LIVE: ΕΝΠ 0-1 ΑΠΟΕΛ (13η αγ. β' φάση) «Πήραν το τρίποντο»

«Ο ΑΠΟΕΛ, όπως και στο παιγνίδι της πρώτης φάσης, έφυγε από το "Τάσος Μάρκου" με το διπλό. Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με γκολ του Κατσαντώνη στο 41' της συνάντησης.

Στο δεύτερο 45λεπτο όμως και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία τους, η μία για να ισοφαρίσει ή άλλη για να αυξήσει το δείκτη του σκορ, αλλά τελικά το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους πρωτευουσιάνους να παίρνουν τελικά το τρίποντο».

NΙΚΟΛΑΣ ΚΟΥΤΣΑΚΟΣ

-Λιγότερο από 10 λεπτά για την έναρξη του αγώνα στο "Τάσος Μάρκου", ΕΝΠ - ΑΠΟΕΛ (13η, β' φάση).

Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

Ο Σκαλιώτης διαιτητής Κυριάκος Χριστοδούλου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

07' πρώτη επιθετική προσπάθεια της ΕΝΩΣΗΣ και παρ' ολίγον αυτογκόλ από τον Ουζόχο από λάθος και κακή εκτίμηση της μπάλας, στο τέλος χρειάστηκε διπλή απόκρουση. Η πρώτη από το μακρινό σουτ του αντιπάλου και η δεύτερη από το δικό του λάθος αφού του έπεσε η μπάλα με κατεύθυνση τα δίκτυα. Το έσωσε πριν τη γραμμή.

10' αλλαγή της μπάλας από τον Ντέβι με τον Γεωργίου, ο Σταύρος βγάζει μόνο του τον Ανουάρ, δοκιμάζει με τη μία το πλασέ.... αδύναμο σουτ, κακή επιλογή και εύκολη απόκρουση του τερματοφύλακα της ΕΝΠ.

19' κίτρινη στον V. KLONARIDIS

25' σουτ για την ΕΝΠ από πλάγια, δίπλα από το κάθετο δοκάρι του ΟΥΖΟΧΟ και άουτ.

26' κίτρινη στον ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΟΥΤΣΑΚΟΣ

30' Στο μισάωρο του αγώνα, το σκορ παραμένει στο 0-0.

ΕΝΠ 0-0 ΑΠΟΕΛ (13η, β' φάση).

41' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ.

Ήταν η μάχη του Γεωργίου με 3-4 αντίπαλους αμυντικούς, ξεμαρκάρεται και δίνει στον ΝΤΕΒΙ, βγάζει τη σέντρα ο Αργεντινός για τον Κλωναρίδη στο 2ο δοκάρι, κατεβάζει με τη μία ο Βίκτωρας και πασάρει στον Κατσαντώνη που τη σπρώχνει στα αντίπαλα δίκτυα για το 0-1.

43' Βαρκέται ο Ντε Βινσέντι... όξα εν η ιδέα μου. Αδιαφόρησε για μια φάση που μπορούσε να κερδίσει.

[2ο γκολ για τον Κατσαντώνη στο πρωτάθλημα].

ΤΕΛΟΣ Α' ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις.

Ε.Ν. Παραλιμνίου 0-1 ΑΠΟΕΛ, Κατσαντώνης 41’

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στα στάδιο "Στρατηγός Τάσος Μάρκου" στο Παραλίμνι.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' αρχίζει το 2ο ημίχρονο στο "Τάσος Μάρκου".

55' μακρινό σουτ από τον Ντένιγκ της ΕΝΠ, μόλις άουτ, δίπλα από τα δοκάρια του Ουζόχο.

55' κίτρινη κάρτα στον ANUAR.

Πρώτη αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

59' μέσα ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΙΕΛΗΣ / αποχωρεί τραυματίας ο V. KLONARIDIS

60' σέντρα και στη συνέχεια ένα σουτ από τον Κολοκούδια της ΕΝΠ, αποκρούει εύκολα ο Ουζόχο.

67' κίτρινη στον ΛΟΙΖΟΣ ΚΟΣΜΑΣ

67' φάουλ για το ΑΠΟΕΛ, κοντά στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής της ΕΝΠ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, μόλις άουτ και δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Πολύ καλή εκτέλεση χωρίς όμως να έρθει το γκολ.

68' σουτ ο Ντένιγκ, έξω η μπάλα και δίπλα από την εστία μας.

69' και νέο σουτ η ΕΝΩΣΗ με τον Θεοδώρου, αποκρούει ο Ουζόχο.

Διπλά Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ.

75' μέσα ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΟΥΗΛΕΡ / έξω ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΟΥΤΣΑΚΟΣ

75' μέσα ο MARIUS LUNDEMO / έξω ο ANUAR TUHAMI

Διπλή Αλλαγή η ΕΝΠ.

75' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΟΥΛΑΖΙΜΗΣ / έξω ο DIEGO MARTIN BARBOZA GONZALEZ

75' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΛΟΥΡΗΣ / έξω ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ

Αλλαγή η ΕΝΠ.

80' μέσα ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ / έξω ο ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΛΟΚΟΥΔΙΑΣ

83' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, γίνεται η κεφαλιά από ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

85' αλλαγή η ΕΝΠ.

85' μέσα ο ADRIAN LUCERO / έξω ο MAURO BELLONE

Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ

85' μέσα ο ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ / έξω ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ

85' μέσα ο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΒΡΟΝΤΗΣ / έξω ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΟΥΤΣΟΥΚΗ

87' επίθεση από τον Ντένιγκ, τον μαρκάρει ο Σάντος και παραχωρεί κόρνερ.

Το πρώτο κόρνερ του αγώνα.

90' διπλή προσπάθεια από τον δαιμόνιο σήμερα Ντίνιγκ, το πρώτο σουτ κοντράρει σε πόδια αμυντικών του ΑΠΟΕΛ, το δεύτερο φεύγει μόλις άουτ, δίπλα από το δοκάρι του Ουζόχο.

90' τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ένα μόνο κόρνερ σε ολόκληρο τον αγώνα κι αυτό υπέρ της ΕΝΩΣΗΣ.

Το πρώτο παιγνίδι πρωταθλήματος που δεν κερδίζει κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

90+3' ΤΕΛΟΣ του αγώνα.

Ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον Σάντος με τη λήξη του αγώνα.