛ στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή" από τον Ερμή ήταν η αφορμή να… επανέλθουν τα αρνητικά ρεκόρ των "γαλαζοκιτρίνων".

Την ήττα με 2-0 από τον Ερμή γνώρισε στη Λάρνακα ο ΑΠΟΕΛ, σε παιχνίδι για την έβδομη  αγωνιστική του ομίλου της διαβάθμισης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν για δεύτερο συνεχόμενο ματς μετά την ήττα από την Ανόρθωση στο κύπελλο. Σκόρερ χρίστηκαν οι Δημητρίου στο (11’) με την συνεισφορά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και Καϊσερλίδης με πέναλτι φάντασμα του Λούκα Φανιέρου Σωτηρίου στο (90+1’)».

LIVE feed:

Τηλεοπτική μετάδοση: Cablenet

Περιγραφή: Apoelgroup twitter team

ΕΡΜΗΣ:

Δημήτρης Δασκαλάκης προπονητής.

Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Ρουσιάς, Ντίας, Φόλπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Γκάταριτς, Κυριακίδης, Σιντιμπέ

ΜΠΕΝ ΣΑΧΑΡ

16:46 Λιγότερο από 15 λεπτά απομένουν για την έναρξη του αγώνα ΕΡΜΗΣ - ΑΠΟΕΛ, στο στάδιο Αμμόχωστος-Επιστροφή.

16:48 Ευκαιρίες σε 16χρονους δίνει ο Σάββας Πουρσαϊτίδης με τον Βρόντη στην ενδεκάδα και τον Γεωργίου στον πάγκο.

16:52 Άλλος ένας ΑΠΟΕΛΙΣΤΑΣ βρίσκεται στον πάγκο του Ερμή. Μετά τον Μαρίνο Σατσιά (και αρκετοί άλλοι) νέος προπονητής ο Δημήτρης Δασκαλάκης.

16:56 Στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες.

16:57 Στον αγωνιστικό χώρο το διαιτητικό τρίο.

16:58 Αρχηγός του ΑΠΟΕΛ, ο Τόμας Ντε Βινσέντι.

17:00 Έναρξη της σημερινής αναμέτρησης.

Στην σέντρα είναι η ομάδα του ΕΡΜΗ.

Διαιτητής της συνάντησης ο Λούκας (Φανιέρος) Σωτηρίου και στο ΒΑΡ ο Βασίλης Δημητρίου (από την Αραδίππου).

03' πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Σταύρο Γαβριήλ από την αριστερή πλευρά. Βγάζει την σέντρα για τον Μπεν Σαχάρ, σε θέση όφσαϊντ όμως ο Ισραηλινός.

05' πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

08' μακρινή σέντρα για τον Βρόντη, εντός περιοχής ο Στέλιος μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα του Ερμή, πιο γρήγορος ο τερματοφύλακας, αποκρούει την μπάλα προτού σκοράρει ο νεαρός.

[καμία υπόνοια για όφσαϊντ, ο μικρός καλυπτόταν μια χαρά].

11' γκολ για τον Ερμή.

Ήταν η σέντρα του Δημητρίου από αριστερά, αποκρούει με κεφαλιά ο Σιέλης, χάνει την μπάλα ο Κατσαντώνης, την κερδίζει ξανά ο Δημητρίου, νέα σέντρα σουτ από τον παίκτη του Ερμή, δεν παρεμβαίνει στην πορεία της ο Ντίαζ, την "αφήνει" να περάσει κάτω από τα πόδια του ο Ζόρζε, ο Σίλβα δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να αποκρούσει την μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίκτυα της ομάδας μας.

[Αυτοί οι ποδοσφαιριστές δεν πρέπει να φορούν τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ. Ντροπή τους, αυτό μόνο για την ώρα].

ΕΡΜΗΣ 1-0 ΑΠΟΕΛ.

12' δεύτερο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

17' Νέα σέντρα του ΑΠΟΕΛ από αριστερά με τον Σταύρο Δημητρίου, σε θέση βολής ο Μπεν Σαχάρ, δοκιμάζει το σουτ... και πιάνει αέρα με αποτέλεσμα να μην μπει το γκολ.

[Αν δεν είναι αυτά σκοπιμότητες.... τότε τι είναι? κι ο ΝΝ - ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ]

Τι βλέπουνε τα μάτια μας ...

Disguised face

Τι έχασε ο Ισραηλινός . Απίστευτα χαμένη ευκαιρία

19' Ο Αποστολάκης δίνει πάσα στον Σαχάρ, ο Ισραηλινός δοκιμάζει την πιο άκυρη σέντρα, στα χέρια του αντίπαλου κήπερ αντί σε συμπαίκτη του στο ύψος της περιοχής του πέναλτι.

21' Σέντρα του Κατσαντώνη από δεξιά, τρέχει στην πορεία της ο Σταύρος Γαβριήλ που ανατρέπεται από πίσω εντός περιοχής. Πέναλτι που δεν δίνεται, ούτε καν παρεμβολή του ΒΑΡ δεν είχαμε.

[αύριο θα βγει ο εκπρόσωπος της εταιρείας να μας πει και πάλι ότι η διαιτησία μοίρασε το καρπούζι στη μέση. Αυτό δεν κάνανε και με την Ανόρθωση? Που η ομάδα ίσως και να άξιζε 4 πέναλτι!!]

24' κίτρινη κάρτα στον DIAS του ΑΠΟΕΛ. Η πρώτη στο πρωτάθλημα (έχει και μια στο κύπελλο).

25' κίτρινη κάρτα στον NIKOLA GATARIC του Ερμή

26'  lucky escape: Ο Σίλβα πασάρει στον Σιέλη και νεαρός Χρίστος σε αντίπαλο παίκτη (κατά λάθος???) που κάνει μεμιάς το σουτ επιχειρώντας να κρεμάσει τον Σίλβα που ήταν εκτός εστίας. Τυχερά αντανακλαστικά από τον τερματοφύλακα μας που αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ.

[Απίστευτα αυτά που συμβαίνουν από τους ποδοσφαιριστές μας... δεν τα βλέπει αυτά ο Σάββας? Αρνούμαι να δεχθώ ότι ο Σάββας συναινεί σε αυτά που συμβαίνουν στον αγωνιστικό χώρο από τους παίκτες μας].

26' κόρνερ για τον Ερμή.

26' κίτρινη κάρτα στον LANCINET SIDIBE του Ερμή.

30' κίτρινη κάρτα στον ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ του ΑΠΟΕΛ. Η πρώτη με τον ΑΠΟΕΛ.

31' Απειλή ξανά ο Ερμής με κεφαλιά που πάει εκτός εστίας.

[2 κίτρινες έχουμε και για ποδοσφαιριστές του Ερμή. Τέσσερις συνολικά μέχρι τώρα στο παιγνίδι].

37' νέα αυτοκτονία από τον τερματοφύλακα Σίλβα που χάνει την μπάλα από την πίεση αντίπαλου παίκτη, τρέχει η άμυνα μας για να σώσει την κατάσταση, χωρίς επιτυχία αφού ο Ρουσιάς ξεφεύγει από τους 2 αμυντικούς, Ζόρζε και Αποστολάκη, επιχειρεί το διαγώνιο σουτ, παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας ο Ζόρζε και την διώχνει σε κόρνερ.

37' κόρνερ ο Ερμής.

39' βαθιά μπαλιά του Βρόντη για τον Σαχάρ, μόνος ελεύθερος κι ωραίος ο Μπεν Σαχάρ απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα... το πως κατάφερε να ΜΗΝ σκοράρει... μόνο ο ίδιος ξέρει.

[συνεχίζεται η παρωδία ποδοσφαίρου από το ΑΠΟΕΛ]

[ οι κάμερες μας έδειξα τον Φανιέρο στα μπόξες να γελά με ικανοποίηση, ότι κι αν αυτό σημαίνει].

39' κτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Γαβριήλ που δεν "βλέπει" ο διαιτητής.

[Είμαστε για γέλια και για κλάματα. Τι είναι αυτό που έχασε και πάλι ο Μπεν Σαχάρ? Πότε θα σκοράρει αυτός ο ποδοσφαιριστής? Σχεδόν προ κενής εστίας και δεν τα κατάφερε. Πως βγήκε 1ος σκόρερ στο Ισραήλ είναι να απορείς].

43' κόρνερ για τον Ερμή, αποκρούει η άμυνα μας μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής που βρίσκεται ο Γουίλερ. Ο Νεαρός αντί να διώξει κάνει νέα κεφαλιά... κατά της εστίας μας, πλεονέκτημα για παίκτη του Ερμή που κάνει την κεφαλιά, νέα προβολή του Ζόρζε με την μπάλα να περνά σύριζα από το κάθετο δοκάρι και εκτός εστίας σε κόρνερ.

[ΝΤΡΟΠΗ σας κύριε Μανιταρά για αυτά που συμβαίνουν στον αγωνιστικό χώρο].

[Ο Γουίλερ παίζει για τον Ερμή ή για το ΑΠΟΕΛ. Τι εν τούτα τα μασκαραλλίκκια???? Αντί να διώξει την μπάλα εκτός περιοχής, κάνει "ΣΕΝΤΡΑ" με το κεφάλι μέσα στην περιοχής μας!].

43' κόρνερ για τον Ερμή

45' τέλος του πρώτου ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις.

[Λάθη επί λαθών από αρκετούς παίκτες σήμερα. Ούτε καν για τρίτος δεν κάνει ο Σίλβα (πόσο μάλλον δεύτερος)].

Με 2 αλλαγές αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο για το ΑΠΟΕΛ... Μπορούσες και για 5 Σάββα.

46' μέσα ο MARIUS LUNDEMO / έξω ο CARLOS EDUARDO OLIVEIRA DIAS

46' μέσα ο DORIAN GEORGE V. KLONARIDIS / έξω ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ

46' Στην σέντρα ήταν το ΑΠΟΕΛ.

48' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

[Η Τελευταία νίκη επί του Ερμή, στην έδρα του, ήταν στις 16 Σεμπτεβρίου 2018, με προπονητή την Μπαλταζάρ και σκόρερ τον Νούνο Μοράϊς. (ΕΡΜΗΣ0-1 ΑΠΟΕΛ)].

52' αλλαγή το ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο ATDHE NUHIU / έξω ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ.

Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ και τον Σταύρο Γαβριήλ που αποχωρεί τραυματίας.

57' σέντρα του Γουίλερ από τα αριστερά, ανεβαίνει ο Νουχίου για την κεφαλιά... στάνταρ επιθετικό φάουλ. Πόσο προβλέψιμος πια ο Κοσσοβάρος.

57' αλλαγή ο Ερμής: Μέσα ο SAANTO AMPNTEL SALAM FOUFLIAS / έξω ο NIKOLA GATARIC.

58' Σέντρα του Αποστολάκη από δεξιά, ο Κλωναρίδης κατεβάζει και κάνει το σουτ, κάπου κοντράρει και καταλήγει στον Βρόντη που κάνει νέα σέντρα χωρίς ουσιαστική συνέχεια.

59' συρτή σέντρα του Μπεν Σαχάρ για τον Νουχίου, ο Κοσσοβάρος δοκιμάζει το σουτ κάτω από πίεση αντιπάλου... έξω η μπάλα.

59' Σουτ από τον Ερμή, μαζεύει εύκολα ο Σίλβα.

60' Σουτ του Μπεν Σαχάρ, μέσα από την  περιοχή, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα και έξω.

63' προσπάθεια για τον Ερμή, αποκρούει ο Αποστολάκης και την γυρίζει στον Σίλβα.

64' σέντρα του Αποστολάκη, βγαίνει και αποκρούει ο τερματοφύλακας.

64' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

65' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο GHAYAS ZAHID / έξω ο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΒΡΟΝΤΗΣ

66' σέντρα ο Λουντέμο, σε θέση όφσαϊντ παίκτης του ΑΠΟΕΛ.

67' νέα σέντρα ο Αποστολάκης, αποκρούει σε κόρνερ η άμυνα του Ερμή.

68' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

69' σέντρα ο Γουίλερ, η κεφαλιά του Σαχάρ εκτός εστίας.

70' Διπλή αλλαγή για Ερμή.

70' μέσα ο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗ / έξω ο KRESIMIR KOVASEVIC

70' μέσα ο MARCIO ANDRE MEIRA FERNADES / έξω ο ZDENEK FOLPRECHT

73' νέα σέντρα ο Γουίλερ, πιάνει την κεφαλιά ο Νουχίου, αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

74' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ

75' κάθετη σέντρα του Ζαχίτ, κάνει το μονοκόμματο σου ο Κλωναρίδης, εκτός εστίας και χάνεται μια μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ.

75' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο FACUNDO GABRIEL ZABALA DIAZ / έξω ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΟΥΗΛΕΡ

78' Κίτρινη κάρτα στον ΠΑΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ του Ερμή.

[Η μια χαμένη ευκαιρία διαδέχεται την άλλη. Τελικά... Θέλουμε να σκοράρουμε ή όχι. Δεν κατάλαβα!].

79' νέα σέντρα του ΑΠΟΕΛ στην περιοχή του Ερμή, κάνει την κεφαλιά ο Νούχιου, διώχνει με τις γροθιές ο τερματοφύλακας.

79' διπλή αλλαγή ο Ερμής:

79' μέσα ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ / έξω ο ΟΝΗΣΙΦΟΡΟΣ ΡΟΥΣΙΑΣ

79' μέσα ο ΙΑΚΩΒΟΣ ΚΑΙΣΕΡΛΙΔΗΣ / έξω ο ΠΑΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ

80' σέντρα του Μπεν Σαχάρ για τον Ζαχίντ, ο Γκαγιάς είναι στο έδαφος από κτύπημα αντιπάλου από πίσω. Πέναλτι που δεν δίνεται από τον Λουκά Φανιέρου Σωτηρίου. Ούτε καν το ΒΑΡ δεν παρεμβαίνει.

[νέα χαζογέλια του Φανιέρου στην κάμερα της Cablenet].

["Παίζει" κι ο διαιτητής με τον Ερμή].

[Ανατροπή εντός περιοχής στον Ζαχίντ. Χωρίς πέναλτι. Πάλι "μοίρασε" το καρπούζι στη μέση... η διαιτησία, ε!].

89' πέναλτι φάντασμα υπέρ του Ερμή δίνει ο Λούκας Φανιέρου Σωτηρίου. Δεν υπήρχε παράβαση στην απόκρουση του Σίλβα, έπρεπε όμως να βρεθεί κάτι για να σφυρικτή η "παράβαση" για να δοθεί πέναλτι.

90' πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90' Κίτρινη κάρτα στον ΙΩΑΝΝΗΣ ΦΙΡΙΝΙΔΗΣ του Ερμή

90' Κίτρινη κάρτα στον ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΙΕΛΗΣ του ΑΠΟΕΛ.

90+1' γκολ υπέρ του Ερμή από το κτύπημα πέναλτι του Καϊσερλίδη.

[Στα στοιχηματικά πρακτορεία κάνουν λόγω για στημένο correct score 2-0 - Αρνούμαι να πιστέψω κάτι τέτοιο].

90+2' ΕΡΜΗΣ 2-0 ΑΠΟΕΛ

90+3' Φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ σε καλό σημείο, λίγο έξω από τα καρέ του Ερμή. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ κατευθείαν έξω.

90+5' Τέλος του αγώνα.

ΕΡΜΗΣ 2-0 ΑΠΟΕΛ.

Ντροπιαστική ήττα για το ΑΠΟΕΛ - Νίκη σωτηρίας για τον Ερμή.