Θρίαμβος της Αγγλίας στο Ολίμπικο 4-0 την Ουκρανία και τώρα Δανία στα ημιτελικά του EURO 2020

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ - Quarter-final:

03/07/2021: ΟΥΚΡΑΝΙΑ Ukraine 0-4 ΑΓΓΛΙΑ England. Kane 4' 0-1, Maguire 46' 0-2, Kane 50' 0-3, Henderson 63' 0-4.

Το «πάρτι» στη Ρώμη..

Ασταμάτητη ήταν η Αγγλία στον προημιτελικό με την Ουκρανία στο Ολίμπικο της Ρώμης. Τα «τρία λιοντάρια»… κατασπάραξαν την Ουκρανία κερδίζοντας εύκολα με το εμφατικό 4-0 και έστειλαν μήνυμα αρχικά στη Δανία που θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό της ερχόμενης Τετάρτης (7/7) στο Γουέμπλεϊ.

Ο χορός των τερμάτων ξεκίνησε στο 4’ με τον Χάρι Κέιν και συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος με τον Μαγκουάϊρ στο 46’ να κάνει το 2-0, ο Κέιν στο 50’ έγραψε το 3-0 και ο Χέντερσον στο 63’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 δίνοντας πανηγυρικό τόνο στη πρόκριση της Αγγλίας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EURO 2020/2021 - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EURO 2020/2021 - ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜIΛΩΝ.

03/07/2021: ΤΣΕΧΙΑ Czech Republic 1-2 ΔΑΝΙΑ Denmark. Delaney 5' 0-1, Dolberg 42' 0-2, Schick 49' 1-2.

Με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο (5’ Ντιλέϊνι, 42’ Ντόλμπεργκ), η Δανία νίκησε στο Μπακού την Τσεχία με 2-1 (49’ Σικ) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EURO 2020.

Οι Δανοί θα αντιμετωπίσουν στους «4» τον νικητή από το ζευγάρι Αγγλία-Ουκρανία.

Απόψε, οι Δανοί πήραν ρεβάνς από τους Τσέχους για την ήττα-αποκλεισμό στα προημιτελικά του EURO 2004, στην Πορτογαλία.

02/07/2021: ΒΕΛΓΙΟ Belgium 1-2 ΙΤΑΛΙΑ Italy. Barella 31' 0-1, Insigne 44' 0-2, Lukaku 45' (πέναλτι) 1-2.

Η Ιταλία διατήρησε την παράδοση που έχει απέναντι στο Βέλγιο σε μεγάλα τουρνουά και με την 4η νίκη της σε 5 αγώνες (ένα ματς τελείωσε ισόπαλο), αυτή την φορά με 2-1 στον δεύτερο χρονικά αγώνα της οκτάδας του Euro 2020, πήρε μία πανηγυρική και απόλυτα δίκαιη πρόκριση στους ημιτελικούς, όπου την ερχόμενη Τρίτη (6/07, 22:00) θ΄ αντιμετωπίσει την Ισπανία στο Γουέμπλεϊ.

Στα τρία τελευταία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα η «σκουάντρα ατζούρα» έφτανε μέχρι τους προημιτελικούς, διεκδικώντας την πρόκριση στα πέναλτι. Δύο φορές, το 2008 και το 2012 την έχασε από τις Ισπανία και Γερμανία, το 20016 την πήρε επί της Αγγλίας κι αυτή την φορά πανηγύρισε σε κανονική διάρκεια αγώνα την είσοδό της στην τετράδα.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ - Quarter-final:

02/07/2021: ΕΛΒΕΤΙΑ Switzerland 1-1 ΙΣΠΑΝΙΑ Spain (πέναλτι 1-3). Zakaria 8' (αυτογκόλ) 0-1, Shaqiri 68' 1-1.

💥Oyarzabal 1-3

Με «ήρωα» τον Ουνάι Σιμόν, ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Σαρ και Ακάνζι από τα έντεκα μέτρα, η Ισπανία επικράτησε της Ελβετίας στον πρώτο προημιτελικό του Euro 2020 με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας και παράταση) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει στις 6 Ιουλίου τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο-Ιταλία στο Wembley του Λονδίνου.

Άντεξαν οι Ελβετοί παίζοντας με δέκα παίκτες από το 81’ και με τις καταπληκτικές επεμβάσεις του Γιάν Ζόμερ έφτασαν ως τα πέναλτι, όμως οι Ισπανοί (που έχασαν τα… άχαστα στην παράταση) ήταν πιο ψύχραιμοι απ’ την άσπρη βούλα και πήραν τη μεγάλη πρόκριση.