ΚΕΡΑΥΝΟΣ 70-68 ΑΠΟΕΛ, 3η αγ. «Πρώτη φετινή ήττα για τους γαλαζοκίτρινους»

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα ο Κεραυνός Στροβόλου κέρδισε με διαφορά ενός καλαθιού (70-68), τον ΑΠΟΕΛ στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, και πήρε το δεύτερο σερί ροζ φύλλο του, ενώ για τους «γαλαζοκίτρινους» ήταν η πρώτη φετινή ήττα.

«Η ομάδα μας πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Κεραυνό, αλλά ηττήθηκε με 70-68 για την 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε από το -15 και ισοφάρισε σε 68-68, ωστόσο δυο δευτερόλεπτα πριν το τέλος δέχθηκε το καλάθι και την ήττα. Οι γαλαζοκίτρινοι πλήρωσαν το κακό τους δεύτερο δεκάλεπτο, όπου πέτυχαν οκτώ πόντους και δέχθηκαν 19. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ο Πόιντερ με 21 πόντους.

Το παιχνίδι:

Τον έλεγχο και το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο είχε η ομάδα μας. Οι γαλαζοκίτρινοι πέραν του 9-8 στο πεντάλεπτο, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (09-16) και πήγαν στη δεύτερη περίοδο με το 13-16 υπέρ τους.

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα κακά διαστήματα της ομάδας μας και να δημιουργούν διαφορά οκτώ πόντων (28-20), την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (32-24).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα μας βρέθηκε στο -15 (39-24), ωστόσο με δικό της σερί κατέβασε τη διαφορά στους πέντε (41-36 και 44-39). Η αντεπίθεση δεν είχε διάρκεια και ο ΑΠΟΕΛ πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο από το -10 (53-43).

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν σταθερό προβάδισμα, τις πλείστες φορές με διψήφιο αριθμό, οι γαλαζοκίτρινοι δεν τα έβαλαν κάτω. Προσπαθούσαν συνεχώς για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά κατέβηκε στο -6 (61-55) και μετά στους τέσσερις (63-59). Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με τρίποντο σε αντίστοιχο σουτ του αντιπάλου (66-62) και έδειχνε έτοιμος για την τελική "μάχη". Με δεκατρία δευτερόλεπτα να απομένουν η ομάδα μας ισοφάρισε σε 68-68, αλλά δέχθηκε το καλάθι και την ήττα με 70-68.

Μάριος Αργυρού: Μακ Γκιλ 10, Γιανναράς 4, Κοιλαράς, Πόιντερ 21, Κουμής 2, Ομόγκμπο 16, Σιμιτζής 13, Ιερωνυμίδης, Παπαμιχαήλ 2».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 32-24, 53-43, 70-68