LIVE: ΔΟΞΑ 1-2 ΑΠΟΕΛ (11η - β' φάση) «Στην επανάληψη άλλαξαν τα πράγματα...»

«Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε εκτός έδρας με 1-2 την Δόξα Κατωκοπιάς για την 11η αγωνιστική της β' φάσης του κυπριακού πρωταθλήματος και σώθηκε από τη διαβάθμιση.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" έκαναν άσχημο παιγνίδι στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν με το ΑΠΟΕΛ να παρουσιάζεται σαφώς βελτιωμένο και τον Σαμπάλα να ανοίγει το σκορ με αριστερό σουτ πλασέ το οποίο τελικά χρεώθηκε στον Γκολομπάρ ως αυτογκόλ.

Ο Ανουάρ πέτυχε το 0-2 με πανομοιότυπο τρόπο όπως το πρώτο γκολ, και ο Σαντίκ μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα».

LIVE:

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Cytavision.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Apoelgroup

- Οι "γαλαζοκίτρινοι" φιλοξενούνται στο Μακάρειο στάδιο από την Δόξα Κατωκοπιάς (20:00)

- «Με Στόχο Τo Διπλό».

- Σε λιγότερο από δέκα λεπτά, αρχίζει ο αγώνας του ΑΠΟΕΛ με τη Δόξα του Μαρίνου Σατσιά στο Μακάρειο στάδιο

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

ΔΟΞΑ: Αυτούς επέλεξε για το αρχικό σχήμα ο Μαρίνος Σατσιάς.

JOAO RODRIGUES

ΑΠΟΕΛ: Με σχηματισμό 3-5-2 ο Σάββας Πουρσαϊτίδης.

ΝΙΚΟΛΑΣ   ΚΟΥΤΣΑΚΟΣ

Δόξα Κατωκοπιάς - ΑΠΟΕΛ (Β’ Φάση-11η Αγωνιστική)

00' Ο Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης Νικόλας Νεοκλέους, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Στην σέντρα ήταν η Δόξα.

01' πρώτη επίθεση της Δόξας, σέντρα ο Ασαμάο, μελέ στα καρέ και σουτ από τον ΚΑΛΟ, η μπάλα στο δοκάρι, επιστρέφει η μπάλα στα καρέ, κεφαλιά του ΑΣΑΜΑΟ μόλις άουτ στο εξωτερικό μέρος των διχτύων.

[Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από την ΔΟΞΑ που έστειλε μήνυμα με το καλημέρα του αγώνα].

14' πτώση του Ζαχίντ εντός περιοχής, τίποτα λέει ο διαιτητής.

22' νέα επίθεση η Δόξα, σουτ από τον ΚΙΚΑ, έξω η μπάλα.

26' νέα επίθεση η Δόξα, νέο σουτ ο ΚΙΚΑΣ, αποκρούει ο Ουζόχο.

30' άστοχο σουτ του Λουντέμο.

38' πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ σέντρα του Κλωναρίδη με κέρδος 1 κόρνερ.

[κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ]

39' εκτελεί το κόρνερ ο ΝΤΕΒΙ, πιάνει την κεφαλιά ο Σάντος, αποκρούει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

45' δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+2' τέλος Α' ημιχρόνου.

[Η ομάδα μας δεν βλεπόταν.. στο πρώτο μέρος, ας ελπίσουμε σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια]

46' αναγκαστική αλλαγή του ΑΠΟΕΛ, λόγω τραυματισμού του Ζαχίντ.

Μέσα ο Nsue / έξω ο Zahid

47' επίθεση από τη Δόξα, σουτ από τον Σαντίκ, μόλις άουτ η μπάλα.

51' σουτ εκτός περιοχής από τον Σάντος, αποκρούει ο κήπερ της Δόξας.

50' σουτ ο Κούτσακος, στα χέρια του Σισκόφσκι.

56' Γκολλλλλλ ο ΑΠΟΕΛ.

[Ο Λουντέμο έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Κλωναρίδη, βγάζει τη σέντρα ο Βίκτωρας, στρώνει με το κεφάλι ο Λουντέμο στον Σαμπάλα, αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο και με αριστερό πλασέ ανοίγει το σκορ. Στην πορεία της προς τα δίκτυα υπήρξε παρεμβολή αμυντικού της Δόξας, χωρίς όμως να έχει αλλάξει πορεία η μπάλα κι όμως ο διαιτητής πίστωσε το γκολ στον Γκολομπάρ ως αυτογκόλ, αντί του Σαμπάλα.

56' Δόξα Κατωκοπιάς 0-1 ΑΠΟΕΛ (Β’ Φάση-11η Αγωνιστική)

58' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

Μέσα οι Γεωργίου & Μερκής

Έξω οι Κατσαντώνης & Βινίσιους

[Συμμετοχή του Γιώργου Μερκή μετά από 10 αγωνιστικές - Τελευταία παρουσία του ήταν στον αγώνα με την ομόνοια].

58' διπλή αλλαγή και για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά.

Μέσα ο RENATO OLIVEIRA / έξω ο CARLOS

Μέσα ο LUIS CARLOS / έξω ο ASAMOAH

59' νέα σέντρα ο Κλωναρίδης, αποκρούει ο τερματοφύλακας.

[Πολύ καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος].

60' νέα επίθεση ΑΠΟΕΛ. Πάσα του Κλωναρίδη στον Γεωργίου, παράλληλη σέντρα του Σταύρου, πέφτει ο ΝΤΕΒΙ για να την σπρώξει στα δίκτυα... και δεν την βρίσκει, με κατάληξη το άουτ.

[ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΝΤΕ ΒΙΝΣΕΝΤΙ... τι άλλο να πούμε].

61' σέντρα σουτ του ΚΙΚΑΣ, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στην πλάτη του Ουζόχο και καταλήγει κόρνερ... μπορούσε να κατέληγε και στο τέρμα.

[κόρνερ η Δόξα].

63' Πάσα του Σαμπάλα στον Γεωργίου, κάνει το σουτ ο Σταύρος, αποκρούει ο τερματοφύλακας.

65' σέντρα σουτ του Εγγλέζου, πέφτει και μαζεύει ο Ουζόχο.

67' σουτ ο Κούτσακος, αποκρούει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

70' αλλαγή η Δόξα,

Μέσα ο HAMDI / έξω ο ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΑΔΩΝΗ

76' Γκολλλλλλλλλλλλλλλλλ, το δεύτερο για το ΑΠΟΕΛ στο παιγνίδι.

[επέλαση του ΝΤΕΒΙ, δίνει δίπλα στον Ανουάρ, αποφεύγει τον προσωπικό του φρουρό και κάνει το διαγώνιο σουτ με το αριστερό με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα της Δόξας για το 0-2].

[ίδια φάση και ίδιο γκολ με το πρώτο του ΑΠΟΕΛ αλλά με διαφορετικό σκόρερ].

Δόξα Κατωκοπιάς 0-2 ΑΠΟΕΛ (Β’ Φάση-11η Αγωνιστική).

77' διπλή αλλαγή η Δόξα.

μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ / έξω ο VLADIMIR BOLJEVIC

μέσα ο SEQUEIRA DA COSTA / έξω ο TRAJCHEVSKI

78 Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ.

Μέσα ο Wheeler / έξω ο Κούτσακος.

81' κόρνερ η Δόξα.

[Γκολ η ΔΟΞΑ].

82' εκτελεί το κόρνερ ο Εγγλέζου, πιάνει την καρφωτή κεφαλιά ο Σαντίκ και στέλνει την μπάλα στο πλεκτό του Ουζόχο. Καμία αντίδραση από τους αμυντικούς μας ιδιαίτερα ο Βινίσιους που πήδηξε μαζί με τον Φινλανδό στον αέρα, αλλά ο Σαντίκ τον κέρδισε κατά κράτος.

Δόξα Κατωκοπιάς 1-2 ΑΠΟΕΛ (Β’ Φάση-11η Αγωνιστική)

84' σουτ από τον Ολιβέϊρα, αποκρούει ο Ουζόχο.

87' πετυχαίνει γκολ ο ΑΠΟΕΛ με τον Σταύρο Γεωργίου, όμως είχε προηγηθεί όφσαϊντ του Κλωναρίδη και ορθά ακυρώνεται.

88' πλασέ του ΚΑΡΛΟΣ μέσα από την περιοχή, αποκρούει σωτήρια ο Ουζόχο.

88' τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ.

Μέσα ο Βρόντης.

Έξω ο Γεωργίου.

90' τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+3' ΤΕΛΟΣ του αγώνα.

Χωρίς κίτρινος κάρτες ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

0-1 Zabala 56’ [αυτογκόλ ο Κολομπάρ], 0-2 Anuar 76’, 1-2 Sadik 82’

ΕΙΔΗΣΗ ΑΠΌ ΜΕΡΚΗ:

"Αυτή είναι η τελευταία μου χρονιά στο ποδόσφαιρο" δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα στο Μακάρειο, ο Γιώργος Μερκής.