LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΠΑΕΕΚ, 4η αγ. «Στο τέλος ήρθε η πρώτη νίκη…»

«Επιτέλους, νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στη φετινή αγωνιστική σεζόν του παγκυπρίου πρωταθλήματος.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας στο ΓΣΠ, με το "τρίποντο" του Λούκας Σόουζα στα τελευταία στάδια του αγώνα (80'), στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέραν από το πρώτο τρίποντο της σεζόν, πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» για τη συνέχεια.

Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές, ενώ ο ΑΠΟΕΛ είχε και ένα χαμένο πέναλτι με τον Μάγλιτσα».

LIVE feed:

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: cablenet sports1 HD

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: apoelgroup twitter team

ΧΟΡΗΓΟΣ: sponsor apoelgroup affiliate

ΑΠΟΕΛ:

Προπονητής Σωφρόνης Αυγουστή.

Μχαήλ, Καρώ, Σάβιτς, Πολυκάρπου, Ζαμπάλα, Θεοδώρου, Σόουζα, Ντανίλο, Οκριασβίλη, Μάγλιτσα, Νατέλ.

ΠΑΕΕΚ:

Προπονητής Μάκης Σεργίδης.

Πρόσεκ, Έσελινγκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Βαρέλα, Ενόχ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Γιάνσεν, Τσόσιτς, Κούρος

Ο διαιτητής Δημήτρης Σολωμού, σφυρίζει την έναρξη του σημερινού αγώνα.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΠΑΕΕΚ, 4η αγωνιστική.

3' φάουλ κερδίζει ο Ντανίλο από τον Σουμάουρο στο κέντρο του γηπέδου.

4' Το ΒΑΡ καλεί τον διαιτητή για να δει ξανά τη φάση, αφού υπάρχει σκληρό λάκτισμα από πίσω, του Σουμάουρο πάνω στον Ντανίλο.

5' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σουμαουρό και η ΠΑΕΕΚ θα συνεχίσει τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές.

10' φάουλ εκτελεί η ΠΑΕΕΚ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, απομακρύνει με γροθιές ο Μιχαήλ Παπουτέ.

12' Σε θέση βολής ο Σόουζα, κάνει το αδύναμο πλασέ, εύκολη απόκρουση για τον Πρόσεκ.

17' Σε θέση βολής ο ΟΚΡΙ, κάνει το δυνατό σουτ, ψηλά άουτ και εκτός εστίας.

17' ΑΛΛΑΓΗ Η ΠΑΕΕΚ: ΜΕΣΑ Ο THIJS PIETER JOB TIMMERMANS / ΕΞΩ Ο KEVIN JOHNNY JANSEN.

19' νέο σουτ πλασέ του Οκριασβίλη, πέφτει κι αποκρούει ο Πρόσεκ.

20' δυνατό σουτ του Σόουζα μέσα από την περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Πρόσεκ.

20' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

22' σουτ ο Νατέλ, όφσαϊντ σφυρίζει ο διαιτητής πάνω στον Μάγλιτσα στη προηγούμενη φάση. .

27' φάουλ εκτελεί ο Οκριασβίλη, από πολύ καλή θέση, η μπάλα μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

31' πέναλτι κερδίζει ο Οκριασβίλη σε ανατροπή του εντός περιοχής.

33' εκτελεστής του πέναλτι ο ΑΝΤΟν ΜΑΓΛΙΤΣΑ. Εκτελεί και στέλνει την μπάλα ψηλά στους προβολείς του ΓΣΠ.

36' σέντρα σουτ ο Ζαμπάλα, εκτός εστίας.

40' σουτ ο Θεοδώρου, αποκρούει εύκολα ο Πρόσεκ.

42' κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ζαμπάλα.

42' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ από τον Ζαμπάλα.

43' νέα σέντρα σουτ του Ζαμπάλα, η μπάλα εκτός εστίας, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45'+1' επίθεση της ΠΑΕΕΚ μετά από αρκετή ώρα, χωρίς συνέχεια.

45+2' σέντρα του Θεοδώρου, για τον Μάγλιτσα, μάλλον απομακρύνει ο ΑΝΤΟΝ παρά να επιτεθεί.

45+2' ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Σέντρα μέσα στα καρέ της ΠΑΕΕΚ, αποκρούει με το χέρι αντίπαλο παίκτης. Καθαρή φάση για πέναλτι. Παίζεται λέει ο διαιτητής, που μάλλον περιμένει να τον καλέσει το ΒΑΡ.

Τίποτα από το ΒΑΡ.... μάλλον τρώνε τα σουβλάκια τους.

46' νέα σέντρα του Ζαμπάλα, αποκρούει ο Πρόσεκ.

49' σέντρα του Θεοδώρου, κεφαλιά ο ΝΑΤΕΛ, νέο κοντινό ο Σόουζα, διπλή απόκρουση ο Πρόσεκ και χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία.

50' σέντρα του Ζαμπάλα, βγάζει η άμυνα της ΠΑΕΕΚ.

51' σέντρα Σόουζα, δοκιμάζει το σουτ/πλασέ ο ΝΑΤΕΛ, βγαίνει η άμυνα της ΠΑΕΕΚ.

53' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Πιάνει το άτσαλο σουτ ο ΟΚΡΙ, μαζεύει εύκολα ο Πρόσεκ.

54' σουτ ο Ζαμπάλα, κάπου κοντράρει η μπάλα και πάει πλάγια.

54' Μακρινό σουτ ο Σάβιτς, κόντρα πάνω στον Μάγλιτσα και πάει άουτ η μπάλα.

58' ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ Η ΠΑΕΕΚ:

ΜΕΣΑ ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΩΜΟΔΙΚΗΣ / ΕΞΩ CESAR NICOLAS VARELA BATISTA.

ΜΕΣΑ FERNANDO HENRIQUE QUINTELA CAVALCANTE / ΕΞΩ LEWIS MBAH ENOH.

58' ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΕΛ: ΜΕΣΑ Ο MURTAZ DAUSHVILI / ΕΞΩ Ο ANTON MAGLICA.

62' κίτρινη κάρτα στον Ανδρέα Καρώ.

64' κίτρινη κάρτα στον TORNIKE OKRIASHVILI .

66' ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΕΛ: ΜΕΣΑ Ο DIEUMERCI NDONGALA / ΕΞΩ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

71' Πάσα του Ντανίλο, κάνει το γυριστό ο ΟΚΡΙ, διώχνει η άμυνα της ΠΑΕΕΚ.

73' Φάουλ εκτελεί ο Οκριασβίλη από τα πλάγια, πιάνει την κεφαλιά ο Σάβιτς, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Πρόσεκ.

74' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

75' φάουλ εκτελεί ο Νατέλ, διώχνει η άμυνα. Νέο σουτ από τον Νταουσβίλη, πολύ ψηλά και εκτός εστίας.

75' ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΕΛ:

ΜΕΣΑ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ / ΕΞΩ Ο ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ

ΜΕΣΑ Ο ISSAM CHEBAKE / ΕΞΩ Ο DANILO CAMPOS

77' φάουλ παραχωρεί ο Οκριασβίλη και δέχεται την κίτρινη κάρτα που είναι η δεύτερη και αποχωρεί με κόκκινη κάρτα.

Συνεχίζει κι ο ΑΠΟΕΛ με 10 παίκτες.

77' φάουλ παραχωρεί ο ΚΑΡΩ.

78' κίτρινη στον ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΩΜΟΔΙΚΗΣ της ΠΑΕΕΚ.

80' σέντρα του ΝΑΤΕΛ.....

ΓΚΟΛ΄ΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

γκολ για τον ΑΠΟΕΛ από την κεφαλιά του προωθημένου Λούκας Σόουζα.

Το γκολ πανηγυρίζεται έξαλλα από τον ΣΟΟΥΖΑ και στη συνέχεια από τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές.

83' κίτρινη στον ΜΑΡΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ της ΠΑΕΕΚ.

84' φάουλ εκτελεί ο Ζαμπάλα, δοκιμάζει με τακουνάκι ο Σόουζα, αποκρούει εύκολα ο Πρόσεκ.

85' ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ Η ΠΑΕΕΚ.

ΜΕΣΑ Ο ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ΚΑΠΑΡΤΗΣ / ΕΞΩ Ο MATKO BABIC

ΜΕΣΑ Ο δανεικός από τον ΑΠΟΕΛ CARLOS EDUARDO OLIVEIRA DIAS / ΕΞΩ Ο ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ

87' επίθεση η ΠΑΕΕΚ, παραλίγο το αυτογκόλ, ευτυχώς είναι σε ετοιμότητα ο Νεόφυτος.

90΄ ο Εντογκαλα βγάζει την μπαλιά για τον ΝΑΤΕΛ, μόνος ο ΛΕΟ φεύγει στην επίθεση, περνά τον προσωπικό του φρουρό και σερβίρει έτοιμο γκολ στον Κατσαντώνη, κάνει το πλασέ ο Ανδρέας, η μπάλα όμως δεν του κάνει τη χάρη και φύγει σύριζα από το κάθετο δοκάρι και εκτός εστίας.

Η μπάλα ήταν κόρνερ, που δεν δόθηκε ποτέ.

90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+2' επίθεση για την ΠΑΕΕΚ, σώζει με αυτοθυσία την υστάτει ο Ζαμπάλα.

90+3' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.